Nejlepší VPN (virtuální privátní sítě) 2021 – test, recenze a zkušenosti

Internetové brouzdání s sebou nese řadu nebezpečí. Jedním z nich je i únik vašich dat. Před tím a dalšími riziky vás chrání privátní virtuální privátní sítě (VPN). Jak ale vyberete nejlepší VPN?

V dnešním článku vám přinášíme recenze nejznámějších VPN sítí. Probereme také, zda se vyplatí investovat do placených sítí nebo si vystačíte s VPN zdarma. Co to tedy virtuální privátní sítě jsou?

Souhrn testů

NázevParametryFunkceCena
#1NordVPN
Zařízení: 6
Počet serverů: 5 563
Zákaznická podpora: Email
Lhůta na vrácení peněz: 30 dní
✅ Torrent
✅ Rozšíření do prohlížečů
✅ Quick Search serverů
2,64 € za měsíc
při licenci na 2 roky
Vyzkoušet
#2CyberghostVPN
Zařízení: 7
Počet serverů: 6 830
Zákaznická podpora: Schovaný livechat
(v době testování nefunkční)
Lhůta na vrácení peněz: 45 dní
✅ Torrent
✅ No-log policy
✅ Neomezený traffic
3,19 € za měsíc
při licenci na 2 roky
Vyzkoušet
#3IPVanish
Zařízení: 10
Počet serverů: 1 000+
Zákaznická podpora: Chat s botem, livechat
Lhůta na vrácení peněz: 7 dní
✅ 500GB cloud úložiště31,99 $ za 1. rok,
další rok 99,99 $
Vyzkoušet
#4VyprVPN
Zařízení: 30
Počet serverů: 700+
Zákaznická podpora: Livechat
Lhůta na vrácení peněz: 30 dní
✅ Chameleon
✅ Neomezené streamování
2,5 € za měsíc
při licenci na 18 měsíců
Vyzkoušet
#5ExpressVPN
Zařízení: 5
Počet serverů: 160
Zákaznická podpora: Livechat
Lhůta na vrácení peněz: 30 dní
✅ Omezí geoblocking6.67 € za měsíc
pří licenci na 15 měsíců
Vyzkoušet

Šifrování

Zabezpečení komunikace řeší lidstvo od nepaměti. První výskyty kryptografické komunikace datujeme přibližně do roku 4 500 před naším letopočtem. Lidé si chránili obchodní tajemství, vojenské informace a soukromou korespondenci.

Dnes obecně rozlišujeme 3 druhy šifrování informací podle způsobu kryptografické metody:

  • hashování – tato metoda převádí data do čísla, z každého řetězce písmen vytvoří otisk dat, který je zašifrovaný do číselné kombinace (hashe),
  • symetrické šifrování – k šifrování a dešifrování informace využívají odesilatel i příjemce stejný klíč,
  • asymetrické šifrování – využívá se například při elektronickém podpisu, příjemce a odesilatel mají rozdílné ověřovací klíče.

Co jsou virtuální privátní sítě?

Veřejný internet odborná veřejnost považuje za nebezpečné místo v digitálním světě. Rizika připojení a odcizení dat zejména přes veřejné Wi-Fi hotspoty nebo nezabezpečené domácí připojení jsou vysoká.

Z tohoto důvodu v roce 1996 vznikla v Microsoftu první privátní síť, která zabezpečovala připojení zaměstnanců pracujícím z domova na firemní servery. Dva počítače spolu komunikovali tak, jako by byly připojeny v rámci jedné neveřejné sítě prostřednictvím šifrované komunikace.

Proč používat VPN?

Princip VPN se od roku 1996 nezměnil. Rozšířilo se ovšem jejich využití. Privátní sítě dnes využijete při anonymizaci internetového prohlížení a zabezpečení dat. Mají i další silné stránky:

  • zamezuje geoblockingu, tedy omezení přístupu k internetovému obsahu na základě geografického umístění uživatele,
  • obejití státní cenzury – přes VPN se připojíte k zakázaným webovým stránkám i v totalitních státech (např. Facebook v Číně),
  • ochrana před sledováním na internetu,
  • omezení cenové diskriminace, kdy pro různé státy nebo města platí různé ceny služeb – typické pro letenkové společnosti, které nabízejí ceny letenek podle HDP obyvatel daného státu.

Typy VPN

Dnes rozlišujeme dva druhy privátních sítích. Při běžném využití se setkáte především s VPN pro vzdálený přístup. Ty si představte tak, že vytvářejí soukromý šifrovaný tunel, který uživatelům zajišťuje anonymní a šifrované připojení k pracovní nebo jiné síti.

Druhým typem jsou speciální site-to-site VPN. Ty se využívají v podnicích, které mají sídla na různých místech a vytvářejí uzavřenou síť, díky které se připojíte k různým pracovištím. Tyto sítě jsou přesným opakem internetu a nazývají se jako intranet.

