Nejlepší vyhledávače letenek

Nejlepší vyhledávače letenek – kde hledat levné letenky?

Dva roky pandemie znamenaly útlum cestování po světě. Letecké cesty přitom patří k levným způsobům dopravy do exotických destinací. Pomáhají nám s tím i vyhledávače letenek. Existuje ale nejlepší vyhledávač letenek?

Nákup letenky znamená rychlý způsob cestování po celém světě. Za několik hodin se dostanete prakticky kamkoliv. Často to ale představuje pořádný zásah do rozpočtu. Cena letenek není fixní a jejich ceny se liší o několik tisíc. Kde hledat levné letenky? Na to vám odpoví náš rádce.

Srovnání vyhledávačů letenek

NázevHodnoceníInformace
#1Kiwi.com
Český start-up se světovým dosahem
✔️ Nejkomplexnější vyhledávání letenek
✔️ Interaktivní mapa
✔️ Celosvětově uznávaný
Přejít na web
#2SkyScanner.com
Srovnávač levných letenek
✔️ Kupujete na jiném webu
✔️ Filtrace letů podle emisí
✔️ Agregátor leteckých společností
Přejít na web
#3Pelikan.cz
Vyhledávač letenek ze Slovenska
✔️ Výběr z cca 600 společností
✔️ Nákup přímo u Pelikan.cz
✔️ Šikovný web pro cestovatele
Přejít na web
#4StudentAgency.cz
Letenky od žluté společnosti
✔️ Platba přes Twisto
✔️ Rozšířená česká společnost
✔️ Fyzické pobočky ve vybraných městech
Přejít na web
#5Momondo.cz
Výhodné last-minute letenky
✔️ Odkazuje na prodejce
✔️ Bez možnosti kontaktování
✔️ Aplikace pro mobilní telefony
Přejít na web
#6Google Flights
Letové řády od technologického giganta
✔️ Čerpá data z internetu
✔️ Široké možnosti filtrace
✔️ Uvádí konečnou cenu letenek
Přejít na web

Recenze vyhledávačů letenek

Srovnali jsme pro vás šest největších vyhledávačů letenek. V našem hodnocení nás zajímá cena letenek, ale také zákaznická podpora v případě problémů. Prostor dostaly také zkušenosti cestujících, kteří srovnávač letenek využili.

1. Kiwi.com

Český vyhledávač letenek s chytrým algoritmem

Kiwi.com

Mezi světově nejuznávanější srovnávače letenek patří český start-up Kiwi.com. Ten využívá pokročilý algoritmus, díky kterému vyniká nad konkurencí. Svoji nabídku navíc prezentuje na přehledném a moderním webu.

Kiwi.com vám nabídne téměř nekonečnou nabídku letenek do cílové destinace. Vše záleží na vašich možnostech. Kombinatorika srovnává navazující lety a díky tomu vám nabídne i levné letenky do exotických destinací.

Srovnávač letenek Kiwi.com využijete při plánování konkrétního letu i slepém cestování. Odlet naslepo je super funkce pro cestovatele, kteří nemají přesný cíl svojí cesty. Dobře funguje také interaktivní mapa, která zobrazí všechny zlevněné lety v dané lokalitě.

V minulosti si prošlo Kiwi.com kauzami s leteckými společnostmi. RyanAir a dalšími americké aerolinky podaly žalobu na porušování podmínek a zakázané přeprodávání letenek. V některých případech navíc Kiwi.com nedodalo kompletní údaje ke vstupu na palubu, což stálo cestující mnoho nervů.

Výhody:

 • Pokročilý algoritmus vyhledávání
 • Levné lety
 • Interaktivní mapa

Nevýhody:

 • Kauzy v minulosti
 • Špatné recenze zákaznického servisu
 • Přes pop-up odkazuje na Booking.com

2. SkyScanner

Agregátor letenek s drobným rizikem

skyscanner

Vyhledávač letenek SkyScanner působí jako srovnávač levných letů. Pokud se pro něj rozhodnete, letenky nekupujete u SkyScanner ale u externího prodejce. S tím se pojí riziko neaktuálních cen a také nedostatečného zákaznického servisu v případě změn času odletu nebo jména na letence.

Oproti Kiwi.com filtruje SkyScanner extrémně dlouhé lety. Při vyhledávání letenek si ale dejte pozor – srovnávač používá placené prémiové pozice a tak se na prvních místech často vyskytují letenky od dražších společností.

Pokud vyhledáváte letenku na SkyScanner, oceníte pokročilou filtraci letenek. V ní si kromě doby letu, počtu přestupů nebo letecké společnosti vyfiltrujete lety s nízkými emisemi CO2. Nezkušený cestovatel se ale kvůli tomu v nabídkách letenek snadno ztratí.

