Nejlepší antivir

TOP 5: Nejlepší antivirus – test, recenze, zkušenosti | Jak ho vybrat

Antivirový program patří k základnímu vybavení počítačů, chytrých telefonů i tabletů. My jsme pro vás porovnali ty nejznámější z nich. Při hodnocení porovnáváme rozsah licence, cenu a také jejich funkce. Jaký zvolit antivirus pro Windows nebo Linux? A existuje nejlepší antivir?

Srovnání TOP 5 antivirů

Zde najdete srovnání TOP 5 nejoblíbenějších a nejlepších antivirů. Kompletní seznam i malé recenze a naše názory na všechny porovnávané antivirové programy najdete níže.

NázevParametry
#1Kaspersky Internet Security
Náš vítěz - nejlepší antivirus
✔️ Jeden z nejbezpečnějších (av-test.org)
✔️ Zabezpečení internetového bankovnictví
✔️ Výborné recenze zákazníků
✔️ Podporuje Windows, macOS, Android, iOS

HODNOCENÍ: 9,7/10
Srovnat nabídky
#2ESET Family Security Pack
✔️ Podporuje Windows, macOS, Android, iOS
✔️ Nejrozšířenější antivirový program
✔️ Podpora při ztrátě či krádeži zařízení

HODNOCENÍ: 9,5/10
Srovnat nabídky
#3Bitdefender Internet Security
✔️ Řada ocenění: Toms Guide, PCmag atd.
✔️ Podporuje Windows, macOS, Android, iOS
✔️ Skvělá detekce virů, nezatěžuje zařízení
✔️ Rychlá a bezproblémová instalace

HODNOCENÍ: 9,5/10
Srovnat nabídky
#4Norton™ 360
✔️ Podporuje Windows, macOS, Android, iOS
✔️ Oblíbený mezi zákazníky
✔️ VPN v angličtině bez omezení
✔️ Dobrý na spyware a malware

HODNOCENÍ: 9/10
Srovnat nabídky
#5McAfee® Total Protection
✔️ Podporuje Windows, macOS, Android, iOS
✔️ Dobrý a úspěšný antivirus pro PC

HODNOCENÍ: 8/10
Srovnat nabídky
Top

Recenze antivirů podle naší redakce

V následujících kapitolách nabízíme test antivirů, které jsou nejpopulárnější mezi uživateli. Při porovnávání programů jsme se zaměřili na licence pro celou domácnost a na poslední verzi antiviru. V případě uvedených cen se řídíme částkami stanovenými vývojáři.

1. Kasperski Internet Security

Robustní antivir z Ruska

Antivirový program od ruské společnosti Kasperski Lab, patří ke stálicím na trhu s antiviry a svoje uživatele i 15 let od vydání první verze . Podle testů na webu av-test.org se jedná o jeden z nejbezpečnějších antivirů v nabídce.

Balíček Kasperski Internet Security nabízí služby jako ochranu proti phishingu a zabezpečení internetového bankovnictví. Nenajdete zde ovšem dnes již téměř standard mezi ochranou a to zabezpečení prohlížeče pro děti. Balíček nenabízí ani správce hesel a šifrování souborů.

Za roční licenci pro jedno zařízení na jedné z podporovaných platforem: Windows, Android, macOS a iOS zaplatíte něco mezi 400-500 Kč. Kasperski vám za tuto částku nabídne robustní systém, který představuje minimální zátěž pro operační paměť vašich zařízení.

Výhody:

  • Dle webu av-test.org jeden z nejbezpečnějších antivirů v nabídce
  • Ochrana proti phishingu, zabezpečení internetového bankovnictví
  • Výborné recenze zákazníků
  • Minimální zátěž pro operační paměť
  • Podpora zařízení běžících na Windows, Mac, iOS, Android
  • Ochrana webové kamery

Nevýhody:

  • Chybí zabezpečení prohlížeče pro děti, není ani správce hesel či šifrování souborů

2. ESET Family Security Pack

První volba pro nové uživatele

Antivir od české společnosti ESET Software patří momentálně k těm nejrozšířenějším. První kontakt s ním uživatelé mají pravděpodobně při koupi nového počítače nebo notebooku, kdy jednu z verzí antiviru ESET najdou předinstalovanou na disku.

Jestliže uvažujete o koupi tohoto antivirového programu, za rodinný balíček utratíte 1 589 Kč a dostanete tři roční licence na Windows nebo macOS a tři roční licence na mobilní telefony s operačním systémem Android.

Jako šikovná funkce se jeví podpora při ztrátě nebo krádeži – díky nainstalovanému antiviru dohledáte vaše pohřešované zařízení. V případě antivirů určených pro využití v běžných domácích podmínkách se ho nebojíme označit titulem nejlepší antivirus pro PC.