Kritéria výběru nejlepší VPN

Při výběru nejlepší VPN aplikace se zaměříme především na nevýhody, které tyto sítě mají a způsoby, jakými se vývojářský tým s těmito problémy vypořádal.

Hlavním problémem využití je zpomalení rychlosti prohlížení internetu. Při spuštění VPN sítě se mezi uživatelský routere a cílový server vloží další server, který anonymizuje připojení. Tento server se tváří jako zdrojový router a dá vašemu routeru nevystopovatelnou IP adresu.

Počet serverů

Kvalitní poskytovatel VPN sítě by měl mít dostatečné množství serverů po celém světě. Díky tomu dojde ke kvalitnímu celosvětovému pokrytí a snížení rychlosti není velké. Důležitá je také lokace serverů. Pokud se z České republiky připojíte na server v USA, negativně to ovlivní rychlost.

Funkce

Využití virtuálních sítí by vás nemělo nijak omezovat. Nejčastějším problémem připojení k VPN bývá znesnadněné nebo znemožněné P2P stahování například prostřednictvím torrentů. Některé VPN také nabízejí blokování reklam nebo firewall.

Šifrování a protokol

O šifrování jsme psali již na začátku, jedná se o způsob skrytí komunikace před nezvanýma očima. Mezi nejbezpečnější šifrování patří metoda AES-256. Protokol označuje způsob zabezpečení, který VPN využívá pro ochranu uživatele.

Záznam dat

Někteří poskytovatelé privátních sítí, zejména ti levní nebo zcela zdarma, zaznamenávají vaše data.  To odporuje principům bezpečného prohlížení internetu. Pokud poskytovatel data uchovává, měl by ve svých podmínkách informovat o tom, jak a proč je dále používá.

Cena

Ani VPN služby neposkytují jejich provideři zadarmo. Při porovnání nás tak zajímala cena služeb, možnost vrácení peněz a jaké cenové tarify poskytovatelé nabízejí. Našim zrakům se nevyhnula ani možnost bezplatného vyzkoušení aplikací.

Placená nebo VPN zdarma?

Podobně jako u většiny digitálních služeb, tak i u VPN se setkáte s placenými licencemi i s variantami zdarma. Známé přísloví ale říká, že nic není zadarmo. A v tomto případě platíte osobními daty.

Studie v roce 2016 zkoumala 218 VPN pro Android, které jsou na obchodu Google Play zdarma. Její výsledky byly poměrně překvapivé. 153 zkoumaných aplikací se jako VPN zdarma pouze tvářily, protože po instalaci vyžadovaly pravidelné měsíční předplatné.

VPN zdarma si od vás vyžádají citlivé údaje

Některé VPN zdarma vyžadují přístup k citlivým údajům v mobilním telefonu – kontakty, zprávy, systémové logy s hesly. 75 % privátních sítí má v sobě knihovnu, která zaznamenává aktivity na internetu a ty může (ale nemusí) následně využít pro reklamní účely.

Poměrně velké množství (38 %) VPN pro Android v sobě má skrytý malware. Dále VPN zdarma omezují funkce jako stahování přes torrenty a streamování seriálů a filmů. V neposlední řadě se s nimi také pojí omezení rychlosti.

Rozhodnutí, zda zvolíte VPN zdarma nebo placenou VPN je na vás. Počítejte ale s tím, že ačkoliv za VPN neutratíte ani korunu, přicházíte o širší možnosti využití a v neposlední řadě se vystavujete bezpečnostním rizikům. Ani nejlepší VPN pro iOS zdarma neochrání vaše data stoprocentně.

Existuje nejlepší VPN pro Windows a MacOS?

Náš test VPN služeb zahrnuje několik parametrů, které z uživatelského hlediska považujeme za nejzásadnější pro optimální výběr. Hodnotíme cenu, počet serverů a způsob zabezpečení. Dále nás zajímají i nadstandardní funkce, které poskytovatelé svým uživatelům nabízejí.

Top

Pětice námi posuzovaných sítí patří k VPN pro Windows a MacOS a podporují také Android a operační systém iOS. Všechny hodnocené mají také nejpokročilejší šifrování AES 256-bit, které patří k dnešním standardům.

1. NordVpn.com

NordVPN logo

Privátní síť od vývojářského týmu Tefincom S.A., který sídlí v Panamě, vznikla v roce 2012 a od té doby ji využívá přes 12 milionů uživatelů po celém světě. Není tedy divu, že mezi ambasadory se řadí i známý švédský youtuber PewDiePie.

VPN pro mobily i počítače disponuje více než 5 500 servery po celém světě, z nichž 33 se nachází v Česku a 21 na Slovensku. Tím vychází vstříc českým a slovenským uživatelům nejvíce ze všech hodnocených sítí.

Svým uživatelům nabízí komfortní uživatelskou podporu formou živého chatu. Ten by mohl být o něco rychlejší, na druhou stranu jsme všechny chaty podrobili nekompromisnímu testu v průběhu nedělního podvečera.

