Nejlepší tankové hry (online a zdarma)

Volný čas a chuť trávit ho trochu adrenalinově – a to zároveň v bezpečí a pohodlí domova. Zní to trochu jako oxymóron? Ve skutečnosti to je docela dobře možné. Stačí spustit správnou pařbu. A pokud máte rádi tanky a další military technology, jistě nebudete váhat sáhnout po nějaké té akční a/nebo strategické válečné řežbě. V dnešním článku se podíváme na herní tituly, které by vás mohly zaujmout. Půjde totiž o nejlepší online tankové hry.

Zvolili jsme přitom výběr takových, které si můžete zahrát prakticky ihned a zdarma. Ušetříte a pobavíte se. Jde o velmi oblíbené free to play tituly, které spojuje ještě jedna věc – a to multiplayer. Takzvané MMO hry v posledních letech válcují herní trh a pomalu nechávají za sebou kdysi tolik milované „singplayerovky“ s jejich kampaněmi. MMO jsou hry online pro masivní počet hráčů. V dnešní době izolace v důsledku epidemických opatření je i takový kontakt s dalšími lidmi jistě příjemným zpestřením často velmi osamělé denní rutiny.

NázevParametry
#1World of Tanks
Válečná, taktická střílečka
✅ Můžete bojovat za různé národy
✅ Hrát můžete v různých válkách 20.století
✅ Více než 600 vozidel
✅ Výběr různorodých map
✅ Propracované modely a efekty
Vyzkoušet
#2War Thunder
Komplexní válečný simulátor
✅ Kromě tanků i letadla, vrtulníky či lodě
✅ Můžete bojovat za 9 národů
✅ Od druhé světové války až do dnešních dob
Vyzkoušet
#3Crossout
Postapokalyptický svět
✅ Mnoho válečných a taktických možností
✅ Příjemná grafika
Vyzkoušet
Bonus
#1World of Warships
Námořní bitvy
✅ Národy Evropy, Asie i Ameriky
✅ Kvalita studia Wargaming
Vyzkoušet
#2Star Conflict
Vesmírné souboje
✅ Vesmírné lodě 4 různých tříd
✅ Různé herní módy s odlišnými pravidly
❌ Neexistují české stránky s českou podporou
Vyzkoušet
Top

Výběr nejlepších tankových online her podle naší redakce

Takže, na které hry si posvítíme? Začneme ryzí „tankovkou“ World of Tanks pro skalní milovníky těchto strojů. Pak se podíváme na možná nejpopulárnější válečnou bezplatnou online simulaci War Thunder a něco si povíme i o postapokalyptické hře Crossout. Naši pozornost si dále vysloužily ještě žánrovky World of Warship (kde, jak název napovídá, půjde především o lodičky a ponorky). Ani příznivci sci-fi nezůstanou ošizeni. Pro ně tu nakonec máme zajímavý titul Star Conflict.

  1. World of Tanks

World of Tanks logo

Jako první je na řadě titul, který má na svědomí studio Wargaming sídlící momentálně na Kypru, avšak s pevnými vazbami na původní běloruské studio, které podle mnohých stále tvoří stěžejní součást celé, v současnosti mezinárodní, společnosti. V našem žebříčku se umístily hned dva tituly tohoto vývojáře. Kromě World of Tanks je to i World of Warship. Na začátku milénia bodovala tato společnost například taky sérií Massive Assault. WoT patří mezi velmi známé a oblíbené free to play tituly.

Co je to free to play?

Principem tohoto druhu her je bezplatný přístup. Hrát tedy můžete, aniž byste si museli titul koupit. Herní mechanismus však operuje s tzv. mikroplatbami. Kdy se platí za různá vylepšení, vybavení apod. Tyto platby nejsou povinné a hráč může hrát i bez nich. Tedy teoreticky… u některých titulů jsou totiž takřka nezbytné k dosažení významnějšího pokroku. Takovým hrám se někdy říká pay to win (tedy volně přeloženo: Zaplať, abys vyhrál).

WoT je žánrově válečná, taktická střílečka. Samozřejmě se hraje online s dalšími hráči. Hru hrajete z pohledu třetí osoby, kdy se díváte na své vozidlo (obvykle tank) z dobře přehledného vyvýšeného úhlu, který lze i do určité míry měnit. Tematicky se hra nevymezuje na jeden konflikt. Vybrat si můžete různé války 20. století. Hrát můžete za různé národy, od Sovětů přes Brity, Američany, Francouze, Italy, Poláky až po našince (tedy Čechoslováky). Každá frakce má vlastní vývojový strom techniky a specifické vlastnosti.

Ve hře se nachází více než šest stovek modelů vozidel. Především lehkých, středních a těžkých tanků (ale třeba i obrněných vozů). Samozřejmostí je i výběr různorodých map, na nichž se střet odehrává. Grafické zpracování je na slušné úrovni, která jistě neurazí. Modely tanků jsou propracované, efekty výbuchů a výstřelů jsou povedené a i prostředí vypadá dobře. Pochopitelně nejde v tomto směru o špičku současných možností. Důvodem je, aby byla hra plynulá a dostupná pro co největší množství hráčů (tedy i pro ty, kteří nemají nejnovější herní mašiny). A hru skutečně hrají nikoli miliony ani desítky milionů, ale dokonce stovky milionů hráčů. Tak proč ještě váhat?

