Nejlepší online směnárna peněz

Nejlepší online směnárny peněz

Vyrážíte na dovolenou a řešíte, kde nejlevněji vyměnit tuzemské peníze za cizí měnu. Klasické kamenné směnárny se ale těší stále menší popularitě. Novým a výhodnější řešením jsou tak online směnárny peněz. My vám v dnešním rádci přinášíme ty recenze nejlepších online směnáren.

Možná si říkáte, co to online směnárny jsou a jak se liší od klasických směnáren. Jedná se o internetové platformy, které umožňují směnu jedné měny za druhou ve virtuálním prostředí internetu. Svým klientům nabízejí výhodnější kurzy a umožňují jednodušší platební styk se zahraničím.

První online směnárny peněz vznikly jako reakce na nevýhodné kurzy klasických směnáren. To ale neznamená, že běžné kamenné směnárny se vás automaticky snaží okrást. Jejich působením mimo internet jim vznikají větší náklady – rozdíl mezi nákupem a prodejem měny (tzv. spread) je tak vždy větší.

Aktuálně nejlepší online směnárny peněz

NázevVýhodyParametry
#1WISE
Rychlý převod do 80 států
✅ Funguje jen jako prostředník
✅ Nabízí výhodné kurzy
✅ Největší množství měn
Počet měn: 50+
Účet zdarma: ✅
Čeština: ❌
Mobilní aplikace: ✅
Platební karta: ✅
Vyzkoušet
#2RoklenFX
Nadějný český fintech
✅ Uživatelská podpora v češtině
✅ Vedení účtu zdarma
✅ Platby i mimo EU
Počet měn: 30+
Účet zdarma: ✅
Čeština: ✅
Mobilní aplikace: ❌
Platební karta: ❌
Vyzkoušet
#3Monese
Levné placení v Británii
✅ Výhodný pro cestování po Spojeném království
✅ Výhodný kurz libry
✅ Tři měnové účty zdarma
Počet měn: 3+
Účet zdarma: ✅
Čeština: ✅
Mobilní aplikace: ✅
Platební karta: ✅
Vyzkoušet
#4mKarta
Produkt od důvěryhodné banky
✅ Nutné zřízení mKonta
✅ Rychlý převod
✅ Zabezpečená mobilní aplikace
Počet měn: -
Účet zdarma: ✅
Čeština: ✅
Mobilní aplikace: ✅
Platební karta: ✅
Vyzkoušet
#5Revolut
Světový fintech gigant
✅ Známá světová aplikace
✅ Umí i kryptoměny a akcie
✅ Kvalitní uživatelská podpora
Počet měn: 30+
Účet zdarma: ✅
Čeština: ✅
Mobilní aplikace: ✅
Platební karta: ✅
Vyzkoušet
Top

Recenze online směnáren peněz

V české kotlině najdete 5 nejlepších online směnáren, které využijete pro platební styk a směnu peněz. My jsme se jim podívali na zoubek a představujeme vám jejich výhody i ty méně světlé stránky.

Abyste sami zhodnotili, jak výhodný převod u dané instituce je, na konci článku najdete tabulku s kurzovními lístky. Jako modelovou situaci jsme vždy převáděli 50 000 českých korun do eura.

1. Wise

Rychlá platba na účet příjemce

Wise logo

Firma Wise funguje jako zprostředkovatel zahraničního platebního styku už od roku 2011. V minulosti se firma jmenovala jako TransferWise a pod tímto názvem ji v některých testech stále najdete.

Peníze se při převodu posílají na sběrný účet tuzemské banky v domácí měně, transakci pak dorovnává přímo Wise. Peníze posíláte přímo na číslo účtu příjemce a převod trvá mezi pěti až sedmi hodinami podle státu a typu měny.

Většinu funkcí nabízí Wise bez poplatků. Výjimkou je objednávka nové karty, za kterou zaplatíte přibližně 150 Kč. Platíte i za výběry z bankomatů do hodnoty 200 liber (přibl. 6 000 Kč) – každý výběr stojí přibližně 15 Kč.

Výhody:

 • Platíte přímo na účet příjemce
 • Nízký poplatek za převod měny
 • Umí 54 měn a pošle peníze do 80 států

Nevýhody:

 • Stránky jsou pouze v angličtině
 • Poplatek za výběr z bankomatu

2. RoklenFx

Vedení účtu zdarma

RoklenFX logo

Kompletně česká online směnárna peněz jde na ruku především domácím uživatelům. Společnost RoklenFx nabízí online směnu více než 30 světových měn a platby do více než 200 zemí po celém světě.

