Kam investovat milion

Kam investovat milion v roce 2023 aneb co dělat, když peníze na účtech ztrácejí hodnotu?

Kam investovat milion tak, abyste o něj nepřišli? Pro většinu domácností představuje vydělaný milion nedozírnou sumu. Inflace ovšem meziročně stoupá v průměru o 15 %. Těžce vydělané peníze na běžných účtech ztrácejí hodnotu a my se stále častěji poohlížíme po jiných variantách spoření.

Nejčastější variantou jsou investice. Jenže jak investovat milion korun tak, aby o něj nepřišli a ještě na tom něco vydělali? Takovou otázku si klade stále větší množství lidí. Pojďme se podívat na nejčastější způsoby toho, jak zhodnotit milion korun.

1. Crowdfunding a P2P půjčky

Investiční crowdfunding představuje způsob moderního investování do nových firem. Investoři vkládají svůj kapitál do malých firem a start-upů, které se teprve prosazují na světových trzích.

U financování prostřednictvím crowdfundingu investuje více investorů menšími částkami. Ti kupují firemní dluhopisy, konvertibilní investiční certifikáty nebo podíly na základním kapitálu firmy. Investoři přitom předpokládají, že firma se v budoucnu uchytí na trhu a vygeneruje jim výnosy.

Nevýhodou crowdfundingu je poměrně vysoké riziko. Nikdo vám nezaručí úspěch firmy a hodně záleží na investorově intuici a šestém smyslu. Pokud ale vše klapne, očekávejte vysoké výnosy. Na investičním crowdfundingu zbohatly například americké rodiny Rockefellerů a Vanderbilltů.

Platformy pro investiční crowdfunding:

 • Australian Scale Offerings Board
 • Fundlift
 • Crowdberry

Podobně jako crowdfunding fungují P2P půjčky. Ty se ale zaměřují na soukromý sektor. Investoři v podobě věřitelů půjčují fyzickým osobám formou podobnou spotřebnímu úvěru. Na speciálních platformách lidé shánějí peníze na dostavbu domu, nový vůz nebo kapitál do začátku podnikání.

Stejně jako crowdfunging se i P2P půjčky vyznačují vysokým rizikem. Ačkoliv investiční P2P platformy počítají bonitu dlužníků, často vám negarantují návratnost investice. Vykřičníkem může být i absence historické zkušenosti – nikdo neví, co se sektorem udělá stávající ekonomická krize.

Platformy pro P2P půjčky:

 • Zonky.cz
 • Upinvest.cz
 • Bondster.com
Výhody Nevýhody
Vysoké výnosy Nízká likvidita
Podpora mladých start-upů Absence historických dat
Půjčky pro fyzické osoby Zisk podléhá zdanění

2. Investiční zlato a jiné komodity

Nákup zlata představuje jistý výnos a jde o bezpečnou odpověď na otázku, co udělat s milionem. Zlato, drahé kovy a další komodity se dělí do několika skupin. Všechny se ale vyznačují dlouhodobým růstem. Například cena za unci zlata vyrostla od roku 2005 čtyřikrát.

Na rozdíl od předchozí možnosti si zlato dobře vede i historicky. Ačkoliv v některých okamžicích krátkodobě ztratilo hodnotu, nikdy nezbankrotovalo. Kvůli jeho omezenému množství jeho hodnota dlouhodobě roste a stejně je na tom i likvidita – zlato má hodnotu všude na celém světě.

Investiční platformy pro nákup zlata:

Kromě zlata a drahých kovů se nabízí i možnost investice do zemědělských komodit. Nejčastěji obchodované jsou pšenice, kakao a cukr. Na rozdíl od zlata ve formě cihliček nebo slitků je ale investor fyzicky nevlastní a dostane cenný papír dokládající vlastnictví jeho osobou.

Výhody Nevýhody
Neklesá na ceně Nižší výnos
Dlouhodobě výnosné Vyplatí se od vyšších částek
Osvobozené od DPH Poplatky za nákup a prodej

3. Nemovitosti

Na pořízení vlastní nemovitosti vám milion nejspíš stačit nebude. Je to ale dobrý odrazový můstek pro sjednání hypotéky na financování investičního domu nebo bytu. Investice do nemovitostí jsou běh na dlouhou trať, který ale přináší jistý výsledek.

Za poslední roky ceny nemovitostí meziročně stopuply o 10 až 15 %. Zároveň se jedná o nejčastější investici střední třídy, která přemýšlí, kam investovat milion. Šance na prodej nemovitosti je tak vysoká i za nepříznivých podmínek.

