S rostoucí inflací se stále častěji mluví o zhodnocení a divezirfikaci kapitálu. Na spořícím účtu se vám totiž peníze jednoduše vypařují. Jednou z možností je nákup zlata a jiných komodit. Kde koupit investiční zlato s co nejmenším rizikem? To si řekneme v dnešním článku.
Investice do zlata se vyplácejí v dlouhodobém hledisku. Nevyděláte na nich sice tak jako na kryptoměnách nebo akciích, zároveň ale představují menší riziko ztráty investice. To ale neznamená, že o peníze nemůžete přijít. Žádná investice není bezriziková a investujte proto jen tolik, o kolik můžete přijít.
Jak koupit zlato?
Existuje několik možností, jak se dostanete ke zlatu. Investoři v praxi rozlišují čtyři způsoby investice do zlata. My si je představíme od toho nejsnadnějšího až po ty určené zkušeným investorům.
Nákup fyzického zlata
Pořízení zlatých slitků, cihliček nebo mincí patří k nejčastějším investicím do drahých kovů. Někteří takto investují a dokonce si to ani neuvědomují. Typickým příkladem jsou například puncované snubní prsteny a jiné zlaté šperky, které se také považují za investici.
Nákup fyzického zlata je poměrně snadný a zvládnete ho i bez prostředníka. Přináší ale několik úskalí:
- nízký výnos,
- problém uskladnění,
- prodej.
Pokud si pořídíte zlatou cihličku nebo slitek, nepočítejte s velkým ziskem. Investoři si fyzické zlato pořizují především jako odložení peněz na horší časy. Cena zlata sice dlouhodobě roste, výraznější výnos ale očekávejte v horizontu alespoň dvaceti let.
Zlaté cenné papíry
Pokud nepotřebujete fyzické vlastnictví zlata, investujte do firem spojených s těžbou a zpracováním zlata. Nákupem jejich akcií se stanete podílníky a získáte tak přístup k možným dividendám. Ceny akcií se při prosperování firmy navíc zvyšují.
Jaké firmy se vyplácely v minulých letech?
- Newmont Goldcorp (NEM)
- Barrick Gold (ABX)
- Wesdome Gold Mines (WDO)
- Corvus Gold (KOR)
Nákup akcií přináší investorům volnost ve výběru firmy. Některé investory kromě ziskovosti a tržního kapitálu zajímá i přístup k životnímu prostředí a další faktory. Akcie se navíc snáze prodávají – akciové trhy jsou likvidnější než ty komoditní.
Zlaté rezervy (fondy)
Veřejně obchodovatelné fondy (ETF) mají nejvyšší likviditu ze zmiňovaných prostředků. Přinášejí ale také největší riziko. Při obchodování skrze ETF vlastníte podíl v aktivech spojených se zlatem.
Mezi největší výhody ETF patří vysoká transparentnost a minimum poplatků spojených s obchodováním. Pohyb na těchto trzích ale vyžaduje vysokou míru zodpovědnosti a nezkušení investoři by měli být velmi obezřetní.
Futures na zlato
Při obchodování futures si nekupujete konkrétní zlato, akcie nebo podíl ve fondech. Získáte zde kontrakt na budoucí nákup nebo prodej dané komodity. Futures kontrakty se obchodují na burzách a jedná se velice specifický typ investic určený zkušeným investorům.
Při nákupu futures má kupující povinnost odebrat předem smluvené množství aktiva ve smluvený den za dohodnutou cenu. Prodávající má zase povinnost toto aktivum ve smluvený den poskytnout. Futures se používají zejména ke snížení rizika změny ceny podkladového aktiva.
Kde koupit zlatou cihličku?
Rozhodli jste se investovat do zlata a nevíte, ze které strany začít. Nebojte se. Nejste jediní, kdo do světa investic pronikají jako úplní laici. I největší investoři jako Warren Buffet a George Soros kdysi stáli na začátku dráhy.
Nejméně rizikovým způsobem jak koupit zlato je pořízení zlaté cihličky nebo mince. Fyzické zlato bezpečně uložíte a pouze sledujete jeho vzrůstající hodnotu. Slitek navíc můžete kdykoliv prodat. Kde ale takový slitek koupíte?
1. ZlatoSnadno.cz
Prodejce zlata Zlatosnadno.cz patří na českém trhu k těm nejvíce důvěryhodným. Navštívíte ho ve dvou prodejnách v Praze nebo Brně a provede vás problematikou nákupu investičního zlata.