Výhody:

 • Mobilní aplikace pro iOS a Android
 • Neukáže zjevné nesmysly
 • Výběr letu s nízkými emisemi

Nevýhody:

 • Nekupujete přímo u SkyScanner
 • Není to pro laiky
 • Riziko neaktuálních cen

3. Pelikan.cz

Srovnávač letenek s pomalým vyhledáváním

Pelikan.cz

Prodejce letenek Pelikan.cz u nás v minulosti patřil k velmi oblíbeným srovnávačům. V poslední době mu ale dochází dech, což se projevuje na recenzích zákazníků. Ti kritizují především nedostatečnou podporu, na kterou se dovoláte pouze ve všední dny v pracovní hodiny.

Pelikan.cz vybírá z přibližně 600 leteckých společností, takže vyhledá dostatečně širokou nabídku letenek. Pokud netrváte na konkrétním termínu odletu a příletu, oceníte možnost klouzavého data. Díky tomu server nabídne levnější letenky, než se na první pohled zdá.

U Pelikánu kromě letenek nakoupíte i doplňkové služby. Zde si ale dejte pozor – ubytování, cestovní pojištění nebo pronájem vozu vás často vyjde levněji při nákupu jinde. K tomu všemu si připočtěte zastaralý web s pomalým vyhledáváním.

Výhody:

 • Nákup přímo u Pelikan.cz
 • Filtrace letenek
 • Nabídka doplňkových služeb

Nevýhody:

 • Negativní recenze
 • Špatná podpora
 • Pomalé hledání

4. StudentAgency.cz

Levné letenky po celém světě

StudentAgency

Přepravní společnost Student Agency známe především díky žlutým autobusům a vlakům RegioJet. Firma se ale angažuje i na poli letecké dopravy, což se jí daří. V roce 2016 prodala zhruba 370 tisíc letenek za 3,3 miliard korun.

Student Agency stejně jako Kiwi.com používá interaktivní mapu pro zlevněné letenky. Odkaz na ní najdete na hlavní stránce a po kliknutí se vám zobrazí užitečný přehled akčních letenek ve vybrané lokalitě. Soutěže o letenky a akční nabídky různých leteckých společností najdete také na hlavní stránce.

Srovnávač letenek StudentAgency oceníte hlavně při hledání last-minute letů a plánování levné dovolené. Pokud hledáte konkrétní let, nenabídne nijak zajímavé ceny. Pokud ale nepatříte k náročným cestovatelům, žlutý srovnávač určitě využijte.

Službu ocení také začátečníci, kteří letadlem cestují poprvé. Veškeré doplňkové služby a postupy má Student Agency dobře zpracované a zákazníky o všem srozumitelně informuje.

Výhody:

 • Létá s nimi hodně lidí
 • Možnost platby přes Twisto
 • Dobrá komunikace

Nevýhody:

 • Nefunkční interaktivní mapa
 • Menší množství filtrů

5. Momondo.cz

Cenový srovnávač letenek pro last-minute lety

momondo

Na stránkách Momondo.cz jako první překvapí netypický design. Zatímco jiné srovnávače letenek hýří barvami, dánská společnost vsází na jednoduchý tmavý vzhled doplněný infografikami. Díky tomu zjistíte, kdy jsou letenky nejlevnější nebo jaké jsou nejžádanější destinace.

Mnoho dalších výhod ale na Momondo.cz nenajdete. Web funguje pouze jako vyhledávač letenek a při nákupu vás odkáže na stránky prodejce. To ale dělá hodně nenápadně a ceny na stránkách často neodpovídají těm u prodejce, protože nezahrnují daň a další poplatky.

Na stránkách navíc nenajdete telefonní číslo, ani e-mailovou adresu. Po nákupu jste tak na všechno sami. V kombinaci s pochybnými praktikami umělého navyšování cen při opětovných návštěvách to na důvěryhodnosti webu nepřidá.

Momondo.cz ale nezavrhujte. Díky tomu, že zahrnuje i menší letecké společnosti na něm najdete levné last-minute nabídky a zlevněné regionální lety. Nepočítejte ale s takovým komfortem, který vám poskytnou velké letecké společnosti.

Výhody:

 • Regionální lety
 • Vhodné pro last-minute

Nevýhody:

 • Uživatelská podpora
 • Navyšování ceny časem
 • Skryté poplatky

6. Google Flights

Jízdní řády leteckých společností

Google Flights

Webové stránky Google Flights nepatří mezi klasické srovnávače letenek. Díky transparentnímu jednání a velkému množství dat, které poskytují, je ale určitě zařaďte do výběru. Jejich komunikace je natolik jasná, že se je nebojíme označit jako nejlepší vyhledávač letenek.

Google Flights si totiž nehraje na prodejce. Veřejně přiznává, že jde spíše o jízdní řády pro letový provoz. Na své straně má ale mocnou zbraň – obrovské množství dat, které technologický gigant sbírá. Uváděné ceny letenek jsou navíc konečné a při platbě vás nepřekvapí další poplatky.

