ruská vlajka

Nejlepší online kurzy ruštiny pro začátečníky a samouky

Porovnali jsme parametry celkem 4 online kurzů ruštiny a vybrali z nich ty nejlepší na trhu. Naučte se ruštinu online z vašeho domova nebo třeba na vaší chatě. Ideální možnost pro samouky, jak si vylepšit své jazykové schopnosti.

Aktuálně nejlepší kurzy ruštiny online

 1. OnlineJazyk – nejlepší kurz ruštiny pro začátečníky na trhu “nejen” pro samouky
 2. EasyLingo – nejlepší pro firmy a školy
 3. Duolingo – kurz pro začátečníky v angličtině, včetně verze zdarma
 4. Babbel.com – dobrý zahraniční kurz pro začátečníky

Srovnání online kurzů ruštiny

NázevVýhody / nevýhodyHodnocení kurzu
#1Nejlepší dle srovnání
OnlineJazyky
✔️ nejkomplexnější kurz
✔️ zábavné a propracované prostředí
✔️ skvělá zákaznická podpora
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
❌ pouze kurz pro začátečníky
Cena: 8,5/10
Rozsah: 10/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,5/10
Vyzkoušet
#2Další na zvážení
EasyLingo
✔️ interaktivní výuka
✔️ jazykový pokrok za 30 hodin
✔️ výborné reference a recenze
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
❌ vyšší cena kurzů
❌ pouze kurz pro začátečníky
Cena: 8/10
Rozsah: 9/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,1/10
Vyzkoušet
#4Duolingo
✔️ výuka také ZDARMA
✔️ zajímavé a hravé účení
✔️ dobrá mobilní aplikace
✔️ cenově dostupnější placené kurzy
✔️ funguje také offline
❌ spíše pro zábavu
❌ pouze do úrovně mírně pokročilý
❌ pouze měsíční předplatné
❌ výuka v angličtině
Cena: 8,5/10
Rozsah: 7,5/10
Kvalita: 9/10
Možnosti: 10/10

CELKEM: 8,8/10
Vyzkoušet
#4Babbel.com
✔️ vhodné pro začátečníky
✔️ intuitivní prostředí
✔️ 10-15 minutové lekce
❌ výuka v angličtině
Cena: 9/10
Rozsah: 9,5/10
Kvalita: 9/10
Možnosti: 7/10

CELKEM: 8,7/10
Vyzkoušet
Top

Recenze online kurzů ruštiny

Máme tu pro vás porci „mini“ recenzí nejzajímavějších online kurzů ruského jazyka, které můžete v České republice využít. Každý z nich lze považovat za kvalitní. Vybírat tedy musíte především dle vlastních preferencí.

1. Ruština na Onlinejazyky.cz

Když je řeč o online jazykových kurzech, nemohou OnlineJazyky.cz chybět. Jde o jeden z nejvýznamnějších projektů tohoto druhu u nás. Tato platforma již funguje řadu let, je osvědčená a bezesporu vysoce kvalitní. Kurzy jsou výjimečně propracované, s bohatým rejstříkem nástrojů a možností, včetně zpětné vazby. OnlineJazyky.cz nabízejí šest světových jazyků, včetně ruštiny.

Nicméně je nutné říct, že tento projekt není ve všech jazycích stejně silný. Zatímco nabídka anglických kurzů je špičková, s ruštinou je to o poznání horší. Najdete zde pouze kurz vhodný pro úplné začátečníky (úroveň A1) za 2490 Kč a malý kurz základní slovní zásoby (1000 slovíček za 890 Kč). Kurz je rozhodně kvalitní, ale uspokojí pouze touhu po osvojení základů jazyka.

Vyzkoušet tento kurz

2. Ruština na Easylingo.cz

Easylingo.cz je příbuzným projektem s předchozí platformou. Využívá stejné prostředí a metody, ale poněkud jinou nabídku. Easylingo.cz nabízí tedy opět ověřenou a nepochybně výbornou kvalitu. Ovšem opět hapruje nabídka kurzů některých jazyků – a ruštiny se to týká obzvlášť.

