Jak se naučit anglicky

10+ tipů, jak se nejlépe naučíte anglicky. Znáte je všechny?

Všichni se shodneme na tom, že bez druhého jazyka se dnes neobejdeme. Angličtina je přitom světovým jazykem číslo jedna a domluvíte se s ní téměř všude. Čím dál více firem ji vyžaduje při pracovních pohovorech a výběrová řízení často vedou v angličtině. Jak se naučit nejlépe anglicky? S našimi tipy vám k tomu stačí notebook a chuť.

S celkovým pokrytím 97,9 % se stala angličtina nejrozšířenějším vyučovaným cizím jazykem v České republice. Druhý jazyk, němčinu, se učí o více než polovinu studentů méně. Pokud nerozumíte anglicky, ocitáte se tak v nevýhodné situaci. Přitom na otázku, jak se naučit anglicky doma, existuje přes deset odpovědí.

Jak se naučit anglicky?

Bohužel neexistuje univerzální návod, který vás provede studiem angličtiny a cizího jazyka. Existuje ale několik tipů, které vám rychlou výuku cizího jazyka usnadní. Ten nejlepší zní – bavte se! Ke studiu jste se rozhodli dobrovolně a tak si ho užijte. Výčet tipů ale pokračuje:

 1. Nečekejte na správnou chvíli – žádná nepřijde. Pokud jste se rozhodli studovat angličtinu, začněte hned teď.
 2. Udělejte si plán a dodržujte ho. Každý den si v diáři vyčleňte chvíli na výuku a přečtěte si alespoň krátký text. Díky tomu si navyknete na pravidelné učení a brzy ho přijmete za své.
 3. Pravidlo dvou minut – nemusíte se učit hodinu denně, stačí i dvě minutky. Do kalendáře si každý den udělejte křížek. Sami uvidíte, že po několika dnech nebudete chtít přerušit sérii učebních dnů.
 4. Vůle je jenom 20 procent a zbytek tvoří ostatní okolnosti. Pokud si nepořídíte učebnici nebo nestáhnete aplikaci, ani sebevětší nadšení vás nová slovíčka nenaučí.
 5. Investice zavazuje. Za studium nemusíte utratit ani korunu, ale placené kurzy vás více motivují. Nemusíte utratit tisíce. Nejlevnější kurzy angličtiny online stojí pár stovek.

Tipy na oblíbené jazykové kurzy online

NázevVýhody / nevýhodyHodnocení kurzu
#1Nejlepší dle srovnání
OnlineJazyky
✔️ nejkomplexnější kurz
✔️ zábavné a propracované prostředí
✔️ skvělá zákaznická podpora
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
Cena: 8,5/10
Rozsah: 10/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,5/10
Vyzkoušet
#2Další na zvážení
EasyLingo
✔️ interaktivní výuka
✔️ jazykový pokrok za 30 hodin
✔️ výborné reference a recenze
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
❌ vyšší cena kurzů
Cena: 8/10
Rozsah: 9/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,1/10
Vyzkoušet
#3Prectime
✔️ obsáhlé kurzy
✔️ hravá a rozmanitá výuka
✔️ dobré ceny kurzu
✔️ 3 jazyky za cenu jednoho
❌ spíše pro začátečníky
❌ nižší propracovanou vůči TOP2
Cena: 9/10
Rozsah: 8,5/10
Kvalita: 9/10
Možnosti: 9/10

CELKEM: 8,9/10
Vyzkoušet
#4Duolingo
✔️ výuka také ZDARMA
✔️ zajímavé a hravé účení
✔️ dobrá mobilní aplikace
✔️ cenově dostupnější placené kurzy
✔️ funguje také offline
❌ spíše pro zábavu
❌ pouze do úrovně mírně pokročilý
❌ pouze měsíční předplatné
Cena: 8,5/10
Rozsah: 7,5/10
Kvalita: 9/10
Možnosti: 10/10

CELKEM: 8,8/10
Vyzkoušet
#5Angličtina bez biflování
✔️ výuka metodou Imitum
✔️ zaměřeno spíše na mluvení
✔️ vhodné pro praktické využití
❌ malé zaměření na psaní a čtení
❌ vyšší ceny kurzů
❌ jednotná úroveň jazyka
❌ není mobilní aplikace
Cena: 8/10
Rozsah: 7,5/10
Kvalita: 8,5/10
Možnosti: 7/10

CELKEM: 7,8/10
Vyzkoušet

1. Čtení s porozuměním textu

Pokud stále nevíte, jak se naučit anglicky, vezměte do ruky jakýkoliv anglický text a přečtěte ho. Nezáleží, zda se jedná o knihu, reklamní leták nebo návod k použití. Pravidelným čtením začnete s budováním slovní zásoby, na které následně vystavíte další studium.

