Nejlepší webhosting

Nejlepší webhosting – srovnání, recenze, zkušenosti

Hledáte nejlepší webhosting pro svůj osobní blog, magazín nebo eshop? Vybrali jsme a srovnali nejlepší hostingy na trhu, přičemž jsme porovnávali základní parametry jako: spolehlivost, datové přenosy, zapezpečení, technická podpora a základní parametry hostingů. A tady je výsledek: 5 kvalitních webhostingů k doporučení – tzv. VOLBA REDAKCE.

Srovnání TOP 5 nejlepších webhostingů

NázevParametry
#1
Onebit hosting

Vítěz testu, nejlepší dle našeho srovnání
◼️ Zdarma na 2 měsíce na vyzkoušení
◼️ Přes 25000 zákazníků
◼️ Skvělý poměr cena / výkon
◼️ Dostupný a výkonný hosting
◼️ Dobrá technická podpora

Vyzkoušet hosting
#2
Český-hosting

Jeden z nejspolehlivějších na trhu
◼️ 18 let na trhu, 2x webhoster roku
◼️ Přes 25000 zákazníků
◼️ Výkonný, snadný a spolehlivý
◼️ -50% při přechodu od konkurence
◼️ 14 dní zdarma na otestování

Vyzkoušet hosting
#3
Váš-hosting

Dobrá volba do budoucna
◼️ Skvělá podpora a spolehlivost
◼️ 4 tarify, již od 22 Kč / měsíčně bez DPH
◼️ Dostupnost 99,99 %
◼️ Snadná instalace CMS
◼️ Řada prémiových referencí

Vyzkoušet hosting
#4
Wedos

Nejlevnější webhosting
◼️ Už od 33 Kč / měsíčně bez DPH
◼️ Nejpoužívanější hosting pro Wordpress
◼️ Přes 113 000 aktivních webhostingů
◼️ Zkušenosti, odbornost a profesionalita
◼️ 2 vlastní profesionální datacentra

Vyzkoušet hosting
#5
Savana

I pro náročnější weby
◼️ Přes 49 000 domén
◼️ Již od 25 Kč / měsíčně bez DPH
◼️ Slušné parametry i technická podpora
◼️ 1 rok ZDARMA při přechodu od konkurence
◼️ Garance vrácení peněz 30 dnů

Vyzkoušet hosting
Top

Recenze webhostingů podle naší redakce

Pojďme se podívat na recenze jednotlivých poskytovatelů hostingu, kteří jsou podle naší redakce tím nejlepším v oboru.

1. Onebit hosting

Onebit hosting

 Náš vítěz, spolehlivý webhosting pro malé, střední i větší projekty s možností vyzkoušení na 60 dní zdarma 

Česká webhostingová společnost má na trhu již více než patnáctileté zkušenosti a patří tak mezi hostingy, které jsou „sázkou na jistotu“. Webhosting Onebit míří jak na jednotlivce, tak na firemní klienty, oběma skupinám nabízí vše potřebné pro hladkou realizaci jejich projektů.

Zákazníci mohou vybírat ze čtyř různých tarifů označených jako Start, Home, Business a Premium. Zvolit si tak lze přesně takový tarif, který odpovídá potřebám daného webu. Kromě nejlevnějšího tarifu je v ceně i .cz doména, a i ostatní parametry splňují všechny klasické požadavky.

Kompletní recenze webhostingu Onebit.cz

“Právě na tomto webhostingu běží tento web”

Čtyři weby na jednom hostingu, PHP + MySQL, ochrana proti DDoS atakům, antimalware, antispam, SSL certifikát, týdenní zálohování, podpora .htaccess, propracované statistiky a v neposlední řadě i možnost vyzkoušet si hosting po dobu 60 dní zcela zdarma. To jsou hlavní lákadla služby Onebit.

2. Český-hosting

logo Český Hosting

 Jeden z nejlepších webhostingů, co se dostupnosti týče. Možnost vyzkoušení na 2 týdny zdarma 

Webhosting Český-hosting láká na nízkou cenu – patří k nejlevnějším na našem trhu – to ale neznamená, že by neměl i kvalitu, kterou od něj každý provozovatel webu očekává. Mezi nejlepší patří Český-hosting např. také v dostupnosti, která je více než velmi dobrých 99.95 %.

Český-hosting charakterizuje také vysoká míra zabezpečení: https, antispam, antivir či SSL a pravidelné zálohování jsou samozřejmostí. Technická podpora je pro zákazníky dostupná přes e-mail i telefon a pro vyšší tarify funguje i online chat. Za zmínku stojí i PHP a 25 GB prostor pro weby, což je kapacita, která bohatě postačí i pro větší projekty.

