Nejlepší nástroje pro tvorbu webu

Nejlepší nástroje pro tvorbu webu (WYSIWYG editory stránek zdarma i placené)

Internetová prezentace se během posledních let stala nutností pro malé podnikatele a soukromníky. Kdo nemá webové stránky, jako by nebyl. Tvorba webových stránek je ale nákladná a za nový web od profíků dáte neúměrně mnoho peněz. My si dnes představíme nejlepší nástroje pro tvorbu webu, ve kterých si vlastní stránky postaví i úplný začátečník.

Začneme ale tím, co by měl uživatel od editoru webu očekávat. V tomto případě musíme rozlišovat mezi začátečníkem a pokročilým designérem. Každý z těchto uživatelů od nástroje na tvorbu webu očekává něco jiného. Roli hraje také to, jaké máte s vašimi stránkami plány.

Aktuálně nejlepší WYSIWYG nástroje pro tvorbu webu

NázevParametry
#1WIX.com
Celosvětově nejoblíbenější editor
✔️ vybíráte z více než 500 šablon
✔️ automatický návrh webu od umělé inteligence
✔️ široké možnosti vlastní customizace
✔️ různé pluginy a doplňky
✔️ kvalitní kód webu a SEO
❌ prostřední není plně počeštěno
Vyzkoušet
#2Webnode
Lepší překlad pro českého uživatele
✔️ český produkt, celosvětové pokrytí (30+ mil. webů)
✔️ dobrý český překlad
✔️ slušné množství šablon
✔️ doména na rok zdarma ke třem tarifům
✔️ vlastní knihovna obrázků
❌ reklama na webu při použití zdarma
Vyzkoušet
#3MioWeb
Intuitivní prostředí pro tvorbu
✔️ 30 dní na vrácení peněz
✔️ 14 dní na vyzkoušení služby zdarma
✔️ plně český produkt s kvalitní podporou
✔️ dobře zvládnutý responzivní design
❌ vyšší cena (1 tarif = 2000 Kč za měsíc)
❌ méně šablon v nabídce
Vyzkoušet
#4Mozello
✔️ výhodné ceny tarifů
✔️ 50 GB úložného prostoru v placené verzi
❌ minimalistické řešení
❌ málo šablon v nabídce
❌ slabší marketingové funkce pro váš web
Vyzkoušet
#5Zombeek
✔️ nízká cena
✔️ přístup k fotobance s 1 milionem obrázků
❌ mizerná zákaznická podpora
❌ platíte za odstranění odkazu v patičce
❌ málo šablon a pouze základní funkce
Vyzkoušet
Top

Nástroje pro tvorbu webu, blogu a eshopu

V dnešním rádci zaměříme především na ty nástroje, které jsou určené naprostým začátečníkům a umožňují postavení jednoduchých ale funkčních prezentačních stránek nebo blogu.

Některé z porovnávaných nástrojů na tvorbu webových stránek umí také editování a tvorbu internetového obchodu. To je ale natolik specifická disciplína, že jsme do našich finálních hodnocení tento aspekt nezahrnuli. Nicméně o nástrojích, které prodej na internetu umí, se dozvíte i v tomto článku.

Co nás tedy v našem hodnocení zajímalo? Především to, jak rychlé je vytvoření nového webu a jak je nástroj pro jeho tvorbu uživatelsky přívětivý. Práci v něm by měl zvládnout i naprostý začátečník.

Důležitá je i výsledná kvalita nových stránek. Častým problémem jsou možnosti marketingové propagace a napojení na analytické nástroje. Vedle toho nás ale zajímá také optimalizace pro vyhledávače (SEO) a rychlost zákaznické podpory v případě řešení problémů.

Cena rozhoduje až v první řadě

Nejdůležitějším parametrem při našem rozhodování ale byla cena, kterou za nástroj pro tvorbu webu zaplatíte a jaké funkce za tuto částku dostanete.
Při hodnocení cenové nabídky nás zajímal počet funkcí, rychlost zákaznické podpory a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými tarify. Zaměřili jsme se především na zlatou střední cestu, kterou vývojáři uživatelům představují.

