Diety se v posledních letech staly častým životním stylem. Lidé drží diety prakticky na cokoliv a často s nevalným výsledkem. S tím se tedy pojí otázka – existuje skutečně nejúčinnější dieta? My jsme se podívali na šest nejčastějších způsobů hubnutí, které vám přiblížíme.
Hned na začátku článku si řekněme, že nejlepší dieta neexistuje. Každý lidský metabolismus funguje trochu jinak a zatímco pro někoho je nejlepší dieta na hubnutí KETO dieta, jiní se s jejím držením trápí. Rady, které v článku najdete, jsou tak obecného rázu a nepovažujte je za zaručené.
Nejlepší diety na trhu
Název | Hodnocení | Informace | |
---|---|---|---|
#1 | KETO dieta | Vyzkoušejte Ketomix. Jednu z předních českých KETO diet, kde vám účinně poradí pro rychlý a trvalý výsledek bez JOJO efektu. Vyzkoušet Ketomix |
|
#2 | Krabičková dieta | Vyzkoušejte ZdraveStravovani.cz, což je rozšířená služba pro krabičkové stravování nejen pro dietní účely. I zde vám poradí, jak se správně stravovat pro optimalizaci váhy. A rozváží po celé České Republice. Vyzkoušet ZdraveStravovani |
|
#3 | Dukanova dieta | Vyzkoušejte ChiaShake. Eshop, kde najdete vhodné potraviny pro Dukanovu dietu. Eshop se zaměřuje také na ostatní diety a vhodné potraviny. Vyzkoušet ChiaShake |
1. KETO dieta
Ketonová dieta se zakládá na rapidním snížení sacharidů v těle. Omezením jejich množství na 50 gramů za den se tělo dostane do stavu tzv. ketózy, kdy si nebere energii ze sacharidů, ale z ketonů. Ty vznikají spalováním tuků, čímž dochází k hubnutí.
Pro navození ketózy je důležitý vybraný a vyvážený jídelníček. Příjem sacharidů nesmí překročit 50 gramů denně. Důležitý je striktní režim – v opačném případě nastává keto chřipka, ve které organismus organismus neví, zda do ketózy přejít. Keto chřipku provází tyto nežádoucí účinky:
- únava,
- migrény,
- zažívací obtíže,
- podrážděnost,
- snížení výkonu.
Právě keto chřipka patří k nejčastějším důvodům, proč lidé od KETO diety utíkají. Odborníci na výživu sice udávají, že tento stav netrvá déle než čtyři dny, někteří jedinci se s ním ale potýkají po celou dobu držení diety.
Základem jídelníčku v keto dietě je libové maso, zelenina a mléčné výrobky. Důležité je omezení jakýchkoliv cukrů. A nemluvíme zde pouze o sladkých tyčinkách. Zakázané jsou i tyto potraviny:
- brambory,
- rýže,
- pečivo,
- obiloviny,
- alkohol.
KETO dieta patří k velkým zásahům do lidského těla. Výživoví poradci proto před začátkem držení doporučují konzultaci s lékařem. Ten vám nastaví jídelníček, optimální příjem potravin a během držení diety bude sledovat důležité zdravotní markery.
2. Krabičková dieta
Krabičkové diety patří v současnosti mezi nejpopulárnější redukční diety. Důležité je ovšem říct, že se nutně nejedná o hubnoucí diety. Rozhodně tak o ní nelze říct, že je to nejúčinnější hubnoucí dieta.
Filozofie krabičkových diet spočívá v přesně odměřených dávkách potravin, které přijímáte po celý den. Jak si jídelníček postavíte, to už je ale na vás. Krabičkové diety mají totiž mnoho podob:
- hubnutí,
- objemový růst,
- detoxikace organismu,
- udržení zdravého životního stylu.
Výpočet kalorického příjmu
Účinné držení krabičkové diety vyžaduje přesný výpočet kalorického příjmu. Ten je vyjádřený v kaloriích – jednotkách energie.