Ke svým klientům se panamská společnost staví poměrně vstřícně a nabízí několik cenových modelů. V případě NordVPN.com se paradoxně více vyplatí koupit kratší licence na 2 roky než méně výhodná tříletá.

Odborná veřejnost ocení kompaktní kód, který nedává příliš mnoho prostoru bezpečnostním chybám. Pokles rychlosti při využívání se pohybuje mezi nízkými 3 až 5 %. Může za to především funkce Quick Search, která vybere nejvhodnější server.

2. CyberGhost VPN

CyberGhost VPN logo

V roce 2011 přišla rumunská firma Cyberghost S.A. se svojí vlastní VPN aplikací. Přes 36 milionů uživatelů po celém světě si získali především příjemným platebním modelem. Při pořízení VPN aplikace na 3 roky zaplatíte pouhé 2 € měsíčně.

O tom, že Rumunům jde především o spokojenost jejich uživatelů, svědčí i nadstandardní 45denní lhůta na vrácení peněz. To potvrzují i uživatelské recenze, které hlásí rychlé a bezproblémové vrácení peněz.

6 830 serverů v 90 zemích zaručuje stabilní rychlost. Na drobné zpomalení narazíte například při napojení na servery pro využití americké verze Netflixu, nicméně to je vzhledem ke vzdálenosti mezi vaším routerem a cílovým serverem pochopitelné.

Cyberghost VPN nabízí sofistikovanou práci s torrenty. V aplikaci najdete speciální profil se servery v několika zemích. Ukazatelé u každé země sdělují průměrnou rychlost stahování a vytíženost serveru. Díky tomu vyberete optimální variantu pro peer-to-peer přenos souborů.

3. Ipvanish.com

IPVANISH VPN logo

Tato nenápadná VPN síť nabízí připojení k více než 1 000 serverům, které umístila do 60 zemí. Mnoho dalších pozitiv u ní už ovšem v porovnání s konkurencí nenajdete. V první řadě nepotěší finanční model, kdy za první rok užívání zaplatíte 31,99 $, následující rok ale téměř trojnásobek.

Její uživatelé zaznamenali masivní propady rychlosti až o 37 % při připojení na servery ve Velké Británii. Při zapnutí VPN sítě se také razantně zvýší latence, což nepotěší hráče online her.

Některé uživatele možná překvapí, že VPN síť zaznamenává veškerou internetovou aktivitu. Jak ale tvrdí přímo vývojáři, tato data slouží pouze pro prezentaci uživateli a poskytoval je nijak neukládá.

V případě ipvanish.com nenajdete zkušební verzi, na které byste si odzkoušeli její funkce. Alespoň trochu ji tak kompenzuje 7denní lhůta na vrácení peněz.

4. Vyprvpn.com

VYPR VPN logo

Jestliže předchozí VPN síť spíše zklamala, v případě vyprvpn.com nám švýcarští poskytovatelé nabízejí nejlepší VPN řešení pro běžné uživatele.

V první řadě zaujme zajímavý cenový model. Při koupi licence na 18 měsíců zaplatíte 2,5 € měsíčně, v případě 36měsíční licence vás předplatné stojí dokonce pouhých 1,67 € za měsíc.

Vyprvpn.com nabízí kompletní skrytí IP adresy a oblíbené streamování bez datového omezení. Poskytovatel navíc nabízí množství serverů, přes které přistoupíte k obsahu na Netflixu, YouTube, Hulu, Amazon Prime a dalším.

Při využití vyprvpn.com počítejte s poklesem stahování a nahrávání souborů přibližně o 10 %. V případě rychlého připojení to nepocítíte, nicméně v oblastech s nižší rychlostí připojení k internetu mže být snížení rychlosti citelné.

5. ExpressVPN

ExpressVPN logo

Poslední z pětice nejlepších VPN sítí sídlí opět na Panamských ostrovech. Ze zmíněných sítí za ni zaplatíte nejvíce – za 15měsíční licenci na 5 zařízení zaplatíte 6,67 € měsíčně. Vyplatí se to?

ExpressVPN má 160 serverů v 94 zemích. I při relativně nízkém počtu serverů ale nabízí vysoký výkon. Díky funkci Smart connection nabídne ideální server k dosažení optimální rychlosti. Ani připojení na server na druhé straně zeměkoule nesníží rychlost o více než 50 %.

Síla ExpressVPN spočívá v její jednoduchosti– nastavení sítě zvládnete do 5 minut. I při rychlém nastavení ale nabízí nadprůměrnou bezpečnost. VPN používá tzv. dopřednou bezpečnost – tato funkce změní šifrovací klíč při každém přihlášení. Nelze tedy spojit předchozí data s těmi aktuálními.

Redakční rada nakonec

Vybrali jste si nebo jsme vás odradili spoustou údajů? Vyberte si nejlepší VPN síť podle vašich zkušeností. Každá ze zmiňovaných nabízí alespoň týden na vrácení peněz. Udělejte si tak vlastní test VPN služeb a vyberte si nejlepší VPN pro Android, Windows nebo MacOS.