Zájemci o studium ruštiny zde najdou pouze základní kurz úrovně A1 za 2970 Kč. Jako úvod do jazyka je tento kurz rozhodně velmi dobrou volbou (byť nikoli nejlevnější). Náročnější a pokročilejší studenti však budou muset hledat někde jinde.

Vyzkoušet tento kurz
Prectime

3. Ruština na Duolingo

Duolingo.com je v mnoha ohledech parádní záležitost. Platforma nabízí velmi svěží, zábavné a interaktivní kurzy různých jazyků. A tyto kurzy můžete navíc absolvovat i zdarma, případně si můžete připlatit nepříliš vysoký peníz za variantu Plus, která je poněkud komfortnější. Výuka je koncipována tak, že stačí pouhých 5 minut denně.

Má to ovšem pár háčků. Na rozdíl od anglického kurzu, který je i v češtině, se ten ruský odehrává v angličtině coby základní řeči. Kurzy taky rozhodně neposlouží k serióznímu studiu jazyka (ani anglického), spíše k osvojení základů nebo osvěžování znalostí. Přesto určitě stojí za to Duolingo.com vyzkoušet, zvlášť když je to zdarma. Zde se pojem „učení hrou“ stává skutečně realitou.

Vyzkoušet tento kurz
babbel.com

4. Ruština na Babbel

Babbel.com je další zahraniční projekt, který nabízí online kurzy jazyků – ruštinu nevyjímaje. I tentokrát se můžete těšit na vysokou atraktivitu kurzů a značně interaktivní prostředí. Ceny kurzů jsou navíc poměrně přívětivé. Za roční „vstupné“ do kurzu zaplatíte 59 Eur – tedy něco kolem 1500 Kč v závislosti na momentálním kurzu, a to je solidní.

Opět se ale najdou i nějaká úskalí. Ten hlavní spočívá v angličtině coby základním jazyce kurzů. Pokud ji vůbec neovládáte, bude pro vás možná problém se do kurzu vůbec dostat, natož z něj něco mít. Ani tentokrát se navíc nebudou moci radovat pokročilí a zkušení ruštináři. Z kurzu nejvíce vytěží začátečníci nebo mírně pokročilí.

Vyzkoušet tento kurz
Top

Vzdělávání je chvályhodná činnost a zdaleka nemusí skončit s opuštěním institutu, jakým je škola nebo univerzita. V dnešní době má každý člověk k dispozici nesrovnatelně více nástrojů pro vlastní rozvoj než v minulosti. Nemá cenu zastírat, že tomu tak je z velké části díky internetu. Právě jeho masové rozšíření zajistilo historicky naprosto bezprecedentní dostupnost informací. A jednou z možností, které nabízí, jsou i jazykové kurzy.

V dnešním článku se podíváme konkrétně na nejlepší online kurzy ruštiny, které jsou dostupné v českém prostředí. Poradíme vám, podle čeho kvalitní online kurz tohoto jazyka vybrat a máme pro vás i mini recenze nejzajímavějších variant. Můžete je brát jako malou ochutnávku nebo shrnutí, protože na našich stránkách naleznete i podrobné a obšírné recenze. Ty vám pomohou zjistit co nejvíce informací o službě, která vás zaujme.

ruská vlajka

Jak vybrat online kurz ruštiny?

Učit se jakýkoli jazyk je velmi užitečné a hodné respektu. A není důvod zůstávat jen u angličtiny. Svět je přece jazykově neuvěřitelně pestrý. Je nicméně zcela pochopitelné, že většina lidí bude uvažovat především o jazycích, které patří k nejrozšířenějším nebo k nimž mají nějaký vztah, případně osobní důvod, proč se do nich pustit.

Ruština má u nás poněkud zvláštní a rozhodně zcela unikátní postavení. Můžeme i směle říct, že jde o trochu kontroverzní záležitost. S ruštinou nás pojí historická i lingvistická blízkost. Jde samozřejmě o slovanský jazyk, který vychází ze stejného základu jako čeština. Ruština se však u nás svého času rozšířila spíše z politických důvodů.