Zlatosnadno.cz jde svým zákazníkům na ruku a vše transparentně komunikuju. Hlavní stránka jejich webu vypadá jako výkladní skříň a najdete zde i aktuální ceny zlata a stříbra. Popisky jejich zlatých cihliček obsahují všechny informace, které potřebujete znát před nákupem:
- informace o výrobci,
- fotografie produktu,
- cenový vývoj slitku,
- hmotnost a ryzost,
- prodejní a výkupní cena.
Výhoda nákupu zlata na Zlatosnadno.cz spočívá ve fixaci cen při nákupu. Objednávka probíhá stejně jako v běžném internetovém obchodu – objednávku potvrdíte a odešlete. Zatímco někteří prodejci fakturují ceny při expedici, vy zaplatíte původní cenu.
Zlatosnadno.cz odvádí dobrou práci i v oblasti osvěty. Na jejich blogu se dočtete zajímavosti ze světa investic zaměřené na nákup cenných kovů. Když si k tomu přičtete dopravu zdarma a dobrý zákaznický servis, dostanete ideálního partnera pro vstup do investic.
Službě Zlatosnadno.cz jsme se věnovali i v samostatné recenzi.
2. Česká mincovna a.s.
Výrobce pamětních mincí, medailí a speciálních emisí Česká mincovna patří mezi nejdůvěryhodnější prodejce v České republice. V jejich razírnách vznikají i oběhové mince, se kterými přijdeme denně do styku. Potřebujete ještě větší důkaz?
Razírny České mincovny mají dlouholetou tradici a jako soukromá firma vznikly v roce 1993. Od té doby se podílejí na výrobě investičního zlata a investičních zlatých mincí. Do jejich portfolia patří například ceněná investiční mince Zlatý lev, která se nachází ve sbírkách investorů z celého světa.
V případě investičního zlata firma nabízí převážně sběratelské předměty s investiční hodnotou. Ty ale zakoupíte už od velmi nízkých gramáží a uložíte do nich i několik málo tisíc korun. Předměty mají podobu mincí a většina z nich se dodává v luxusních koženích etuiích nebo s průvodním proofem.
V jejich portfoliu se nachází i zlaté spoření. To funguje na principu pravidelných měsíčních plateb, které se postupně mění na investiční mince nebo cihly a dochází k jejich zhodnocení. Tento způsob pravidelných investic se stává v poslední době stále oblíbenějším.
Nákup zlata přes on-line brokera XTB
Někteří investoři se spokojí s nákupem komodit on-line. V tomto případě nevlastníte fyzický slitek nebo zlatou cihlu, ale pouze cenné papíry dokládající vaše vlastnictví. Jednou z možností je využití on-line brokera XTB.
Celosvětová firma XTB působí jako prostředník na investičních trzích. Prostředník, broker, s licencí od vás přijímá požadavky na nákup a ty nabízí možným prodejcům. Stejně tak, jen v opačném pořadí, to vypadá při prodeji cenných papírů.
Zlato přes XTB koupíte formou CFD. Tento typ kontraktu přikazuje prodávajícímu zaplatit kupujícímu rozdíl mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou v okamžiku uzavření smlouvy. Výhodou tohoto způsobu obchodování je minimalizace kurzového rizika a hlavně využití finanční páky.
Využití pákového efektu
Páka, neboli leverage, umožňuje nákup většího množství aktiv s využitím menšího kapitálu. Tím se umocňuje zisk, ale také zvyšuje riziko a hodnota možné ztráty. Jednoduše řečeno – při využití dvacetinásobné páky (maximální možná páka na zlato) koupíte při stejném kapitálu dvacetkrát více.
Obchodníkovi se tak otevírá možnost dočasné půjčky na obchod větší velikosti od větších investorů. Ruku v ruce s tím ale rostou možné ztráty.
Pokud byste obchodovali za 1000 USD bez páky, s každým 1 % pohybu trhu přijdete o 10 USD (1 %). Při využití páky x10 je ale hodnota pozice 10 000 USD a vy s každým procentem pohybu získáte nebo ztratíte 100 USD.
Větší zisky s vyšším rizikem
Obchodávání na virtuálních platformách vyžaduje jistou míru zkušeností. Ty ale nasbíráte díky demo účtu, jehož založení XTB nabízí. Zde si vyzkoušíte většinu zákonitostí trhu s virtuální měnou a nepřijde tak ani o korunu vlastního kapitálu.