Všechny vybrané nástroje mají i tarify zdarma, ty jsme také prozkoumali a vy se díky tomu můžete sami rozhodnout, zda zvolíte placenou verzi nebo využijete nástroj pro tvorbu webu zdarma.

Editory webu nejsou pouze pro naprosté začátečníky

Důležité je si uvědomit, že tzv. WISYWYG nástroje, tedy takové, kde si sami naklikáte prvky webu a nemusíte nic programovat, nejsou určené pouze začátečníkům. Rády je využívají i větší firmy, kterým nabízejí ideální možnost pro okamžité změny na webu a přizpůsobení nabídky situaci.

Větší zákazníky zajímají především rozšířené možnosti, které jim tyto nástroje poskytují. Zmiňovali jsme optimalizaci pro vyhledávače, opomenout ale nesmíme ani rozšíření o emailový marketing a další moduly.

Recenze nástrojů na tvorbu webu

Pojďme si představit pětici nejlepších nástrojů pro tvorbu webových stránek, které se dostaly do našeho finálního výběru. S těmito nástroji nešlápnete vedle, i tak ale mezi najdete značné rozdíly.

1. Wix.com

Wix šablony
Ukázka šablon nástroje Wix.com

Vyzkoušet editor WIX.com na 14 dní s možností vrácení peněz

Editor od izraelské společnosti Wix.com Ltd. patří ke světově nejrozšířenějším editorům webu. Tento nástroj je klasický WYSIWYG (What You See Is What You Get) editor s uživatelsky přívětivým ovládáním. Pro jeho všeobecné zaměření si ho oblíbily začátečníci i pokročilí webdesigneři s velkým portfoliem klientů.

Vlajkovou službou nástroje Wix je umělá inteligence Wix ADI (Artificial Design Intelligence). Jde o první umělou inteligenci, která navrhne web za vás. Před samotným návrhem se vás služba zeptá na několik otázek ohledně vašich představ a následně sama vytvoří web na míru.

Vedle toho Wix samozřejmě nabízí klasický blokový editor. Na výběr máte z více než 500 šablon a nechybí ani čistý design, který si naprogramujete podle vašich představ. Všechny šablony jsou dobře optimalizované na klasické počítače i mobilní zařízení.

Služba nabízí velké množství tarifů a cenových plánů, které se přizpůsobují na míru uživatelům. Vedle toho samozřejmě nabízí i tarif zdarma. Ten je okleštěný o většinu funkcí a nabízí pouze základní podporu.

V počtu tarifů se rychle zorientujete. Pro podnikání doporučujeme plán Unlimited, za který zaplatíte 12,50 € měsíčně a nabízí neomezené množství přenesených dat a 10 GB úložného prostoru. Zároveň dostanete většinu funkcí a získáte téměř neomezený dohled nad vašimi webovými stránkami.

Výhody Nevýhody
Návrh webu od umělé inteligence Některé stránky nejsou plně přeložené
Více než 500 šablon Množství funkcí, které český uživatel nevyužije
Vlastní obchod s pluginy a doplňky
Kvalitní struktura webu z pohledu SEO

2. Webnode

Webnode šablony
Ukázka šablon nástroje Webnode

Vyzkoušet editor Webnode

Čeští uživatelé spíše než Wix ocení nástroj Webnode. Ten nabízí lepší překlad a větší orientaci na českého zákazníka. Za nástrojem ostatně stojí brněnská firma Westcom, s.r.o., která jej vyvinula v roce 2008. V současné době má služba přes 30 milionů uživatelů a přes 20 jazykových mutací.

Svým ovládáním se Webnode podobá známému WordPressu. Vkládání obsahu i tvorba webových stránek jsou jednoduché a zvládne je i naprostý začátečník. Web vsází na obsahové bloky, které se snadno upravují. To má ovšem výraznou nevýhodu – ve výsledku jsi si všechny weby podobné a ztrácejí unikátní vzhled.