Nemovitosti představuje jednu z nejstabilnějších forem investování. Zájem o pronájmy roste a nejvíce se vyplatí pořízení nemovitosti v oblastech s nižšími příjmy. Mezi ty dlouhodobě patří Mostecko, Česká Lípa a okolí Ostravy.

Platformy pro investice do nemovitostí:

 • Investown.cz
 • Rentier.cz
 • Upvest.cz

Nákup a držení nemovitosti ovšem představuje velký závazek. Neobejdete se bez právníka a realitní kanceláře, se kterými se vážou nemalé poplatky. Zároveň se s ní pojí nutnost správy a péče, bez které nemovitost ztratí na hodnotě.

Výhody Nevýhody
Rostoucí zájem o pronájmy Vyžaduje vyšší vstupní vklad
Dlouhodobý pasivní příjem Nutnost správy a péče
Snadný exit Administrativní zátěž

4. Dividendové fondy

Představujeme vysokou školu investování. Dividendové fondy fungují jako správci majetku různých firem, od kterých kupují akcie. Investoři si kupují podílové listy, na jejichž základě jim tyto fondy pravidelně vyplácejí dividendu – podíl na zisku firem, které fondy spravují.

Z dlouhodobého hlediska jsou fondy vhodné pro vytvoření pasivního příjmu v důchodovém věku. Investice do dividendových fondů se realizují buď jednorázově nebo pravidelnými vklady. V případě exitu má navíc fond povinnost odkoupit podílové listy za jejich tržní hodnotu.

Platformy pro investice do dividendových fondů:

 • banky
 • stavební spořitelny
 • finanční poradci

Měřítkem ziskovosti fondu je dividenda na akcii (DPS). Ta ukazuje jak vysokou částku investor obdrží na roční bázi při držení podílového listu. Neméně důležitá je také míra růstu dividend ukazující, jak v dlouhodobém hledisku hodnota podílového listu roste.

Výhody Nevýhody
Stabilní v čase Složitější výběr vhodného fondu
Nepodléhají výkyvům trhu Špatná ekonomická situace firmy může vyvolat propad podílových listů
Profesionální správa majetku Zisky podléhají 15% zdanění

5. Investice do akcií

Nákup akcií je tu především pro investory připravené nést odpovědnost za zhodnocení svých peněz. Na akciovém trhu totiž můžete hodně vydělat, ale také ztratit. Pokud ale nevíte, co udělat s milionem, akcie představují jednu z možností.

Investoři nákupem akcií pořizují část společnost. Samotná akcie jako cenný list představuje část emitující společnosti, na jejichž základě jsou vlastníkům vypláceny dividendy. Jednoduše řečeno – když firma prosperuje, akcie rostou. Když jde hodnota firmy dolů, ceny akcií se propadají.

Platformy pro investice do akcií:

Akcie nakoupíte poměrně levně. Vyžadují ale trpělivost a pevné nervy. Hodnotu firmy na trhu ovlivní i drobnosti a někdy se akcie propadnou přes noc až o několik procent. Začínajícím investorům se tak doporučuje investice do akcií z indexu S&P 500 představujícíh 500 největších amerických veřejně obchodovatelných společností. Jejich výnos se pohybuje od 8 do 12 % ročně.

Výhody Nevýhody
Nízké poplatky Vyšší riziko
Vysoká likvidita Volatilní trh
Možnost samostatného řízení portfolia Zdanění dividendy

6. Investice do alkoholu

Nevíte, jak investovat 1 milion korun? Proč si neuděláte život hezčí? Investice do alkoholu představuje nízkorizikovou formu zhodnocení vlastního majetku za relativně nízký vstupní kapitál.

Nákup dražších lahví alkoholu patří mezi oblíbené investice a způsoby diverzifikace investičního portfolia. Pořízení alkoholu není složité – zapomeňte ale na návštěvu supermarketu a výběru levných vín a rumů.

Přibližně 90 procent investičního alkoholu tvoří whisky. Investoři si nejčastěji pořizují single malt skotské nebo Japonské a Irské whisky stejného typu. Do zbytku se pak řadí rumy, giny, ovocné pálenky a v neposlední řadě samozřejmě vína.

U nás pálí investiční alkohol například lihovar Žufánek. Investiční sudy ale nabízí i palírna Trebitsch, která zároveň nabízí jejich odborné uskladnění.