Dnes už výuka ruštiny na školách není povinná, ale přesto existuje celá škála důvodů, proč se tento jazyk učit. Vzhledem k nastíněným okolnostem je u nás navíc stále dost možností, kde se tento jazyk učit. A může to být třeba právě internet s rozvíjejícím se segmentem online jazykových kurzů. Byť se jich nejvíce zaměřuje na angličtinu, s ruštinou se lze také setkat. Stačí si vybrat dle svých preferencí a požadavků.

Proč se učit rusky?

Proč se vrhnout právě do studia ruštiny? Dobrých důvodů a výhod existuje celá řada. A to v žádném případě nemusíme zabíhat do nežádoucích politických nebo ideologických rovin. Vezmeme to čistě prakticky…

Jazyková blízkost

Ruština je slovanský jazyk, a to dokonce největší slovanský jazyk. To zřejmě nebude pro nikoho překvapující odhalení. Ačkoli se tyto jazyky vyčlenily ze společného (praslovanského) základu před daleko více než tisíci roky, uchovaly si překvapivou podobnost. Ale nejde o nijak raritní jev. Totéž se týká například jazyků románských, i některých germánských.

Ruština má tedy stejné jádro, velká část slovní zásoby vykazuje podobnost (někdy dokonce totožnost) s češtinou. Základní porozumění tedy může přijít relativně mnohem snáz než v případě třeba němčiny nebo angličtiny. Ale když chcete jazyk skutečně perfektně ovládnout (včetně gramatiky, pravopisu apod.) bude to nakonec nejspíš i srovnatelně obtížné.

Využitelnost

Rusko má na naši zemi stále poměrně silné vazby a ruštinu u nás pravděpodobně uslyšíte mnohem častěji než třeba španělštinu, arabštinu nebo jiné světové jazyky. Platit to zřejmě bude zejména v obchodní sféře a taky v určitých lokalitách.

Ruština je navíc také světovým jazykem. Podle různých žebříčků se její pozice pohybuje někde okolo pátého až osmého místa. Počet rodilých mluvčích je odhadován na téměř 300 milionů, a to už je dost. Ruština je dokonce nejrozšířenějším mateřským jazykem v celé Evropě a jedním z nejpoužívanějších jazyků v internetovém prostředí.

Ruština je mateřským a úředním jazykem v Rusku, ale úřední zůstává i v řadě zemí bývalého Sovětského svazu. Po celém světě jsou pak roztroušeny početné enklávy rusky mluvících menšin.

Kultura

Co takhle přečíst si Dostojevského v originále nebo si stejným způsobem užít představení Tří sester od Čechova? Rusko velkou měrou přispělo do světového kulturního bohatství, zejména v oblasti literatury, dramatu nebo i ve vědě a hudbě. Ruština může být jistě dobrou a praktickou volbou i v případě, že máte ambice věnovat se jednoho dne překladům.

Úskalí ruštiny

Je ruština snadný jazyk? To rozhodně nelze říct. Pouze můžeme prohlásit, že jako česky mluvící jazyk mám při jejím studiu jistý náskok oproti například Britům nebo Němcům. Přesto nás mohou některé věci brzdit, nebo dokonce odrazovat. Hlavní demotivační faktor má jasný název…

Azbuka

Ano, právě azbuka představuje zřejmě největší překážku při studiu ruštiny. Navíc ji budete muset překonávat hned od začátku. Rusko si stále ponechává svou tradiční abecedu, podobně jako má Řecko nadále svou Alfabetu, má Rusko svou Azbuku (a nejen Rusko). Naučit se v ní plynně číst nebo psát jistě zabere trochu času, ale má to i svou dobrou stránku.

Naše abeceda (latinka) i Azbuka vycházejí prapůvodně právě ze zmíněné řecké Alfabety. Systém je tedy opravdu velmi podobný a mění se v principu jen podoba symbolů, plus pár dalších drobností. Přesto bude učení Azbuky nesrovnatelně snazší než například studium čínského či japonského písma, což jsou způsoby zápisu naprosto odlišné od našeho.