Databáze jsou řešeny přes MySQL. I Český-hosting nabízí dvoutýdenní zkušební dobu zdarma. Český-hosting je dobrou volbou pro soukromé i firemní uživatele a zvládne i provoz e-shopů a větších projektů.

3. Vas-hosting

Logo Váš-hosting.cz

 Stabilní webhosting a dobrá volba, pokud plánujete s webem růst 

Vas-hosting je společnost, která nabízí své služby v oblasti webhostingu již od roku 2005. Svým klientům nabízí nízké ceny a služby v rámci čtyř tarifních balíčků. Zákazník dostane podle konkrétního tarifu 1,5 GB až 8 GB prostoru a neomezený přenos dat. V ceně je zahrnut i Let’s Encrypt SSL certifikát.

Vas-hosting nabízí i vlastní aplikaci VPS Centrum jejímž prostřednictvím lze snadno spravovat webové servery. Vysoký výkon a spolehlivost zajišťují SSD disky. Samozřejmostí je ochrana proti DDoS útokům. Spolehlivost se pohybuje na úrovni přijatelných 99,95 %.

Technická podpora funguje 24 hodin, 7 dní v týdnu a lze využít podle konkrétního tarifu e-mail, telefon a online formulář. Velmi snadná je instalace CMS systémů, jako je WordPress a PrestaShop.

4. Wedos noLimit a noLimit extra

Logo Wedos

 Nejoblíbenější a nejlevnější webhosting 

Wedos patří v České republice k nejoblíbenějším a nejčastěji využívaným hostingovým službám. Výhodou Wedos hostingu je mimo jiné i to, že má na rozdíl od jiných poskytovatelů vlastní datová centra. Za své hovoří i počet hostingů, kterých je u Wedosu více než 110 tisíc.

Vybírat mohou zákazníci z tarifů no Limit a noLimit extra. Rozdíl je samozřejmě v parametrech, které jsou v případě vyššího tarifu „extra“ lepší. I v základní verzi noLimit je nicméně webhosting plně dostačující pro všechny menší či střední projekty, které tvoří většinu klientů tohoto poskytovatele.

Samozřejmostí je snadná instalace WordPressu a dalších CMS systémů. Vlastní administrace je taktéž velmi uživatelsky příjemná. Webhosting Wedos je obecně velmi dobře hodnocen pro výborný poměr cena/výkon a často je zmiňován v souvislosti s hledáním nejlepšího českého webhostingu.

5. Savana

Savana hosting logo

 Nejlepší hosting pro větší a náročnější weby / eshopy 

Webhosting Savana se chlubí vysokým výkonem, který dosahuje díky rychlým SSD diskům a dalším parametrům. Zatímco mnohé jiné služby se soustředí spíše na menší webové projekty a těm poskytuje maximální podporu, Savana je naopak volbou vhodnou pro velké weby.

Pro web je k dispozici až 20 GB místa. Díky vysokým limitům PHP či max_execution time nemá tento hosting problém ani s těmi nejnáročnějšími aplikacemi. Samozřejmostí je neomezený počet databází, neomezený počet e-mailových schránek se sdíleným prostorem 10 GB.

Z pohledu zabezpečení je také vše v pořádku, hosting splňuje všechny bezpečnostní požadavky pro moderní webhosting, nechybí ani pravidelné zálohování. I při velmi kvalitních parametrech je cena velmi přijatelná.

Jak vybrat nejlepší webhosting v 6 krocích?

Naše online identita, ať již firemní nebo osobní, je čím dál tím důležitější. A stejně jako si v reálném světě zakládáme na tom, abychom kvalitně bydleli, pro svoji online identitu bychom měli chtít co nejkvalitnější webhosting. Pod tímto slovem se totiž skrývá prostor na počítači serverového typu, který bude patřit jen a pouze vašim webovým stránkám, díky čemuž budou k dispozici kdykoliv a komukoliv na světě.

Již z tohoto popisu plyne, že webhosting má pravděpodobně pro úspěch vašeho webu velký význam. Pokud jste ale v problematice spíše začátečníci, výběr toho nejlepšího může být poměrně komplikovaný, neboť poskytovatelů této služby je na internetu opravdu nepřeberné množství. Jak tedy vybrat ten skutečně nejlepší webhosting?

Základní otázky

Jak již to tak obvykle bývá, žádný jednoznačně nejlepší webhosting zkrátka neexistuje. Není tak správné ptát se „jaký je nejlepší webhosting“, na místě je spíše otázka „jaký webhosting bude nejlépe vyhovovat mým požadavkům“. Posuzovat webhostingové služby lze totiž podle desítek různých parametrů a žádná služba nemůže excelovat ve všech. Je proto důležité umět si odpovědět na několik základních otázek, díky čemuž lze následně odhadnout, na které parametry je třeba se zaměřit a které jsou ty nejdůležitější právě pro váš projekt.