XTB umožňuje vyšší zisky při vyšším riziku ztráty. Jak samotná společnost na svém webu uvádí, 79 % účtů retailových (koncových) investorů se pohybuje ve ztrátě. Více než kdy jindy je tak v tomto případě důležitá opatrnost a pečlivé rozhodování.
Jak koupit investiční zlato?
Na co si dát pozor při výběru vhodného prodejce? Investiční trhy lákají pochybné přeprodejce, kteří vás oškubou o kapitál a vy neuvidíte ani zlaté zrnko. Jenže ani u důvěryhodných prodejců se nevyhnete jistým zákonitostem a proto na ně buďte připraveni.
Ptejte se
V investicích neexistují hloupé otázky. Ptejte se, volejte a pište e-maily. Vy jste ten, kdo riskuje vlastní kapitál a proto máte nárok na informace.
Otázkami také ověříte důvěryhodnost prodejce. Jestliže se vyhýbá odpovědím nebo si bere čas na rozmyšlenou, něco tady nehraje. Informace jako aktuální cena zlata nebo proč se měří zlato v trojských uncích musí zkušený prodejce sypat z rukávu.
Důvěryhodnost prodejce
Důkladně si ověřte firmu, u které zlato nakupujete. Firma by měla mít veřejně dohledatelnou historii. S tím vám pomůže obchodní rejstřík, ve kterém najdete také vlastnické struktury a minulost firmy. V přiložených dokumentech hledejte zejména účetní uzávěrky, které obsahují informace o majetkových poměrech firmy.
Při ověřování dejte i na vlastní instinkt. I kdyby se firma prezentovala sebelépe a vám na ní něco nevonělo, poohlédněte se jinde. Přeci jenom jí věnujete podstatnou část svých úspor – na špatný pocit z obchodu zde proto není prostor.
Fyzické vlastnictví
Pokud hledáte, kde koupit zlatou cihličku, pravděpodobně ji chcete mít uloženou doma v trezoru. To je ale v některých případech složitější, než se může zdát.
Někteří prodejci totiž namísto fyzického zlata nabízí pouze opce na nákup – jde o jakési předkupní právo, které vám zaručuje možnost odkupu v budoucnosti.
V takovém případě získáte příslib toho, že se zlato ve fyzické podobě někde nachází a samotný prodejce neobchoduje futures nebo přes on-line brokery. Co je doma, to se počítá. Na to nezapomínejte!
Poplatky
Jestliže vám některý prodejce tvrdí, že prodává a vykupuje bez poplatků, nevěřte mu. Poplatky při obchodování s komoditami fungují jako provize prodejcům. Výše zmiňovaný prodejce je tak pouze schovává do prodejní nebo výkupní ceny.
Poplatky při nákupu zlata jsou běžná věc. Prodejce se ale ptejte, jaké poplatky si účtuje a z čeho se konečná částka skládá. Běžné jsou poplatky za zprostředkování nákupu i prodeje. Narazíte i na poplatky za výkup zlata od cizího prodejce.
Převod zlata
Když hledáte, jak koupit zlato, myslíte i na další generace. Nákup zlata je dlouhodobá investice a zlaté mince nebo slitky se často dědí z generace na generaci prostřednictvím darovací smlouvy.
S tím mají ale problém někteří prodejci. Ti neuznávají darovací smlouvy a pokud zlato na výkup nepřinese jeho původní vlastník, chovají se k němu jako k cizímu. To obvykle zahrnuje nižší výkupní cenu a vyšší poplatky.
Nákup zlata snadno a rychle
Investice do komodit jsou mezi malými investory stále častější. Některé zdroje uvádí, že až třetina průmyslově zpracovaného zlata na světě je investiční a zhodnocuje kapitál jeho vlastníků. Nezapomínejte ale, že investice do zlata nejsou bez rizika.
Nikdo vám nedá stoprocentní záruku na to, kolik na zlatu vyděláte. Při výběru prodejce tak postupujte obezřetně a nenechte se uchlácholit sladkými slovy. Zároveň neinvestujte nad rámec vlastních možností.
Na otázku kde koupit investiční zlato jsme vám odpověděli. Zda se přidáte do klubu investorů je už jenom na vás.