Při investicích do alkoholu postupujte s největší opatrností. Kupujte pouze alkohol s kolkem a nezapomeňte, že kvalita znamená více než kvantita. Většího zhodnocení obyčejně nabývají limitované a prémiové edice.

Eshopy pro nákup investičního alkoholu:

Vhodné skladování investičního alkoholu:

 • Skladujte v šeru mimo sluneční záření.
 • Lahve s tvrdým alkoholem nepokládejte, ale nechte postavené.
 • Doporučená vlhkost vzduchu u lihovin se pohybuje do 70 %.

Investiční alkohol se nejčastěji nakupuje v aukcích. Ty pořádají buď palírny, nebo specializované aukční síně. Samotná aukce probíhá běžným způsobem. Stejně postupujte i v případě prodeje. Ten ovšem neuspěchejte – cena alkoholu roste s jeho věkem.

Výhody Nevýhody
Zhodnocení až v řádu desítek procent Poměrně rizikové
Snadná investice Složitý prodej
Jednoduché skladování

7. Investice do umění

Stejně jako nákup alkoholu, tak jsou i umělecké předměty doplňkovou investicí sloužící k diverzifikaci portfolia. Na druhou stranu se ale jedná o stabilní způsob uložení peněz, na které mají výkyvy běžného trhu jen minimální vliv.

Sběratelé umění tvrdí, že předměty nekupují pro peníze, ale pro potěchu. To ale neznamená, že jim umění nevydělává. Obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho se v roce 2021 prodal za 450,3 miliardy dolarů. Společně s dalšími čtyřmi obrazy je hodnota nejdražších prodaných obrazů za rok 2021 přes 1,4 miliardy dolarů.

Investice do umění vyžadují znalost trhu, vkus a kontakty mezi umělci. Těžko se u nich odhaduje i likvidita jednotlivých uměleckých děl. Trendy se mění a s popularitou umělců roste a klesá i hodnota jejich děl. Obecně platí, že v České republice se v dlouhodobých trendech drží malíři Kupka, Toyen, Čapek a celkově avantgarda z 1. poloviny 20. století.

Zhodnocení investice do umění vyžaduje trpělivost. Hodnotá se vyšplá až o desítky procent, tento proces ale mnohdy trvá několik let. Samotnou cenu navíc vždy stanoví až prodej – do konečného odklepnutí kladívka na aukci se o ceně pouze spekuluje.

Výhody Nevýhody
Dlouhodobé zhodnocení Nutná znalost trhu
Větší výnosy Nevyplácejí se dividendy
Fyzické vlastnictví Skladování

8. Investice do vzdělání

Poslední ze způsobů, jak zhodnotit milion korun, se týká přímo investorů. Vzdělání představuje dlouhodobé zhodnocení vlastního úsilí, času a v některých případech také peněz. Jejich výstupem zpravidla bývá certifikát nebo kurz dokládající stupeň vzdělání.

Investice do vzdělání přitom vydělávají celý život. Kvalitní kurz nebo MBA vzdělání zajistí posun v kariéře, nové pracovní možnosti a v neposlední řadě postup do lepší platové třídy. Dlouhodobě tak vzdělání přináší nejvyšší zhodnocení ze zmiňovaných způsobů při minimálním riziku.

Vzdělávání ovšem vyžaduje motivaci a disciplínu. Těžko si lze představit studium, ve kterém se zračí pouhá vidina vyšších příjmů. Spoustě „investorů“ navíc chybí disciplinovanost a jejich investice končí v důsledku nedostatku úsilí.

Problematická je také kalkulace ziskovosti. Existují sice kalkulačky návratnosti MBA studia, ty fungují ale pouze orientačně a často nereflektují aktuální změny na pracovním trhu. Na druhou stranu je ale spousta možností vzdělání zdarma ve formě on-line i off-line kurzů.

Výhody Nevýhody
Rychlá návratnost Časový závazek
Přináší výhody na pracovním trhu Samo o sobě nevyvíjí zisky
Může být i zdarma Těžko měřitelné

S jídlem roste chuť – investujte peníze bezpečně

Odpovědí na otázku, jak zhodnotit milion korun, je několik. Některé cesty jsou riskatní, ale přinesou vyšší zisky. Jinými naopak projdete v suchém triku, ale za to vstupní kapitál zhodnotíte pouze o jednotky procent.

Nezapomínejte ovšem na základní investiční pravidla. Investujte pouze tolik, o kolik si můžete dovolit přijít. Stejně tak důležitá je i diverzifikace portfolia. Ti nejzkušenější investoři proto využívají několik způsobů, které vzájemně kombinují.