Nakupování na internetu

RECENZE: Mall Pay – co je MallPay, jak funguje, ceník a zkušenosti

Mall Pay recenze v kostce
  • Hlavní vlastnosti: Objednáte nyní, zaplatíte až za 50 dní. Služba určená pro nakupování v online obchodech. Společně s odloženou platbou nabízejí i virtuální platební kartu.
  • Výhody: Možnost odložení platby až o 50 dní, Mall Pay je zcela zdarma, bonusové akce při platbě pomocí Mall Pay, upozornění na termíny splatnosti, dobrá uživatelská podpora, mobilní aplikace
  • Nevýhody: Nízké platební limity, vysoké poplatky za překročení splatnost, omezený účet Na zkoušku

Mall Pay logoSlužba Mall Pay se v České republice objevila poměrně nedávno. Plně spuštěna byla v roce 2019 a od té doby došla velkých změn. Jedná se o platformu pro odložené placení – jednoduše funguje tak, že objednáte a platíte až za 14 dní nebo i déle. My si v dnešním článku představíme, co je to Mall Pay a řekneme si o výhodách a nevýhodách této služby.

Jak z názvu vyplývá, služba Mall Pay je spojena se skupinou Mall Group. Polovinu podílu vlastní zmiňovaná skupina a nedlouho po jejím založení do společnosti vstoupila i skupina ČSOB, která vlastní druhou polovinu. Po vstupu české bankovní společnosti došlo k většímu rozvoji služeb a rozšíření nabídky o další internetové obchody.

Jak funguje Mall Pay?

Princip fungování služby Mall Pay je jednoduchý. Na internetovém obchodě objednáte zboží a jako metodu platby zadáte platbu prostřednictvím Mall Pay. Za zboží platíte až po jeho vyzkoušení – doba od doručení do platby je od 14 až 50 dní.

Důležité je zmínit, že Mall Pay funguje pouze jako platební metoda. Služba jako taková nijak neručí za kvalitu zboží a zákaznické služby internetového obchodu. Reklamaci či vrácení zboží zákazník řeší vždy s e-shopem a Mall Pay tento proces nijak neovlivní.

Mall Pay vám pravidelně vystavuje měsíční shrnutí toho, co jste nakoupili a co musíte zaplatit. Služba vás informuje i o termínech splatnosti a na případné nezaplacené objednávky. Při pravidelném využívání dostávají uživatelé speciální bonusy – ty se týkají slev na objednávky nebo dopravy zdarma.

Mall Pay

Dva typy účtu s vedením zdarma (ceník Mall Pay)

Založení účtu na Mall Pay je snadné a má ale několik podmínek:

  • dosažení 18 let věku,
  • občanství v České republice nebo jiném státě Evropské unie,
  • nákup pouze jako fyzická osoba mimo rámec podnikatelské činnosti,
  • čistý exekuční a insolvenční rejstřík.

Mall Pay, ačkoliv to na první pohled nevypadá, je typ spotřebitelského úvěru. Služba vám zaplacením objednávky za vás půjčí peníze, které mu následně splácíte. Pokud se pro něj rozhodnete, máte na výběr ze dvou účtů.

První z nich se jmenuje Na zkoušku a obsahuje pouze základní služby. Na první nákup máte limit 5000 Kč, s dobrou platební morálkou a dalším využitím ho navýšíte až na 25 000 Kč. Za vaše objednávky platíte se 14denním odstupem, pokud si s Mall Pay nesjednáte jiné podmínky.

Výrazně větší možnosti nabízí účet Plus. Zde dostáváte limit až 50 tisíc korun a automatické prodloužení záruky na zboží na 3 roky. Vaše zboží je navíc pojištěno proti rozbití a krádeži zdarma. Společně k účtu dostanete virtuální Mallpay kartu.

Recenze Mall Pay Na zkoušku a Mall Pay Plus:

Mall Pay Na zkoušku Mall Pay Plus
Odložení platby za objednávku 14 dní Až 50 dní
Splatnost 14 dní Do 20. v měsíci
Limit na platby Až 25 000 Kč 50 000 Kč
Slevy a bonusy v obchodech
Sleva 1000 Kč na první nákup na Mall.cz
Odložení plateb na další měsíc
Platební karta Master Card
Možnost platby hodinkami nebo mobilem

Platbu si jednoduše odložíte

Užitečná funkce účtu Plus je možnost odložení platby na následující měsíc. Jestliže se dostanete do finanční tísně, Mall Pay vám umožní odložení až 90 % splatné částky o další měsíc.