Filozofie hubnutí se zakládá na tom, že denní kalorický příjem je nižší než výdej. Postupně tak dochází ke spalování tuků, ze kterých tělo čerpá energii, které se mu nedostává.
Pro obecný přehled se nejvíce vyplatí internetová kalorická kalkulačka a stravovací deník. V kalkulačce zjistíte váš přibližný denní výdej a stravovací deník prozradí váš běžný příjem. Pak už je jenom na vás, jak si jídelníček upravíte.
Snížení kalorií ale není všemocné. Stejně tak důležitý je správný poměr základních živin:
- 15 % bílkovin,
- 25 až 30 % tuků,
- 55 až 60 % sacharidů.
Jídelníček v krabičkové dietě
Protože krabičková dieta v sobě zahrnuje neomezené množství jídelníčků, záleží na vašem cíli. Nejdůležitější je přesné dávkování a vyvážená strava. Za den sníte přesně odměřené množství stravy v pěti dávkách – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře.
Strava musí být ale vyvážená. V jazyku dietologů to znamená, že obsahuje správný poměr základních živin a je přirozená pro člověka – neobsahuje například pouze tekutou stravu. Množství a poměr přitom ovlivňuje pohlaví, věk, tělesné zatížení a vnější prostředí.
3. Paleo dieta
O paleo dietě někteří říkají, že je to pravěký jídelníček pro moderní člověka. Její filozofie stojí na konzumaci takových jídel, ke kterým jsme historicky předurčení. V extrémních formách do toho někteří zahrnují i kuchyňské úpravy, které známe z dob lovců a sběračů. Ve zkratce se jedná o průmyslově nezpracované potraviny nezpomalující organismus.
Mezi základní složky jídelníčku patří kvalitní červené maso, vejce, ryby a živočišné tuky. Součástí je dostatečný pitný režim doplněný bylinnými čaji a kávou. Méně intenzivní formy povolují i bylinky na dochucení jídel – vyhněte se ale průmyslově připraveným směsem s velkým množstvím soli.
Stejně jako jiné jídelníčky má i paleo dieta zakázané suroviny:
- obiloviny,
- luštěniny,
- mléko,
- brambory.
Problémy paleo diety
Spousta strávníků má problém se složením paleo diety. Kombinace potravin se vám smrsknou na minimum a s tím se nutně pojí i stereotypní jídelníček. Hodně lidí tak během první fáze odpadá a uchyluje se k původnímu životnímu stylu.
Jídelníček ale závisí na vaší kreativitě. Denní strava totiž může i při využití povolených surovin vypadat například takto:
Snídaně | Volské oko, rajče, okurka |
Svačina | Mix bobulového ovoce (borůvky, maliny, brusinky) |
Oběd | Zapečené kuřecí nebo krůtí maso se zeleninou |
Svačina | Směs ořechů |
Večeře | Hovězí steak, opečená zelenina |
Paleo rozhodně není nejúčinnější rychlá dieta ani nejlepší dieta na hubnutí. Spíše se jedná o změnu životního stylu a návratu ke kořenům. Nezapomeňte také, že lidský trávicí systém se od dob lovců a sběračů změnil.
Stejně tak to není dieta pro vegany a vegetariány. Jde o životní styl založený na vysokém množství bílkovin obsažených v mase. Počítejte také s tím, že pokud při paleo dietě zhubnete a vrátíte se k původními životnímiu stylu, nevyhnete se jojo efektu.
4. Low carb dieta
Další z nízkosacharidových redukčních diet, které manipulují s množstvím přijímaných sacharidů. Na rozdíl od KETO diety ale není tolik přísná a liší se počtem sacharidů v jídle.
KETO dieta | Maximálně 50 g sacharidů denně |
Low carb dieta | 50 až 150 g sacharidů denně |
V případě low carb diety nejde o navození ketózy, ale o využití kvalitních a průmyslově nezpracovaných potravin. Díky méně intenzivnímu zásahu do jídelníčku je to také pro spoustu lidí nejlepší dieta bez jojo efektu.