Webnode nabízí 3 placené tarify. Jako nejpopulárnější na svém webu firma uvádí tarif Standard za 249 Kč měsíčně. Za tuto cenu dostanete doménu na rok zdarma, 2 GB úložného prostoru a 10 GB přenesených dat za měsíc.

Tarif Standard a dražší tarif Profi se od sebe kromě rozdílu 200 Kč měsíčně příliš neliší.Nejdražší verze umožňuje neomezené množství jazykových verzí a neomezené množství registrovaných uživatelů. Hodí se tak především pro velké cizojazyčné projekty a internetové obchody.

Jestliže máte vlastní doménu i webhosting, nabízí Webnode tarif za 75 Kč měsíčně. Za tuto cenu vám poskytne pouze nástroj pro úpravu webu se základními funkcemi a omezeným prostorem na webu a přenosem dat.

Výhody Nevýhody
Velký nástroj určený pro široké spektrum uživatelů Fotobanka neumožňuje hledání a filtraci
Doména na 1 rok zdarma Reklama při používání tarifu zdarma
Velké množství šablon Šablony si jsou hodně podobné
Vlastní fotobanka včetně ikon

3. MioWeb

Mioweb ukázka tvorby webu

Vyzkoušet editor Mioweb s garancí 30 dní na vrácení peněz

Další české želízko v ohni vzniklo v roce 2013 pod taktovkou trojice programátorů Martina Dolenského, Davida Kirše a Viktora Šabackého. Tento kompletně do češtiny přeložený editor se dnes nachází ve verzi 3.0.

Oproti původním dvěma nástrojům pro tvorbu webu nabízí menší množství šablon, které má rozdělené do tří kategorií – firemní, osobní a restaurace. Šablony jsou plně editovatelné a svým ovládáním spoléhají na stejný blokový způsob jako Wix a Webnode.

MioWeb velkou měrou staví na responzivním designu a uživatelské přístupnosti pro návštěvníky webu. Velmi příjemně zpracované je i prostředí samotného editoru. Důraz je kladen na automatizaci a snadné úpravy. Při změně pozadí se automaticky mění barva písma, na text stačí jednou kliknout a začnete přepisovat.

Zatímco předchozí dvě řešení nabízela solidní možnosti pro e-commerce, MioWeb stojí opodál a soustředí se především na webové prezentace. Svým zpracováním se hodí pro eshopová řešení do 50 produktů, nad tento počet doporučujeme volit konkurenční nástroje. Na druhou stranu ale umožňuje prodej elektronického zboží – například kurzů, ebooků nebo vstupenek.

Za MioWeb zaplatíte 2 000 Kč měsíčně a společnost nabízí pouze jeden tarif. Za tuto cenu se vám plně otevřou funkce nástroje a dostanete úvodní konzultaci zdarma. Začátečníky nepotěší fakt, že v případě nutnosti zásahu servisního technika nebo obnovy ze zálohy jim MioWeb vystaví další fakturu – zásah technika stojí 1 000 Kč na hodinu. Tutéž částku zaplatíte i za obnovu ze zálohy, která nesmí být starší než 14 dní.

Výhody Nevýhody
30 dní na vrácení peněz Pouze 1 tarif za 2 000 Kč měsíčně
Vlastní blog s radami pro začínající uživatele Za vyšší cenu málo šablon
Tým školených odborníků
Možnost vyzkoušení na 14 dní zdarma

4. Mozello

Ukázka šablon od Mozello
Ukázka šablon od Mozello

Vyzkoušet editor Mozello

Jestliže Mozello něčím vyniká, tak je to rychlost, s jakou zaregistrujete nové webové stránky. I méně zkušení uživatelé si web založí za přibližně dvě minuty. Svým zpracováním a možnostmi úpravy obsahu Mozello připomíná spíše starší verze WordPressu než moderní blokové řešení.