  1. War Thunder

War Thunder logo

Komplexní válečný online simulátor – a navíc zdarma (resp. free to play). Zní to jako pohádka? Skutečnost tomu docela odpovídá. War Thunder je fenomén ve své kategorii a úhlavní konkurence WoT, s nímž sdílí žánrové zaměření i řadu mechanismů fungování. Rozhodování, který titul je lepší, by jistě vyvolalo hodně vášnivou debatu. Takže verdikt necháme na vás. Pokud vaše srdce patří výhradně tankům, pak by vás WoT jistě nemělo minout. War Thunder je zase poněkud komplexnější. Kromě tanků nabídne i plejádu letadel, vrtulníků či lodí. Potěší tudíž i méně vyhraněné hráče.

Ve hře můžete bojovat za 9 národů a utkat se s protivníky v konfliktech od druhé světové války až do dnešních dob. Bojuje se ve třech hlavních módech, v leteckém, námořním anebo pozemním, který zahrnuje právě i tanky. Můžete taky volit různou obtížnost podle toho, zda si chcete spíš oddechnout, anebo dát naopak zabrat svým taktickým závitům. Tato hra ruského studia Gajin Entertainment patří rozhodně do zlatého fondu svého žánru.

  1. Crossout

Crossout logo

O krapet méně známá, ale přesto výborná hra Crossout vyšla ze společného úsilí ruského vývojářského studia Targem a již představené společnosti Gaijin (War Thunder). Je však zajímavá tím, že tentokrát se hráč nestane součástí žádného reálného historického konfliktů z 20. století nebo moderní doby, nýbrž si vyzkouší přežít a obstát ve fiktivním postapokalyptickém světě. Takzvané „postapo“ je žánr v posledních letech (či spíše dekádách) mimořádně oblíbený napříč literárním, filmovým i herním světem. Herních titulů s touto tématikou je bezpočet, ale zdaleka ne každý nabízí takové válečné a taktické možnosti jako Crossout.

Ano, dá se říct, že Crossout je válečný simulátor na způsob War Thunder umístěný do atraktivních kulis postapo světa na způsob Mad Maxe nebo Fallout. V zásadě skutečně nejde o nic zásadně objevného, natož originálního – ale je to skvělá zábava. Zvlášť pro fanoušky žánru. Kombinace depresivních kulis a často docela bizarních vozítek prostě dobře funguje – a to i díky příjemné grafice. I tato hra tedy stojí za vyzkoušení. Nakonec, je to přece zadarmo.

Bonus

  1. World of Warships

World of Warships logo

Suchozemské pachtění vás míjí a raději se vrháte na vlny na pořádném korábu? Pak tu máme něco speciálního. Tedy, až tak speciálního možná ne… koneckonců námořní bitvy nabídl i například výše zmíněný War Thunder. WoW se však na lodní válčení vymezuje, což může slibovat poněkud „hlubší“ zážitek pro fajnšmekry. Zvlášť když se ukáže, že za tímto titulem stojí studio Wargaming, které se postaralo o ultimátní tankový simulátor War of Tanks (ale vždyť to už vlastně víte).

Co vás tedy čeká? Herní systém nebudeme znovu omílat. Tentokrát se však připravte na porci křižníků, bitevních lodí, torpédoborců i letadlových lodí. Utkají se přitom národy Evropy, Asie i Ameriky. Tak s chutí do toho.

  1. Star Conflict

Star Conflict logo

V našem žebříčku už jsme měli postapo, tak proč se nevydat ještě o něco dále do vod (nebo spíše vesmíru) fantastiky a science-fiction. Název je docela výmluvný a je zřejmé, že v tomto titulu nebude bojištěm nebe, voda ani země, ale mezihvězdný prostor. A to zní přece proklatě lákavě. Takže co vás vlastně přesně čeká?

Začít můžeme slovy: „Gaijin Entertainment“. Ano, zase oni. Autoři her War Thunder, Crossout (a ještě mnoha dalších). Co to znamená? Jistě záruku kvalitní zábavy. Ale taky fakt, že musíte počítat s poněkud podobným modelem jako u předchozích zmíněných her. Jistě, kabátek je tentokrát opravdu hodně odlišný a speciální. Přesto zcela neukryje obdobné herní mechanismy jako v případě slavnějších soukmenovců.

Ale to vlastně ani tentokrát vůbec nevadí. Star Conflict totiž vypadá parádně a můžete se v kosmických lodích a stíhačkách prohánět vesmírem, který rozhodně není pustý ani prázdný. Naopak je plný pestrých a krásných kulis v podobě planet, rojů meteorů, trosek lodí a stanic a dalších zajímavých věcí. Ve hře můžete bojovat z kokpitu či velitelského můstku lodí 4 tříd. Menších stíhaček (Interceptors), středních bojových lodí (Fighters), mocných a rozložitých bitevníků (Frigates) a opravdu olbřímích, ale těžkopádných a velmi pomalých těžkotonážních plavidel s názvem Destroyers. Hra nabízí taky různé herní módy s odlišnými pravidly, takže jistě zabaví na dostatečně dlouho. Jistou nevýhodou je, že neexistují české stránky s českou podporou.

Jak si vybrat tankovou (válečnou) online hru?

Tento žebříček jsme se pokusili pojmout pestře. Najdete v něm věrné válečné simulace jako War Thunder a WoT, ale i trochu odvázanější záležitosti (Star Conflict, Crossout), které však lze stále zařadit do podobného žánru. Jelikož jsou všechny hry zdarma, můžete je vyzkoušet klidně všechny. Ale pozor! Počítejte s rizikem, že jestli vás některá chytne, bude vás to stát pořádnou kupu volného času.