Z pozice vědy neexistuje přesná definice low carb diety. V obecném měřítku se jedná o takový životní styl, ve kterém přijímáte méně než 30 procent sacharidů ve stravě. Běžná strava přitom obsahuju zhruba 55 procent těchto živin.
Výhody omezení sacharidů:
- rozumné hubnutí bez pocitu hladu,
- zbavení chuti na sladké,
- příprava jídla ze základních potravin,
- zlepšení spánku,
- více energie a lepší fyzička.
Low card dieta nejspíše není nejúčinnější regulační dieta, ale rozhodně patří mezi ty oblíbené. Vynecháním jídel s velkým množstvím sacharidů nedochází ke kolísání glykemické křivky a tím zmírnění pocitu hladu. V low carb jídelníčku méně jíme a proto hubneme.
Optimální jídelníček v low carb dietě
Jak tedy vypadá optimální nízkosacharidový jídelníček? Výživoví poradci doporučují tyto potraviny:
- veškeré maso ve všech úpravách,
- kvalitní uzeniny s vysokým procentem masa,
- vejce na všechny způsoby,
- zelenina – ideálně ta, která roste nad zemí (květák, brokolice, okurky, hrášek),
- neslazené jogurty,
- tvrdé sýry,
- ořechy všeho druhu.
Zakázané jsou pochopitelně sladkosti a cukrovinky s vysokým obsahem sacharidů. Odborníci vylučují i jakékoliv pečivo. Pro efektivní hubnutí se vyvarujte také příloh jako knedlíky, rýže, těstoviny a brambory. Nedoporučují se ani luštěniny.
Příklad low carb jídelníčku tak vypadá například takto:
Snídaně | Míchaná vejce s bazalkovým olejem |
Oběd | Hovězí po burgundsku nebo pečené kuřecí prso s opečenou zeleninou |
Večeře | Květáková polévka na přepuštěném másle s batátovou vložkou |
5. Dukanova dieta
Redukční jídelníček od francouzského dietologa Pierra Dukana patří k nejmladším výživovým změnám v našem výběru. Ducan ho představil v roce 2000 v knize Neumím zhubnout a od té doby se publikace dočkala překladů do desítek jazyků.
Samotná dieta je poměrně kontroverzní. Pro někoho je to nejúčinnější redukční dieta, mnozí ji ale zatracují jako významný a nebezpečný zásah do jídelníčku.
Dieta od bývalého nutričního poradce se skládá ze čtyř kroků, které vedou k postupné změně jídelníčku.
První fáze
Během nejpřísnější fáze diety konzumujete pouze libové maso, vnitřnosti, ryby, drůbež bez kůže a nízkotučné mléčné výrobky. Ducan povoluje také vejce, ale pouze bílky. Žloutek se dovoluje pouze čtyřikrát za týden.
Celá fáze je zaměřená na potraviny s maximálním obsahem bílkovin a doplňuje ji 1,5 čajové lžíce otrub denně. Ta má za následek regulaci vyprazdňování.
První fáze trvá podle toho, kolik chcete zhubnout. Pokud hubnete do 5 kg, stačí dva dny. Na 15 kg si vyčleňte zhruba 5 dní. První fáze by ale neměla trvat déle než 7 dní.
Druhá fáze
K původnímu jídelníčku se přidává zelenina a je možné střídání ryze bílkovinných dnů se dny, které obsahují zeleninu. Fáze trvá tak dlouho, dokud nezhubnete na požadovanou váhu.
Rychlost hubnutí v této fázi je podle autora přibližně 0,5 kg za 3 dny. Denní příjem otrub se zvyšuje na dvě čajové lžičky.
Třetí fáze
V této fázi se dostanete na požadovanou hmotnost. K jídelníčku se doporučuje přidání 1 kusu ovoce za den, dva krajíce celozrnného chleba a 40 gramů sýru. Povolují se také dvě jídla obsahující škrob za týden – těstoviny, kuskus, rýže – a také dvě jídla podle vaší preference.