Se psanou angličtinou se setkáte nejčastěji. Menu v restauraci na dovolené, pracovní e-mail nebo zajímavý článek na internetu… Zde všude se setkáte se psaným textem. Nevadí, že mu plně neporozumíte. Důležité je dlouhodobé budování slovní zásoby.

2. Nová slovíčka

Jakmile při čtení anglických textů najdete neznámé slovíčko, zapište si ho na papír a na zadní stranu uveďte český překlad. Při výuce nových výrazů se nám osvědčila metoda 7 dní.

 1. Vytvořte si sedm krabiček – každá z nich reprezentuje jeden den.
 2. Každý den projděte všechny zapsané kartičky a pokuste se slovíčko správně přeložit.
 3. Pokud se vám to povedlo, dejte slovíčko do krabičky na následující den.
 4. Jestliže jste neuspěli, nevadí. Kartičku se slovíčkem ale posuňte o jednu krabičku zpět.
 5. Jakmile vaše kartička se slovíčkem projde všemi sedmi krabičkami, vštípí se vám do dlouhodobé paměti a vy jste se ho naučili. Gratulujeme!

Nová slovíčka se učte v kontextu celé věty. Díky tomu naučíte nová slova používat ve větách a jednodušeji je zařadíte do běžné konverzace.

3. Bilingvní knihy

Nebaví vás číst příbalové letáky a návody? Vyzkoušejte bilingvní knihy. Tyto výukové pomůcky stojí pár korun a najdete je v každém internetovém knihkupectví.

Anglicky psané příběhy jsou zrcadlově přeložené do češtiny a díky tomu hned víte, o co v knize jde. Najdete v nich moderní příběhy i klasiky jako Sherlocka Holmese nebo Alenku v říši divů.

Ukázat nabídku bilingvních knih

4. Konverzujte se skutečnými lidmi

Jakýkoliv jazyk je nástroj určený kdialogu. Ani sebevětší slovní zásoba vám nepomůže, když ji neumíte využít. Proto pravidelně konverzujte a používejte angličtinu v praxi.

Na Facebooku existuje řada skupin, které sdružují zájemce o konverzaci v cizím jazyce. Najděte si kamaráda se společnými zájmy a pravidelně si s ním pište nebo volejte. O to lépe, když si najdete někoho se společnými zájmy.

Díky pravidelné konverzaci si rychle osvojíte využití angličtiny v praktických situacích. Nebojte se přitom, že uděláte chybu. Pokud se zdráháte konverzace s neznámým člověkem, požádejte partnera nebo člena rodiny, zda by s vámi hodinu týdně nemluvil pouze anglicky.

5. Italki.com

Výukové lekce Italki.com se zaměřují na konverzační lekce jeden na jednoho. Na stránce se shromažďují lektoři i nadšenci z celého světa, kteří s vámi rádi proberou jakékoliv téma.

Jak si lekci nastavíte, záleží na vás. Někteří vyučující s vámi proberou gramatiku, jiní s vámi zase poklábosí o běžných věcech.

Služba funguje přes internet a za jednu lekci zaplatíte od 200 do 600 Kč za hodinu konverzace. Většina lektorů navíc nabízí zkušební 15 nebo 30 minutovou lekci za zvýhodněnou cenu.

Kvalitu služby Italki.com dokládá americký YouTuber TadyGavin. Ten službu pravidelně využívá, aby se naučil češtinu. Jak takové lekce probíhají ukazuje ve svém videu.

6. Sledujte videa a poslouchejte podcasty

Výuka každého jazyka se skládá ze tří složek – psaný projev, čtení a poslech. A věřte nám, že neexistuje lepší doba na výuku poslechu angličtiny než ta dnešní.

Díky množství anglických podcastů a videí si vyberete téma, které vás zajímá a následně se vám otevřou stovky hodin poslechových materiálů. Výuku angličtiny tak navíc skloubíte s vašimi dalšími koníčky a ještě se vzděláte.

Na Spotify navíc najdete mnoho podcastů, které se zaměřují na výuku angličtiny. Pořad English Learnings for Curious Minds pravidelně vydává půlhodinové epizody na zajímavá témata. Doporučujeme také podcast Listening Time.

7. Anglické titulky

Stále nemáte dost? Jedním ze způsobů, jak se doma naučíte anglicky, jsou anglické titulky. Současné streamovací služby umožňují libovolné přepínání mezi anglickými titulky a českým zněním. Využijte toho a sledujte vás oblíbený seriál v cizím jazyce.