Nástroj pro tvorbu webu Mozello má tři tarify – Free, Premium a Premium Plus. Rozdíly v nich jsou poměrně zásadní, novým uživatelům doporučujeme tarif Premium.

  • Tarif zdarma nemá žádné marketingové funkce a umožňuje pouze základní nastavení webu.
  • Premium umožňuje nastavení optimalizace pro vyhledávače, přístup do Google Analytics a HTML kódu webových stránek. Cena za tento tarif je 169 Kč měsíčně.
  • Nejvíce funkcí nabízí tarif Premium Plus. Ten ocení zejména pokročilí uživatelé a webdesignéři. Za cenu 329 Kč měsíčně umožňuje kompletní přístup do HTML kódu, API a vlastní CSS a Javascriptové kódy v hlavičce webu.

Mozello se snaží být co nejjednodušší, což je jeho největší kámen úrazu. Design nástroje klade důraz na minimalismus a méně zkušený uživatel se v něm může ztratit.

Výhody Nevýhody
Výhodný Premium tarif Až příliš minimalistický
50 GB úložného prostoru v placené verzi Nejméně šablon z hodnocených nástrojů na tvorbu webu
Málo marketingových funkcí u Premium a verze zdarma

5. Zombeek

Ukázka šablon od editoru webu Zombeek
Ukázka šablon od editoru webu Zombeek

Vyzkoušet editor Zombeek

Poslední z pětice zmiňovaných nástrojů pro tvorbu webu je editor Zombeek od české společnosti Bohemiasoft. Ta má ve svém portfoliu i oblíbené eshopové řešení Webareal, není se tedy čemu divit, že Zombeek cílí především na tvorbu jednoduché webové prezentace bez nadbytečných funkcí.

Největším benefitem Zombeeku je jeho cena. Za 83 Kč měsíčně dostanete kompletní přístup k funkcím, platit musíte ovšem rok dopředu. Bohužel ani placená verze neumožňuje odstranění loga Webarealu v patičce webu. Za tuto službu si musíte připlatit dalších 1 000 Kč.

Zombeek selhává v zákaznické podpoře. Na jejich webových stránkách nenajdete telefonní číslo a po dovolání na infolinku Bohemiasoft vám sdělí, že tým Zombeeku komunikuje pouze prostřednictvím emailového formuláře. Vzhledem k okolnostem tak prezentace nástroje Zombeek připomíná skutečnou zombie a službu, na kterou se v Bohemiasoftu zapomnělo.

Výhody Nevýhody
Nízká cena Mizerná zákaznická podpora
Přístup k fotobance s 1 milionem obrázků Platíte za odstranění odkazu v patičce
Málo šablon a pouze základní funkce

Celkové shrnutí

Představili jsme si 5 nástrojů pro tvorbu webu, na které narazíte při vytváření vlastních webových stránek. Od těch největších jsme se dostali až k těm malým a opomenutým. Pojďme si shrnout, co jednotlivé editory webu umí.

Cena za měsíc Blog Email marketing Google Analytics Google Search Console Počet šablon Úložný prostor Rychlost odpovědi E-shop
Wix 12,50 € 500 + 10 GB 1 den
Webnode 249 Kč 100 + 2 GB 1 den
MioWeb 2 000 Kč X 30 + 3 GB 2 hodiny X
Mozello 169 Kč 45 50 GB 1 den
Zombeek 83 Kč 7 5 GB 2 dny X

Při výběru doporučujeme začít jedním z editorů, které mají zkušební verzi zdarma, případně možnost vrácení peněz. Díky tomu získáte vhled do toho, jak vyberete nejlepší nástroje pro tvorbu webu a co od nich vůbec očekávat.

Jak vidíte, nabídka i možnosti jsou široké. Od laciných editorů webu s malým množstvím funkcí se rychle dostanete i k robustním řešením, které využívají i nadnárodní startupy a firmy.