Tato služba je zpoplatněná a čím více odkládáte, tím více platíte. Poplatkový model je jednoduchý – spočítejte, kolikrát se vejde 100 Kč do odložené částky a toto číslo vynásobte třemi. Jestliže službě dlužíte 10 000 Kč a chcete zaplatit pouze polovinu, na poplatcích zaplatíte 150 Kč.

Bankovním jazykem vzato za na poplatcích při odložení na další měsíc zaplatíte 1,5 % až 2,5 % vysoký úrok. Jedná se o běžný úrok, který najdete u každého spotřebitelského úvěru nebo například kontokorentu. Platbu navíc neodložíte úplně, 90 % původní částky je ovšem štědrá suma.

Mall Pay má ještě jeden druh poplatku. Jedná se o pokuty nezaplacení do data splatnosti. Při opoždění vám Mall Pay zašle upomínku, kterou zploplatňuje podle uvedeného ceníku.

Účet Na zkoušku Účet Plus
5 dní po splatnosti 100 Kč 200 Kč
10 dní po splatnosti 100 Kč 200 Kč
15 dní po splatnosti 100 Kč 200 Kč
20 dní po splatnosti 200 Kč
25 dní po splatnosti 200 Kč
30 dní po splatnosti 10 % z dlužné částky

Obchody využívající Mall Pay

Úspěch služby Mall Pay se spojuje i s počtem internetových obchodů, které tuto možnost platby nabízejí. Ve svých začátcích jste na Mall Pay našli pouze 12 internetových obchodů (z toho jeden byl Mall.cz). V současnosti se nabídka rozrostla do obřích rozměrů – odloženou platbu Mall Pay nabízí přes 7000 obchodů ve České republice.

Mall Pay momentálně nabízejí všechny základní kategorie zboží. Nejvyužívanější je služba ovšem na oblečení, elektroniku a jídlo. Zákazníci odloženou platbu často využívají i pro nákup krmiva pro své domácí mazlíčky. Mezi obchody využívající Mall Pay najdete:

Největší zákaznickou skupinou, která má zkušenosti s Mall Pay, jsou podle vyjádření zakladatelů ženy na mateřské. Ty využívají především možnost navýšení limitu až na 25 000 korun a možnost odložené platby při nečekaných výdajích.

Uživatelská podpora na jedničku

Recenze Mall Pay musí zahrnovat i zkušenosti se zákaznickou podporou. Na tu mají nárok registrovaní i neregistrovaní zákaznici. K dispozici je live chat, telefonická podpora a rada přes e-mailou schránku.

Podpora funguje velmi svižně. Na live chat dostanete většinou odpověď do dvou minut. Oceňujeme možnost telefonické podpory, která se z českých služeb pomalu vytrácí. Telefon vám navíc podpora zvedne běžně do dvou minut i v hektickém předvánočním období.

Zákaznické zkušenosti s Mall Pay oceňují i jejich mobilní aplikace. Aplikace na operačním systému Android vypadá velmi dobře i co se uživatelského testování týče. Aplikace je přehledná a vyřídíte s ní všechno jako na počítači. K dispozici je i mobilní aplikace pro iOS.

MallPay karta – bezpečné platby po celé Evropě

Zákazníkům s účtem Plus nabízí Mall Pay virtuální platební kartu. Ta se od té klasické liší tím, že ji nevlastníte ve fyzické podobě, ale pouze v telefonu nebo internetovém bankovnictví.

Virtuální MallPay karta umožňuje platby na internetu a po nahrání do systémů Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay nebo Xiaomi Pay i platby v kamenných obchodech pomocí mobilního telefonu nebo chytrých hodinek.

Na kartě najdete i možnost cashbacku – tedy vrácení provize z vašich nákupů. Tyto nabídky jsou časově omezené a zahrnují splnění dalších podmínek.

Vedení platební karty je zdarma. Platíte pouze v případě výběru z jiného než ČSOB bankomatu (29 Kč) nebo vystavení nové karty po zablokování (99 Kč).

MallPay karta do jisté míry funguje jako kontokorent bez dalších poplatků. Její výhodou je především větší bezpečnost – k virtuální kartě se nikdo nedostane. Nevýhodou je, že i jí se týkají nastavené limity. Více než 50 000 Kč s ní tak nezaplatíte.

Shrnutí

Odložená splatnost je v České republice poměrně nový trend. To se ale v budoucnosti pravděpodobně změní. Zprávy ze světa naznačují, že odložené platby využívá stále více zákazníků.

Mall Pay má v České republice pouze malou konkurenci. Tomu nasvědčují i podmínky služby. Ty jsou sice jasně zpracované, dovedeme si ovšem představit vyšší limity a nižší poplatky. Služby ale k zákazníkům přistupuje férově a velmi dobře připravuje podhoubí pro nástup nové platební metody.