Webové stránky společnosti jsou kompletně v češtině. Český uživatel se tak velmi snadno zorientuje v podmínkách firmy. A pro ty, kterým nestačí online pomoc, je tu telefonická podpora v českém jazyce.

Vedení multiměnového účtu nabízí online směnárna peněz RoklenFx zdarma. Jako jediná také dává nižší poplatky při převodu většího objemu peněz. Díky tomu ji využívají především firmy při platebním styku. Za zahraniční platbu mimo Evropskou unii zaplatíte paušálních 199 Kč.

Výhody:

 • Vhodné pro firmy
 • Kompletně česká podpora
 • Rychlý převod díky 8 sběrným bankám v Česku

Nevýhody:

 • Vyšší poplatek při převodu do hodnoty 10 000 €
 • Neumí bulharské levy

3. Monese

Plaťte v Británii za hubičku

Monese logo

Britská společnost Monese umožňuje otevření zahraničního účtu zdarma a bez poplatků. Uživatelům se vyplatí hlavně při návštěvách a pobytech ve Velké Británii a zemích Spojeného království. Založení účtu v britských komerčních bankách totiž může být pro cizince časově náročný a komplikovaný proces.

Meziměnový převod na Monese je zdarma. Celý systém je navržený tak, aby správa účtů a jednotlivých měn byla co nejjednodušší. Čechům pomůže i české prostředí, i když webové stránky nejsou kompletně přeložené.

Svým uživatelům Monese nabízí několik cenových plánů. Základní vedení účtu je zdarma, za služby jako výběr do 900 liber zdarma a nadlimitní převody za sníženou cenu zaplatíte 5,95 liber měsíčně. Nejdražší tarif stojí 14,95 liber za měsíc a získá speciální podmínky pro nadlimitní a expresní platby.

Výhody:

 • Tři měnové účty zdarma
 • Poměrně vysoký poplatek při převodu

Nevýhody:

 • Jedná se primárně o zahraniční účet
 • Neumí převést některé měny
 • Chybí kalkulačka, která rozepíše poplatky při směně peněz

4. mKarta svět od mBank

Levné platby doma i v zahraničí

mBank logo

Platební karta od polské banky mBank je spíše než online směnárna peněz nadstavbový produkt k běžnému účtu. Svým uživatelům ale nabízí výhodné převody zahraničních měn a proto se ji určitě vyplatí zmínit.

Kartu od mBank si nemůžete pořídit bez běžného platebního účtu a to je také největší nevýhoda produktu. Na druhou stranu vedení mKonta je bezplatné, zařídíte ho z pohodlí domova a nabízí velké množství užitečných funkcí jako dočasnou blokaci platební karty a příchozí a odchozí SEPA platby v EUR zdarma.

Platební karta od mBank je tak spíše běžná debetní karta, se kterou máte možnost levných plateb v zahraničí. Od 1 500 Kč a více neplatíte za výběr peněz z bankomatu doma ani v zahraničí. Při výběru nižší částky se ale strhává poměrně vysokých 29 Kč.

Výhody:

 • Důvěryhodná banka
 • Snadné ovládání bankovnictví
 • Sofistikovaná mobilní aplikace
 • Malý spread mezi nákupem a prodejem měny

Nevýhody:

 • Vyřízení karty trvá 5 až 7 dní
 • Vysoký poplatek za výběr do 1 500 Kč
 • Reakce na dotazy trvá mezi 2 až 3 dny

5. Revolut

Nadstandardní péče v mobilní aplikaci

Revolut logo

Poslední z pětice nejlepších online směnáren je banka Revolut. Jedná se o moderní fintech produkt s extrémně rychlým otevřením účtu. Ten si u banky založíte během několika minut.

Revolut je oblíbený po celém světě díky svým výhodným kurzům. Do jisté míry se jedná o internetovou peněženku a v rámci aplikace umožňuje i nákup kryptoměn, akcií a dalších finančních komodit.

Aplikace umožňuje vedení až 30 různých měn a pro platby využívá kartu od MasterCard. Správa účtu funguje pouze přes mobilní aplikaci, což může být pro některé uživatele problém.

Výhody:

 • Rychlé založení účtu
 • Možnost nákupu a převodu kryptoměn
 • Důvěryhodná aplikace
 • Peníze převádí za středový kurz

Nevýhody:

 • Nemá webovou aplikaci
 • Komplikovanější platební plány

Slovník pojmů

Finančnictví je specifický obor, který využívá vlastní terminologii. Než se pustíme do hodnocení nejlepších online směnáren, představíme si ty nejčastější z nich.