Díky tomu cestovatelům nabídne informace o nejlevnějších letech a doporučí ty skutečně výhodné. Potěší i pokročilé možnosti filtrování a selekce, na které jsme u Google služeb zvyklí. Kromě mezipřištání, aerolinek, příplatku za zavazadla nebo doby letu zde najdete i počet emisí či přestupní letiště.

Výhody:

 • Na nic si nehraje
 • Snadné ovládání
 • Konečná cena letenek

Nevýhody:

 • Základní funkce
 • Jsou to spíše letové řády

Jak vybrat nejlepší vyhledávač letenek?

Ještě než se pustíme do hodnocení jednotlivých kritérií, přiznáme vám jednu věc. Nejlepší vyhledávač letenek neexistuje. Každý cestují vyžaduje trochu jiný přístup a proto mu vyhovuje něco jiného.

Cena

Srovnávače jsou nejlepší odpovědí na otázku, kde hledat levné letenky. Nejlevnější ale ne vždy znamená nejvýhodnější. Některé srovnávače v nabídce vyhledávání uvádějí pouze dílčí informace a při platbě vás překvapí nečekané poplatky.

Vyhledávače nejčastěji zobrazují pouze cenu samotné letenky bez dalších služeb. S tím si ale běžný cestující nevystačí. Příplatky za odbavení zavazadla a rezervaci místa u levných leteckých společností tvoří velkou část ceny a ve finále vás letenka vyjde klidně o polovinu dráž.

Vyhledávání

Srovnávače letenek si představte jako jízdní řády. Podle vámi zadaných kritérií vám zobrazují lety společně s cenami. Vyhledávání by proto mělo být přehledné i pro nezkušené uživatele.

Nejlepší vyhledávač letenek vám všechny informace podá na první dobrou a nic neskrývá. Nejde přitom o skryté poplatky, ale třeba o informace o přestupech nebo době letu.

Prodejce nebo srovnávač

Existují dva druhy vyhledávačů letenek. Jedni letenky kupují od leteckých společností a s marží vám je prodávají, ti druzí vám je pouze představí ve vyhledávání a odkážou vás na letecké společnosti.

Výhoda odkazování na prodejce je nižší cena a větší nabídka letů. Často to s sebou ale nese daň v absenci zákaznické podpory. Jakmile odejdete ze stránek srovnávače, dá od vás ruce pryč.

Přímí prodejci si navíc více hledí kvality leteckých společností. Nenajdete zde malé regionální společnosti a často se nedostanete ke všem možným letům. Za lety si navíc kvůli marži za prodej připlatíte o něco více než na pouhém srovnávači.

Filtrace letenek

Čím více, tím lépe. Filtrace ale musí být především funkční. Některé srovnávače letenek vám sice nabídnou desítky kombinací, letenku si na nich ale nevyberete. Mezi nejdůležitější patří tyto filtry:

 • cenové rozmezí,
 • termín příletu a odletu,
 • typ letenky (jednocestná, zpáteční),
 • počet přestupů,
 • výběr destinace (někdy se více vyplatí letět do menšího města a zbytek odjet jiným typem dopravy).

Existují ale také další kritéria, která vám zlevní let. Noční lety bývají zpravidla levnější. Stejně tak se hodí i vyfiltrování letenek do ekonomické třídy. Obecně ale platí, že čím více požadavků máte, tím vyšší cenu letenek dostanete.

Jak na levné letenky?

Představili jsme si ty nejlepší vyhledávače letenek. Víte ale, jak hledat levné letenky? Předně využijte několik webových stránek a nespoléhejte se pouze na jeden srovnávač. Vyhledávače letenek pracují s různými maržemi a podmínkami, proto na jeden let dostanete i několik cen.

Další možností je nákup přes mobilní aplikaci. Zkušení cestovatelé udávají, že zde získali i slevy v rozmezí desítek procent. Při hledání letenek také využijte VPN nebo anonymní okno. Je nepříjemným zvykem srovnávačů navyšovat ceny při opětovných návštěvách.

Óbecně platí, že čím dříve letenku koupíte, tím nižší cenu dostanete. Pro cestování po Evropě se doporučuje odstup alespoň šest týdnů. Pokud cestujete ještě dál, vezměte si alespoň osmitýdenní rezervu.

Letenku zlevníte i tím, že nikam nespěcháte. Existují i třicetihodinová spojení s několika přestupy, která ušetří několik tisíc. Tento způsob cestování ale není pro každého a doporučujeme ho pouze zkušeným harcovníkům.

Shrnutí

V našem srovnání vyhledávačů letenek jsme představili šest nejdostupnějších webů pro české cestovatele. Při výběru ale nezapomeňte – žádný z nich není ten nejlepší. Při hledání levné letenky je použijte všechny a srovnejte si několik nabídek. Pečlivé hledání vám totiž ušetří i několik tisíc.