Při sledování ale nezapomeňte přepnout seriál do angličtiny. Kombinace poslouchané angličtiny a titulků vás naučí idiomatické výrazy a často odhalíte spoustu slangových výrazů a vět.

Nejlepší seriály na výuku angličtiny:

 • Suits – skvělý seriál z právnického prostředí. Naučíte se zde obchodní a právnickou angličtinu ale všeho s mírou. Probírají se tu i osobní vztahy.
 • The Crown – seriálová klasika na Netflixu. Skutečné příběhy britské královské rodiny doprovází elegantní angličtina přímo z Britských ostrovů.
 • Orange Is The New Black – vězeňský slang do vašeho obýváku. Pokud máte chuť na něco ostřejšího, co vám rozbrečí a rozesměje, rozhodně doporučujeme.
 • Stranger Things – pocta osmdesátkám. Parta dětí, démoni a konspirační teorie. Tenhle seriál vás vtáhne nejen svojí atmosférou. Navíc má poměrně jednoduchou angličtinu.
 • HIMYM a Friends – v dnes už kultovních seriálech se dost často najdete. Najdete v nich humor, lásku, drama a srozumitelnou americkou angličtinu.

8. YouTube kanál Bronislava Sobotky

„Já jsem Broňa, nadšený učitel angličtiny,“ jsou slova, která přivedla ke studiu angličtiny z obýváku nejednoho Čecha. Tenhle nadšenec z Brna dává na svůj YouTube kanál videa, ve kterých vysvětluje všechna zákoutí britské i americké angličtiny.

Broňa vám dá ty nejlepší tipy na to, jak se naučit nejlépe anglicky a bez chyb. Se svojí angličtinou začínal ve dvaceti letech a od té doby má za sebou prestižní CPE zkoušky, učení angličtiny na Oxfordu a několik knih.

Tenhle učitel angličtiny na internetu vám vysvětlí základní i pokročilé jazykové jevy. Svým optimismem vás ale namotivuje do dalších výkonů i v momentech, kdy už nechcete angličtinu ani vidět.

9. Duolingo

Mobilní a webová aplikace Duolingo patří k nejoblíbenějším způsobům, jak se naučit anglicky doma. O její popularitě mezi Čechy svědčí, že jsme v roce 2021 byli nejaktivnější uživatelé této platformy.

Duolingo je v základní verzi zdarma. I tato verze ale stačí k tomu, aby vás naučila základy angličtiny. Pokud zaplatíte zhruba 150 Kč měsíčně, dostanete navíc kvíz znalostí, možnosti přezkoušení a mobilní aplikaci bez reklam.

Na Duolingo najdete spoustu lekcí zaměřených na psaný, čtený i mluvený text. Sama aplikace se navíc učí od svých uživatelů a umělá inteligence vám staví lekce na míru. Díky tomu přináší výsledky, které Duolingo prezentuje ve výzkumu na více než 500 milionech uživatelů z celého světa.

10. Seduo.cz

Kurzy na Seduo.cz ocení hlavně zájemci o konzervativnější učební metody. Vše funguje prostřednictvím on-line lekcí, na nichž vás lektoři provedou vybranými tématy.

Vedle základů angličtiny zde najdete kurz speciálně zaměřený na pracovní pohovor v angličtině, obraty užitečné při vyjednávání nebo lekce o časech v angličtině. Lekcemi vás provádějí certifikovaní lektoři (včetně Bronislava Sobotky) a každý kurz končí závěrečným testem.

Seduo.cz je placená služba a za přibližně hodinový kurz dáte kolem 700 Kč. Na oplátku ale dostanete certifikát o absolvování kurzu, který využijete například při pracovním pohovoru. K lekcím po jejich zakoupení navíc získáte neomezený přístup a můžete se k nim kdykoliv vrátit.

Náš tip: Existují i další online kurzy, které vás provedou výukou angličtiny za pomocí předtočených videí.

Zobrazit oblíbený kurz angličtiny

11. Angličtina z obýváku

K výuce angličtiny dnes nepotřebujete drahé kurzy a školení. Díky moderních technologiím se anglicky naučíte z gauče. Stačí vám k tomu internet, telefon a především motivace společně s pevnou vůlí.

Nezapomeňte ale na to, že na otázku jak se rychle naučit anglicky, existuje hned několik odpovědí. Správné angličtiny dosáhnete kombinací několika přístupů a pouhé sledování seriálů vám ji možná zlepší, ale rozhodně nenaučí. Good luck!