 • Deviza – tímto pojmem se označuje bezhotovostní forma pohledávky na cizí měnu. Zjednodušeně řečeno jde o bezhotovostní výměnu peněz.
 • Valuta – jedná se o přesný opak devizi. Valuta je hotovostní forma měny. Pokud máte v peněžence 200 €, jedná se o valuty.
 • SEPA platba – jednotný systém pro převod peněz v rámci evropských států. Cílem SEPA plateb je usnadnění platebního styku mezi dvěma měnami. Příjemce i plátce v tomto případě hradí oba poplatky své bance.
 • Reálný kurz – poměr cenových hladin dvou porovnávaných měn. Jedná se teoretický koncept ve kterém vztah jedné měny vůči druhé neovlivňují centrální národní banky jejich intervencemi.
 • Plovoucí kurz – skutečně využívaný výpočet kurzu jedné měny vůči druhé. Kurz dvou měn určuje tržní poměr nabídky a poptávky srovnávaných deviz. Pomocí plovoucího kurzu centrální banky vyrovnávají propady a prudké nárůsty vůči ostatním měnám.
 • Spread – rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou devizi nebo valuty. Ve finančnictví se termín používá v širším kontextu a vypovídá o rozdílu jakéhokoliv finančního isntrumentu (opce, dluhopisy, akcie).
 • Fintech – speciální termín, který označuje využití technologií ve finančních službách. Jako fintech se označuje například internetové bankovnictví, online směnárny peněz nebo online platby jako PayPal.

Jak banky počítají kurz?

Jak jsme zmínili v našem slovníku pojmů, banky využívají plovoucí kurz. Ten je daný střetem nabídky a poptávky a měna se tak ve své podstatě chová jako běžný tržní produkt.

Do celé situace ale vstupují centrální národní banky. Ty prostřednictvím intervencím vyrovnávají náhlé propady nebo nárůsty ceny měny. Takto zareagovala například v roce 2013 Česká národní banka, kdy zafixovala kurz koruny vůči euru na 27 Kč a uměle podnítila zahraniční firmy, aby u nás utratily více peněz.

Důležité je ovšem třeba zmínit, že pojmy jako silná a slabá měna jsou relativní. To, co běžní spotřebitelé označují jako silnou měnu, je pro zahraniční firmy, které u nás obchodují nevýhodné. Kurz jako takový tak ve finále nikoho nezajímá – pro spotřebitele jsou důležitější podmínky, které jim určují směnárny peněz.

Kamenné směnárny nás okrádají – nebo ne?

Právě podmínky nastavené kamennými směnárnami odrazují stále větší množství lidí. Reportáže od novinářů z Honest Guide ukázaly jejich nekalé podmínky. Platí to hlavně o směnárnách na letištích a v centrech měst, které mají pro zákazníky nevýhodné kurzy.

Kamenné směnárny často vědomě manipulují s kurzy a podmínkami. Zpravidla využívají neznalosti jejich zákazníků. Na základě formality pak legálně prodávají měnu nevýhodně a okrádají klienty. Tomu se online směnárny peněz vyhýbají – platební styk totiž probíhá online.

Výhody online směnáren peněz

Hlavní výhody online směnáren peněz probíhají především v internetovém prostředí, které pro převod a směnu využívají. Díky bezhotovostní formě je vše:

 • jednoduché,
 • rychlé,
 • bezpečné
 • a výhodné.

Peníze se směňují za středový nebo mezibankovní kurz – tedy za cenu, která je určena průměrem nákupního a prodejního kurzu.

Online směnárny vám dají přístup do virtuálního účtu, ve kterém spravujete a směňujete cizí měny. Díky tomu snadno provedete platby do zahraničí v devizách, které jsou pro danou operaci nejvýhodnější. Online směnárna peněz bývá výhodnější i při převodu většího množství peněz mezi podnikatelskými subjekty.

Kolik skutečně ušetříte?

Slibovaný průzkum na konec! Online směnárny peněz nabízejí svým klientům různé kurzy a s různými poplatky. My jsme je podrobně otestovali a nabízíme vám souhrn poplatků a kurzů, za které peníze převedete. Veškeré kurzy a poplatky jsou aktuální ke dni 13. září 2021.

V modelové situaci jsme převáděli vždy 50 tisíc korun na euro. Nejvíce nás zajímala cena, kterou za jednou euro zaplatíme, poplatky za převod a další služby a rychlost převodu.

NázevNákupPoplatekRychlost převodu
#1WISE
25,46 Kč206,54 Kč3 hodiny Vyzkoušet
#2RoklenFX
25,404 Kč0 Kč5 hodin Vyzkoušet
#3Monese
❌ Neumožňuje Vyzkoušet
#4mKarta
25,59 Kč0 KčNeuvádí Vyzkoušet
#5Revolut
Neuvádí0 KčIhned Vyzkoušet