nejlepší / nejvýhodnější operativní leasing

Nejlepší a nejlevnější operativní leasingy – recenze nejvýhodnějších poskytovatelů

Hledáte nejlepší či nejvýhodnější operativní leasing? Vybrali jsme nejlepší operáky na trhu, přičemž nás zajímali nejen ceny, ale také nabídka vozů, doprovodné služby a pověst obchodníka na základě recenzí uživatelů. Tady je výsledek.

Aktuálně nejlepší operativní leasingy na trhu

 1. Driveto – nejlevnější (Fiat 500 Lounge, 51 kW od 5990 Kč)

Srovnání “operáků”

NázevVýhody / nevýhodyHodnocení
#1Prozatím to nejlepší
Driveto
Driveto logo
✔️ flexibilní operativní leasing
✔️ vozy: Audi, Škoda, VW, Volvo či KIA
✔️ vše vyřídíte on-line
✔️ nejlevnější nabídka (5990 Kč)
✔️ nejdražšínabídka (cca 28990 Kč)
Rozsah služeb: 8,5/10
Ceny: 9,5/10
Dostupnost: 9/10
Sjednání: 9/10

CELKEM: 9/10
Vyzkoušet
Top

Nejlepší a nejlevnější operativní leasingy

Máme pro vás krátké představení významných českých poskytovatelů operativních leasingů. Na našich stránkách však můžete najít podrobné recenze těchto společností.

Logo Driveto

1. Driveto

Driveto je poměrně mladá společnost (založena v roce 2017). O to více je však inovativní. Má řadu výhod. Kompletní agendu vyřídíte online (od podpisu smlouvy k předání auta uběhne průměrně 9 dní), všechny nabízená auta jsou dostupná skladem a společnost nabízí flexibilní operativní leasing. To znamená, že auto můžete kdykoliv bezplatně vyměnit nebo vrátit. Už v roce 2020 společnost provozovala skrze operák na 1000 vozů a celkem službu vyzkoušelo 3000+ zákazníků.

Aktuálně je nejlevnějším vozem, který si můžete na operák sjednat automobil Fiat 500 Lounge s manuální převodovkou za 5990 Kč měsíčně (k 5/2022) následován automobilem Škoda Fabia Combi. Naopak nejdražším vozem v nabídce je automobil Audi Q8 S-line s 210 kW a ročním nájezdem 20 000 km, který vás vyjde měsíčně na téměř 28 990 Kč.

Zobrazit nabídku vozů
Top
SLEVA 2000 Kč JEN PRO NAŠE ČTENÁŘE

Sleva 2 000 Kč na startovací poplatek při výběru Flexibilního operativního leasingu na Driveto.cz při zadání kódu:

TOPSLUZBA2000

Navštívit Driveto.cz

V dnešním článku nás bude zajímat, jak získat co nejlepší a nejvýhodnější operativní leasing a zajistit si tak vozidlo pro soukromé nebo podnikatelské užívání bez zásadní vstupní investice. Právě vysoké pořizovací ceny nových, ale i ojetých vozidel jsou důvodem obrovské obliby různých leasingových řešení u nás i ve světě. Existuje přitom více druhů leasingů a o všech si dnes povíme – především se však zaměříme na variantu známou jako operativní leasing, lidově řečeno operák.

Jde o řešení, které může zaujmout celou řadou zajímavých výhod a možností. To však neznamená, že nemá žádná úskalí a není třeba obezřetnost. S podmínkami leasingu – jako ostatně každé jiné smlouvy – byste se měli dokonale seznámit a propočítat si, zda se vám taková varianta skutečně vyplatí.

V našem dnešním průvodci vám sice neposkytneme právní poradenství, ale seznámíme vás se všemi důležitými aspekty operativních leasingů. S jejich specifiky, parametry, výhodami, nevýhodami a orientačně i s cenami a náklady, s nimiž je třeba při zřízení operativního leasingu počítat. Hlavní část našeho textu bude spíše obecná a komplexně vás provede danou problematikou především formou otázek a odpovědí.

auto na operativní leasing

Co je to operativní leasing?

Pojem operativní leasing vás zřejmě neminul. Mluví se o něm poměrně často a na různých místech. Možná ale přesně nevíte, co si pod tímto slovním spojením představit a co vlastně tzv. operák „umí“.

Jde o populární způsob, jak získat vozidlo k užívání, aniž byste museli uhradit vysokou pořizovací cenu. To se může velmi hodit, pokud nutně potřebujete vůz k osobnímu použití nebo podnikání, ale zároveň nedisponujete dostatečnými úspory a představa klasické půjčky vás odrazuje. Leasing má obecně určité společné rysy spíše s prodejem na splátky, ale není to zdaleka totéž. U operativní varianty, která nás dnes bude nejvíc zajímat, to platí především.