Výhody:

  • Nejrozšířenější antivirový program
  • Podpora při ztrátě či krádeži zařízení
  • Dobré recenze zákazníků
  • Použití na 3 PC + 3 telefony (Android)

Nevýhody:

  • Bez větších nedostatků

3. Bitdefender Internet Security

Nejlepší antivirus pro malé a střední firmy

Rumunský produkt Bitdefender patří k méně obvyklým v českých podmínkách. Ve světě je ale oceňovaný zejména jako kvalitní antivirus pro malé a střední firmy, kterým pomáhá s ochranou citlivých údajů.

V případě pořizování licence vhodné pro domácnost si připravte 1 499 Kč, za které dostanete roční licenci na 10 zařízení. Samozřejmostí je i v případě Bitdefenderu 30denní zkušební lhůta.

Vyhledáváte-li často na internetu, oceníte odhalení potenciálně nebezpečných stránek přímo ve vyhledávačích Google a Bing a nebezpečných odkazů na sociálních sítích.

Výhody:

  • Dobrý produkt pro střední či malé firmy
  • 30denní zkušební lhůta
  • Ve světě oceňovaný antivirus
  • V licenci použití až na 10 zařízení
  • Ochrana před nebezpečnými odkazy v Googlu, Bingu a na sociálních sítích
  • Má rodičovskou kontrolu

Nevýhody:

  • Neobsahuje šifrování souborů

4. Norton™ 360

Těžkopádný antivir pro firmy

Novinka z pera firmy Norton nabízí komplexní zabezpečení počítačů v domácích i firemních sítích. Za relativně příjemnou cenu 1 499 Kč dostanete roční licenci na 10 zařízení. Vývojáři v tomto případě nenabízejí zkušební lhůtu, ale možnost vrácení peněz do 60 dní od nákupu.

Test antiviru Norton ukázal, že má z uvedených největší vliv na rychlost systému a to bohužel tím špatným směrem. Norton nabízí podobně jako další antivirové programy možnost připojení k zahraničním webům přes VPN, v nejnovější verzi se ale nepřipojíte například na Netflix.

Výhody:

  • Podporuje Windows, macOS, Android, iOS
  • VPN v angličtině bez omezení

Nevýhody:

  • Omezené možnosti na zařízeních iOS, MacOS

5. McAfee® Total Protection

Bezpečný software s kontroverzní minulostí

V minulosti antivirus McAfee patřil k jedněm z těch, které vám spíše uškodily. Při neopatrné instalaci jste do počítače dostali celou řadu adwarového softwaru, který spíše komplikoval běžné prohlížení internetu a zpomaloval systém.

Aktuálně McAfee nabízí kromě ochrany proti malwaru v reálném čase i poměrně slušného správce hesel True Key, i přesto v něm ale najdete méně funkcí než u konkurence. Někteří uživatelé si také stěžují na horší dostupnost a nedostatečnou erudovanost chatové zákaznické podpory.

6. AVG Internet Security

Levný antivir pro malé domácnosti

Když se řekne antivirus, mnoha Čechům se vybaví firma AVG. Před nástupem zahraniční konkurence a vzestupem Avastu jste jeho verzi zdarma našli prakticky na každém počítači. V roce 2016 firmu odkoupila česká antivirová společnost AVAST Software. Antivirus AVG nicméně vyvíjí firma stále.

Dnes za cenu 720 Kč česká firma nabízí licenci na deset zařízení po dobu dvou let. V ceně dostanete kromě ochrany proti malwaru i zabezpečení internetového bankovnictví a ochranu osobních údajů.

Top

Přes půl miliardy nových virů denně

Při výběru antivirového programu se setkáte s celou řadou odborných názvosloví. Ještě než představíme recenze antivirů, probereme si základní názvosloví.

  • Jako počítačový virus označujeme program nebo kód, který se spustí na zařízení bez svolení uživatele. Virus nemusí nutně škodit, zpravidla je to ovšem jejich účelem.
  • Malware označuje program, který provádí činnost, se kterou by jinak uživatel zařízení nesouhlasil. Dělí se na další typy.

Typy počítačových virů

  • Trojský kůň – speciální typ počítačového viru, který předstírá přidanou hodnotu, ale ve skutečnosti způsobuje krádeže dat a další škody v systému.
  • Ransomware – pod tímto pojmem se skrývá tzv. vyděračský software, který zašifruje data v systému a od oběti požaduje výkupné za jejich dešifraci.
  • Spyware – využívá internetové stránky ke sledování činností a odesílání dat třetím stranám. Využívá se také pro špionáž kreditních karet a citlivých údajů.
  • Adware – jeden z nejčastějších virů. Svým obětem znepříjemňuje práci na zařízení marketingovými nabídkami. Stáhnete ho společně s aplikacemi a programy zdarma.
  • Crimeware – velmi specifický typ virus, který automatizuje počítačovou trestnou činnost. Využívá se ke krádežím identit a získání přístupů k placeným službám.