Chystáte-li se tak vybírat webhosting, pečlivě rozmyslete a připravte si (ideálně na papír) odpovědi na následující otázky:

  • Webové stránky jakého typu se chystáte vytvořit?

Půjde o osobní blog, vlastní e-shop, anebo třeba firemní prezentaci? Právě tato otázka je tou možná vůbec nejdůležitější a zásadně ovlivní výběr webhostingu.

  • Budete si společně s hostingem pořizovat také doménu?

Pokud ještě doménu nevlastníte, bývá výhodné pořídit si jí v jednom balíčku s vlastním webhostingem. Podmínky jejího pořízení se však mohou u jednotlivých poskytovatelů lišit a vyplatí se na to brát zřetel.

  • Jaké funkce budete vyžadovat?

Pro odpověď na tuto otázku je samozřejmě třeba mít již nastudovány jisté základy problematiky. Vyplatí se tomu ale věnovat čas a energii, neboť funkce jako je protokol https nebo automatické zálohování mohou v budoucnu významně ovlivnit fungování a výkonnost vašeho webu. Vyberte ty, na kterých trváte a vždy se ujistěte, že je daný poskytovatel nabízí a za jakou cenu (ideálně by měly být samozřejmě v ceně).

  • Kolik jsem ochoten do pořízení webhostingu investovat?

Cena je nepochybně také významným parametrem a při výběru by si měl člověk uvědomovat limity svých možností i zda daná cena dává smysl v kontextu celého jeho projektu.

Typ webových stránek a typ webhostingu

Již bylo zmíněno, že ideální webhosting je z významné části definován tím, co od něj požadujete, a tedy i typem webových stránek, které se chystáte vytvořit. Na druhou stranu platí, že pro většinu začínajících provozovatelů webu dává skutečný smysl pouze první ze tří možných typů webhostingu. Je však na místě vytvořit si přehled o tom, jaké všechny možnosti majitel webu obecně má.

Nejčastějším a pro většinu začínajících webů nejracionálnějším a plně postačujícím řešení je tzv. sdílený webhosting. V tomto případě je výkon serveru dělen mezi všechny weby, které jsou na něm umístěny. To reálně znamená, že je třeba počítat s nižší rychlostí a vyšší pravděpodobností toho, že se objeví nějaký ten výpadek. Nutno však podotknout, že zmíněné problémy se u většiny poskytovatelů vyskytují spíše sporadicky a lze takto naprosto standardně provozovat menší či středně velké weby (posuzováno z hlediska počtu návštěvníků a potřebných datových toků).

Opakem sdílených hostingových služeb jsou tzv. dedikované hostingy. V jejich případě využívá web celý server sám se všemi potenciálními výhodami, které to přináší z hlediska výkonu, stability apod. Jakýmsi mezistupněm mezi těmito dvěma řešeními je tzv. virtuální server (řešení označované jako VPS), které využívá pevného rozdělení výkonových kapacit serveru pro jednotlivé uživatele.

Není třeba příliš zdůrazňovat, že jednotlivá řešení se liší mimo technických parametrů i svojí cenou. Zatímco sdílený webhosting může stát desetikoruny či nízké stokoruny měsíčně, případně může být i zcela zdarma, dedikovaný webhosting na opačném konci spektra může spolykat z projektového rozpočtu i desítky tisíc korun ročně.

Na jaké parametry se soustředit?

Nyní již přichází řada na technické parametry webhostingových služeb, podle kterých se při jejich výběru bude zájemce o nový web řídit. Jak již bylo zmíněno, pro začátek pravděpodobně zvolí sdílený typ webhostingu, porovnávat tyto parametry je tak na místě pouze v rámci této kategorie, vyšší typy hostingových služeb budou samozřejmě disponovat i lepšími parametry, nicméně za výrazně vyšší cenu a porovnávání parametrů napříč typy hostingu již nemá ve fázi, kdy jste si jeden z nich zvolili, příliš smysl.

Jde o data

Často se v dnešní době říká, že data jsou nerostnými surovinami digitálního věku. A platí to pro státy a velké korporace stejně jako pro majitele malého webu. I pokud provozujete pouze osobní blog, i vás bude zajímat kolik dat můžete na server uložit a to, kolik jich bude moci váš web přenášet k uživatelům a od nich (tento parametr se většinou nazývá traffic).

V tomto ohledu opět záleží především na podstatě vašeho webu. Co všechno na něm bude dostupné? Pokud půjde o text doplněný v rozumné míře fotografiemi, můžete většinou hodit starosti s místem za hlavu. I hostingy, které uživatelům přidělí 1 GB pro vás budou více než dostatečné. Jiná situace samozřejmě nastává ve specifických případech, kdy budete na svém webu prezentovat skutečně objemný obsah.