Jde de facto spíše o pronájem vozu, který navíc po určitém smluvním čase nezískáváte do osobního vlastnictví, ale vracíte jej poskytovateli. Je to tedy podobné jako bydlení v podnájmu. Nicméně v případě vozů to může být rozhodně výhodnější, protože auta zastarávají mnohem a mnohem rychleji než byty, u kterých je pořízení investicí třeba na dlouhá desetiletí dopředu, nemluvě o možnosti rekonstrukce.

Jak funguje “operák”?

Operativní leasing není v principu nic složitého. Jednoduše si vyberete poskytovatele, s nímž uzavřete smlouvu a on vám pronajme vozidlo ze své nabídky – a to vždy na dobu určitou. V případě operativních leasingů se smlouva uzavírá obvykle na 24 nebo 36 měsíců, tedy na dva až tři roky. Jedná se tedy o krátkodobý pronájem. Poté auto vracíte poskytovateli. Během této doby hradíte pevně stanovené splátky. O jejich přesném složení si ještě povíme později. Zásadní výhodou operativního leasingu je, že nehradíte žádnou vysokou vstupní částku, ale veškeré placení je od začátku rozložené do zmíněných stabilních splátek.

Mercedes na operak

Pro koho je operák dostupný?

Dříve byla možnost zřízení operativního leasingu vyhrazena pouze firmám, ale před několika lety se časy změnily a dnes už je toto řešení otevřeno i živnostníkům a soukromým osobám – tedy obecně fyzickým osobám pro jakékoli účely. U nás začal tímto způsobem operáky jako první nabízet poskytovatel ŠkoFIN spojený s automobilkou Škoda v roce 2014. Dnes už je na trhu celá řada poskytovatelů, což je samozřejmě dobře.

Díky tomu si můžete vybrat z většího sortimentu vozů a taky si najít takové podmínky, které vám budou nejlépe vyhovovat.

Najeté kilometry, havarijní pojištění i servis

Operativní leasing může mít různé parametry, ale sjednáván je vždy nejen na dobu určitou, ale taky na určité množství najetých kilometrů. Nejčastěji to bývá 20 tisíc km ročně, tedy celkem 40 až 60 tisíc kilometrů za dobu pronájmu.

Standardní součástí operativního leasingu je povinné ručení a havarijní pojištění vozu. To vše je zahrnuto v ceně/splátce.

Sjednat si však obvykle můžete i nadstandardní služby. Například je možné do ceny zahrnout i pravidelný servis a taky výměnu zimních a letních pneumatik, včetně jejich uskladnění.

Nová výroba i skladová vozidla

Při výběru auta na operativní leasing máte dvě možnosti. Buď si vyberete nový vůz, který jde po sjednání teprve do výroby. Získáte tedy „fungl“ nové auto, ale čekací doba může být i několik měsíců. Druhou možností je výběr skladového vozu, kdy může být vše vyřízeno během pár dní. Záleží jen na vás.

nejlepší / nejvýhodnější operativní leasing

Operativní vs. klasický leasing

Existují dva zásadní typy leasingových řešení. Jedná se o finanční leasing a zde probíraný operativní leasing. Jak jsou mezi nimi rozdíly a který se víc vyplatí?

 • Operativní leasing je krátkodobý pronájem a po uplynutí smlouvy se vozidlo vrací zpět poskytovateli. Během doby pronájmu nese většinu odpovědnosti za vozidlo právě poskytovatel.
 • Finanční leasing je dlouhodobější, odpovídá obvykle odpisové době vozu. Po uplynutí sjednané doby a splnění podmínek přechází vůz do trvalého vlastnictví pronajímatele. Pronajímatel nese po dobu pronájmu většinu odpovědnosti (stará se a hradí údržbu apod.). Na začátku je obvykle nutné splatit větší částku jako akontaci.

V případě operativního leasingu jde o „zapůjčení“ vozidla poskytovatelem, zatímco u finanční varianty jde o zakoupení vozidla skrze prostředníka (leasingovou společnost) za určitých podmínek. Co je tedy lepší?

Odpověď pochopitelně není jednoznačná. Každá verze může být pro někoho výhodná a pro někoho méně. U finančního leasingu platíte obvykle menší splátky, ale musíte zaplatit akontaci, a nakonec auto získáte zcela, jde tedy o dlouhodobější investici. Operativní leasing umožňuje pouze zapůjčení s tím, že většina odpovědnosti a starostí zůstává na bedrech poskytovatele, tedy majitele.