Každý den databáze a testy vývojářů antivirových programů odhalí přes 560 000 nových verzí malwaru. Virové banky celkem detekují přes 1 miliardu malwaru, z nichž 58 % tvoří trojští koně.

Nejlepší antivir

Jak vybrat antivirus

Výběr antivirových programů je v poslední době diskutovaný v důsledku vyšší míry práce z domova. Firmy tak často investují do nákupu licencí pro svoje zaměstnance, kteří je instalují na počítače v domácnosti.

1) Začněte operačním systémem

S výběrem antivirového programu se setkáte zpravidla ve dvou případech. Buď si pořizujete nové zařízení a zajišťujete jeho zabezpečení, případně váš dosavadní antivirový program selhal a vy řešíte nové možnosti ochrany dat.

V první řadě začněte s kompatibilitou operačního systému. Uživatelé Windows mají v tomto ohledu výhodu, protože všechny zmíněné antivirové programy jsou určené pro jejich operační systém a stejně na tom jsou i uživatelé zařízení s operačním systémem macOS.

Horší výběr mají uživatelé Linuxu. Antivirus pro Linux nabízejí například vývojáři Bitdefenderu, Avastu a ESETu. Na výběr mají ale i mezi dalšími jako Comodo a Hunter.

2) Soukromá licence představuje základní zabezpečení

Většina vývojářských firem představuje dva typy licencí – pro firmy a pro běžné uživatele. Kromě toho, že komerční licence se více zaměřují na ochranu citlivých dat a nabízejí pokročilé funkce, licenci pro soukromé uživatele zpravidla nemůžete podle obchodních podmínek využít pro podnikání.

V případě pořízení většího množství soukromých licencí pro firemní účely riskujete konflikt s obchodními podmínkami. Jestliže dodavatel internetového zabezpečení soukromé licence, může je na základě podmínek odejmout a přerušit provoz antivirových programů na všech zařízeních.

3) Delší licence vám ušetří náklady na pořízení

Při pořízení nového antiviru se setkáte s možností volby délky licence. Licence pro domácnosti se standardně prodávají na dobu jednoho roku nebo dvou let. Pro úplnost se sluší dodat, že roční licence vývojáři nabízejí s až 50% slevou a prodloužení na další rok stojí často dvojnásobek.

Jestliže antivirus vybíráte, vyzkoušejte si jich v rámci 30denní zkušební lhůty několik. Díky tomu získáte možnost až 6měsíčního využití různých antivirových programů zdarma a dostatečný přehled o jejich funkcích.

4) Co chtít od antivirového programu?

Cena, kompatibilita a délka licence jsou důležité faktory, nicméně neřeší to nejzásadnější – funkce pro ochranu uživatele. Sháníte-li kvalitní zabezpečení domácnosti, váš antivir by měl umět následující typy ochrany:

  • ochrana proti všem typům virů,
  • anti-spamová ochrana emailu,
  • rodičovské zabezpečení a dětský zámek,
  • zabezpečení internetového bankovnictví,
  • ochrana osobních údajů proti phishingu.

5) Vyplatí se za antivirus platit?

Antivirové programy jako Avast a AVG nabízejí kromě placených verzí i bezplatnou licenci ZDARMA. Ta vám, na rozdíl od zkušebních lhůt u ostatních programů, zůstává i po vypršení testovací lhůty. Bezplatná licence se ale ne vždy vyplatí.

Hlavním kamenem úrazu je, že bezplatné licence se prodávají pouze na jedno zařízení, čímž vypadává ze hry zabezpečení celé domácnosti. Licence zdarma nabízejí také méně funkcí. Český Avast má ve verzi zdarma pouze ochranu před ransomware, základními viry a zabezpečení Wi-Fi.

6) Rada redakce na závěr

Virtuální zabezpečení firmy nebo domácnosti nepodceňujte. Zejména jestliže na počítači uchováváte citlivá data jako čísla kreditních karet, hesla do internetového bankovnictví nebo pracovní dokumenty, věnujte recenzím antivirových programů dostatečnou pozornost.

Využijte možnosti zkušebních lhůt a vrácení peněz a vyzkoušejte více programů. S výběrem ale neotálejte. Každý den se objeví stovky tisíc nových typů malwaru. Nestaňte se jejich obětí.