Výhody a nevýhody online kurzů

Možnosti, jak se učit rusky, jsou u nás štědré – a nechybí mezi nimi ani nabídka kvalitních (i méně kvalitních) online kurzů. V čem jsou výhody a nevýhody tohoto řešení oproti například úplnému samouctví nebo návštěvě živých kurzů?

 • Online kurzy jsou naprosto flexibilní a obvykle zaberou jen úplné minimum času. Vhodné je věnovat se jim pravidelně (každý den), ale stačí jen okolo 20 minut, někdy i méně.
 • Nemusíte nikam dojíždět, kurz můžete absolvovat kdekoli (kde je dostupný internet). Moderní a kvalitní online kurzy lze pohodlně spustit i na mobilních zařízeních, nejen na počítačích.
 • Online kurzy umožňují mnohem efektivnější rozložení výuky oproti živým kurzům, které jsou příliš dlouhé a nárazové (např. dvě hodiny dvakrát týdně), což nesvědčí vlastní koncentraci a ukotvení učiva.
 • Kvalitní online kurzy obvykle poskytují určitou (nebo i větší) míru zpětné vazby, ta je ale oproti živým kurzům s lektorem omezená.
 • Kvalitní a obsáhlé online kurzy jsou obvykle placené, navíc ne vždy zrovna levné. Přesto vyjdou jistě výrazně levněji než živé kurzy.

Na co se při výběru online kurzu zaměřit?

Na jaké faktory se rozhodně soustředit při výběru online kurzu ruštiny? Zde jsou ty hlavní:

Metodika výuky

Jde možná o vůbec nejdůležitější aspekt, který lze chápat poměrně velmi obecně. V první řadě musíte přesně vědět, proč se jazyk chcete učit, jaké máte na kurz požadavky, jaké si kladete cíle a ideální je mít i představu, jaký koncept a přístup k výuce vám vyhovuje. Důležitý je i pojem o časovém rámci. Zde je několik příkladů, jak k výběru na základě těchto otázek přistupovat.

 • Chcete se co nejrychleji naučit základy jazyka? Dorozumět se při běžné konverzaci? To se může hodit, pokud vyrážíte např. na dovolenou nebo delší cestu po Rusku nebo se např. s ruskými mluvčími setkáváte v práci. Tajemná zákoutí gramatiky a pravopisu můžete prozatím trochu odsunout stranou, potřebovat budete kurz, jehož těžiště leží na poslechu a mluvení, na konverzačních frázích a budování základní slovní zásoby.
 • Chcete překládat návody jednoduché texty a návody z ruštiny a později se věnovat i náročnějším překladům (třeba i do ruštiny)? Budete potřebovat kurz, který se pečlivě věnuje psaní a čtení, dá vám potřebné základy gramatiky a neopomíjí pravopis.
 • Potřebujete ruštinu kvůli obchodním jednáním? Vyplatí se vám specializovaný kurz obchodní ruštiny.
 • Nudilo vás biflování ve škole a máte rádi moderní technologie a přístupy? Zvolte atraktivně a výrazně interaktivně pojatý kurz, který se řídí heslem „škola hrou“. I takové u nás najdete.

Prostředí, ovládání, kompatibilita

Prostředí kurzu vás může navnadit, nebo odradit. Upřednostňujete jednoduché a strohé, ale zároveň účelné a přehledné prostředí, nebo dáte přednost hravému a modernímu prostředí? Obojí můžete v nabídce kurzů nalézt – i leccos mezi tím. Kvalitní kurzy nabízejí ukázku zdarma, ve které si můžete prostředí osahat a zjistit, zda vám bude vyhovovat.

Nepodceňujte ani technické informace. S jakými operačními systémy je kurz kompatibilní, případně s jakými webovými prohlížeči? Pokud jste vyloženě mobilní typ, ujistěte se, že je platforma plně responzivní, ideálně nabízí i mobilní aplikaci.

Cena

Online kurz může vyjít na několik stovek i několik tisíc korun. Někdy je vzájemné srovnání obtížné, protože různé kurzy volí odlišné koncepty a přístupy. V našich recenzích online kurzů ruštiny se dozvíte, co za stanovenou cenu dostanete. Můžete se tak rozhodnout, zda se vám investice vyplatí.