I fyzická velikost dat uložených na serveru ale samozřejmě souvisí s trafficem. A protože poskytovatelé webhostingu bývají poměrně štědří co se kapacity disků týče, ale mají často striktní podmínky ohledně trafficu, je třeba se zaměřit především na něj.

Platí samozřejmě, že čím více, tím lépe. Majitel webu si opět umí nejlépe představit jakou kapacitu využije a jaká už by byla za tu či onu cenu nadbytečná. Je také na místě být ostražitý k nabídkám typu „zdarma a neomezeně“. Pokud je vám tato funkce nabídnuta, je to pravděpodobně proto, že webhosting věří, že se budete držet při zemi. Pokud byste měli v úmyslu hnát u svého webu přenosy dat příliš vysoko, můžete si být jistí, že vám bude – lidově řečeno – „zatnut tipec“.

Uživatel očekává spolehlivost

To, jak je webhosting spolehlivý lze vyjádřit prostřednictvím procentuálního vyjádření času, kdy je web uživatelům dostupný. Sebelepší a hezčí web je k ničemu, pokud je pro uživatele nedostupný. Nedostupnost webu totiž může stávající uživatele odradit od dalších návštěv a ty nové prostě nezíská, neboť jej ani nepoznají.

Samozřejmě i zde platí, že čím vyšší spolehlivost tím lépe. Kolik je ale nezbytné minimum? Za hodnotu, pod kterou byste neměli jít, je baťovských 99 %. Pokud je to méně, poohlédněte se jinde, pokud je to více, jenom dobře.

Zabezpečení především

Zabezpečení je velmi důležitým parametrem. Poohlédněte se na webu webhostingové společnosti a najděte si popis toho, jaká bezpečnostní opatření používá. Dbá na aktualizace, používá firewall, má zřízený monitoring? To všechno jsou důležité informace.

Pro vás jakožto uživatele je nicméně nejdůležitější, aby webhosting nabízel https protokol. Je dost možné, že bude za příplatek, ten ale nebývá nikterak vysoký a dnes se již jedná o naprostou nutnost. Potřeba je to už proto, že bez něj budou váš web vyhledávače přímo označovat jako nebezpečné a ve výsledcích vyhledávání jej budou významně penalizovat.

A díky https protokolu bude váš web samozřejmě mnohem lépe chráněný před aktivitami útočníka se zlým úmyslem. S bezpečností potom souvisí o frekvence zálohování, kterou daný webhosting nabízí.

Co když se vyskytne problém?

Ve chvíli, kdy se vyskytne jakýkoliv problém je dobré mít k dispozici místo, kam se můžete obrátit a kde pro vás naleznou řešení. Takovým místem je samozřejmě technická podpora poskytovatele webhostingu. Vždy si zkontrolujte, na jakou míru podpory máte v rámci balíčku služeb, které si pořizujete, nárok. Ideální je samozřejmě technická podpora typu 24/7 s možností přímé online komunikace.

Na druhou stranu není asi nutné mířit až tak vysoko v případě, že budete provozovat malý web pro pár známých. V takovém případě si pravděpodobně vystačíte s podporou prostřednictvím e-mailu a reakční dobou v řádu hodin nebo několika málo dní. Opět platí, že ideální řešení v tomto případě definuje především podoba a účel vašeho webu.

Databáze a další užitečné funkce

Hodit se mohou i další funkce, které webhostingy dnes již běžně nabízí. Jedná se např. o zřízení vlastních e-mailových adres (opět pozor na datový limit). Další užitečnou funkcí jsou skripty, které umožní přidat na webové stránky nejrůznější aktivní prvky a efekty. Reálně je třeba se dívat na přítomnost programovacího jazyka PHP a také to, zda nabízí poskytovatel hostingu jeho nejnovější verzi. Někdy nabízí poskytoval hostingu i jiné programovací jazyky, které mohou umět to samé. Opět je zde v takovém případě místo na samostudium a porovnání jejich možností.

Specifickou problematiku tvoří databáze. V jednoduchých případech jsou automaticky vytvářeny a majitel webu si jejich existence ani nevšimne. Něco jiného jsou ale e-shopy nebo jiné pokročilejší weby. Potom se práci s databázemi nevyhnete. U standardních projektů neuděláte chybu se systémem MySQL, který je v tomto ohledu nejpoužívanější.

Závěrem k výběru webhostigu

Je zřejmé, že parametrů, podle kterých webhosting vybírat, je opravdu hodně. Bez ohledu na to, jak zkušení provozovatelé webů jste, vždy se vyplatí věnovat pozornost i recenzím webhostingů, testům webhostingů a zkušenostem ostatních uživatelů s tou či onou službou. Několik z těch, které mohou být pro české zájemce o provozování webu zajímavé, je stručně představeno výše v textu.