Délka fáze trvá tak dlouho, kolik kilogramů jste do této chvíli zhubli. Na každý kilogram, který jste v předchozích fází shodili, počítejte deset dní třetí fáze. Zamezí se tím jojo efektu. V jídelníčku musí být stále jeden čistě bílkovinný den bez zeleniny.
Čtvrtá fáze
Autor o ní mluví jako o doživotní fázi. V této fázi jíte, cokoliv chcete. Předpokládá se ale, že se během předchozích fází změnily stravovací návyky natolik, že se automaticky vyhnete nebezpečným potravinám.
Stejně jako ve třetí fázi by měl ale jídelníček obsahovat jeden plně bílkovinný den v týdnu. Dukan také doporučuje pravidelný pohyb v objemu alespoň 20 minut setrvalé chůze denně.
Kontroverzní Pierre Dukan
Dukanovu dietu dostal do kontroverzní fáze paradoxně sám autor. Ten na kritiku jeho diety reagoval žalobou nutričního poradce Jean-Michel Cohena v roce 2011. V závěrečném rozsudku ovšem soud uznal pravdu Cohenovu kritiku jako oprávněnou.
Situace vygradovala v roce 2014, kdy byla Dukanovi odejmuta lékařská licence. Hlavním důvodem byla komerční propagace jeho jídelníčku.
6. Atkinsonova dieta
O tomto jídelníčku se mluví jako o nejefektivnější, ale také jako o velmi kontroverzní, dietě. Atkinson nezakazuje potraviny, které jsou jinde tabu a do jídelníčku zařazuje například:
- čokoládu,
- uzeniny,
- a pečivo.
Ve své podstatě se jedná o velmi přísnou low carb dietu, ve které se denní příjem sacharidů sníží na 20 gramů. Povoluje se přitom neomezený příjem bílkovin z masa, mléčných výrobků, uzenin a vajec.
Dieta se zakládá na úvaze, že sacharidy tělo připravují k fyzické aktivitě. Pokud k pohybu nedojde, sacharidy se ukládají do tuků na horší časy. Jestliže ale tělo sacharidy nepřijme, tělo automaticky spaluje tuky, čímž dochází k hubnutí.
Atkinson přímo zakazuje pocit hladu. Důležité jsou podle něj malé dávky a nepřejídání se. I přesto se ale tělo dostává pod velkou zátěž a doporučuje se držení maximálně čtyři týdny. Atkinsonova dieta proto není vhodná pro tyto osoby:
- diabetici,
- kardiaci,
- osoby s velkou fyzickou zátěží,
- osoby trpící onemocněním ledvin.
Během držení diety se totiž do těla nedostávají některé důležité živiny. Velké množství bílkovin navíc zatěžuje tělo při trávění. Z tohoto důvodu se také doporučuje dostatečný pitný režim doplněný vitaminovými tabletami.
Podle některých lidí funguje Atkinsonova dieta tam, kde jiné selhaly. Během první fáze diety navíc zhubnete 5 až 7 kg. K redukci váhy ale dochází v důsledku rychlého odvodnění, nikoliv spalováním tuků. Dieta se navíc potýká s častým jojo efektem.
Existuje nejúčinnější dieta?
Na začátku jsme si položili otázku, zda existuje nejlepší dieta. Existuje totiž mnoho přístupů ke stravování, které mají svoje zastánce i odpůrce.
Odborníci proto doporučují před jakoukoliv rapidní změnou jídelníčku vyšetření u lékaře a pravidelná lékařská měření zdravotních markerů. Pro tělo jsou občas zásahy natolik zásadní, že může dojít k permanentnímu poškození organismu.
Všeobecně účinná dieta tak neexistuje. Stejně tak jako neexistuje univerzální dieta bez jojo efektu. Na každého zkrátka platí jiný přístup, který vyžaduje specifické změny v jídelníčku.