Výhody a nevýhody operáku?

Pojďme si teď ještě hezky přehledně shrnout hlavní výhody, ale i nevýhody operativních leasingů. Jde o poměrně důležité faktory, které mohou zásadně ovlivnit vaše rozhodnutí, zda do tohoto řešení jít, nebo nikoli.

Výhody:

 • Můžete si vybrat z nových i skladových vozů, nabídka je poměrně široká a zahrnuje mnoho značek automobilů. Lze si pronajmout i některá exkluzivní a prémiová vozidla. Operativní leasing typicky nabízí vozy zcela nové a vysoce kvalitní. Odpadají tedy problémy a rizika spojená např. s pořízením ojetiny pochybného stavu.
 • Zásadní omezení vstupních nákladů. Jedna z hlavních výhod operativního leasingu. Finanční zátěž rozložíte do pevně stanovených splátek. Tato verze leasingu nevyžaduje akontaci na rozdíl od finančního leasingu.
 • Většinu starostí a odpovědnosti přenecháte poskytovateli. Zde existuje značná variabilita v závislosti na konkrétní firmě a smluvených podmínkách. Můžete si sjednat i plnou péči, kdy se skutečně nemusíte prakticky o nic starat. Bude to samozřejmě dražší.
 • Operativní leasing může využít firma i soukromá osoba k jakýmkoli účelům.

Nevýhody a rizika:

 • Výběr vozů je přece jen omezenější, než kdybyste si chtěli auto zakoupit. Auto si pouze půjčujete, takže se musíte spokojit se sortimentem, který poskytovatel předloží.
 • Smlouva je sjednávaná i na počet kilometrů. Operativní leasing se vyplatí především, pokud najezdíte zhruba sjednané vzdálenosti. Za překročení hrozí sankce, menší nájezd se přinejmenším nevyplatí, protože splátka je nastavena právě na určitý počet kilometrů.
 • V řadě případů můžete mít vše vyřízené a sednout za volant třeba do tří dnů. Pokud však jde vůz teprve do výroby, může být čekací doba i několik měsíců.
 • Musíte dodržovat smluvní podmínky a zacházet s vozem podle nich. Poskytovatel sice může zodpovídat za servis, údržbu apod., ale to neznamená, že s vozem můžete zacházet, jak se vám zachce. Jde přece jen o pronajaté vozidlo. Dobře proto studujte podmínky a případné sankce.

Je možný odkup vozidla?

Standardně sice operativní leasing není takto nastaven, ale často je možné domluvit se po uplynutí smlouvy i na odkupu vozidla. Ovšem tato varianta nemusí být pro vás vždy úplně výhodná, a navíc se kupní cenu většinou dozvíte až po uplynutí pronájmu.

Pokud počítáte s tím, že si vozidlo budete chtít nechat, může být rozumnější zvolit finanční leasing nebo jinou formu pořízení. Operativní leasing se skutečně vyplácí především v případě, že chcete vůz jen provozovat a nestojíte o jeho vlastnictví.

Kdy a komu se operativní leasing vyplatí?

Z uvedených informací jste si již mohli udělat poměrně dobrou představu. Přesto není snadné podat na tuto otázku obecně platnou odpověď. Vždy záleží na konkrétní nabídce a parametrech leasingu. O této formě pronájmu však stojí za to uvažovat, pokud:

 • Hledáte vůz pro podnikání nebo soukromé použití.
 • Využíváte vozidlo aktivně s nájezdem okolo 20 nebo více tisíc km za rok. A měníte vůz každých pár let.
 • Nechcete se starat o servis, údržbu apod.
 • Nestojíte o vlastnictví vozidla.
 • Potřebujete/chcete plně funkční, kvalitní a třeba i nové a drahé vozidlo v bezvadném stavu.

Co zvážit při výběru operáku?

Na co se při výběru operativního leasingu zaměřit? Jaké podmínky si sjednat a na co si dát pozor? Pojďme se na to podívat.

Parametry a konfigurace leasingu

Důležitá je především adekvátní míra smluvených kilometrů, většina operáků se sjednává na 20-30 tisíc km ročně. Dále se zaměřte na služby zahrnuté v ceně. To se týká servisu, výměny kol apod. Čím vyšší komfort a méně starostí, tím více budete pochopitelně platit. Velmi pečlivě prostudujte veškeré podmínky související s používáním vozidla a zaměřte se i na případné sankce. Nenechte se ničím zaskočit.

Akontace

Akontace se u operativních leasingů nevyskytuje. Neplatíte žádnou navýšenou vstupní částku. Běžný operák spočívá v placení stále stejných, předem dojednaných, splátek. Ty jsou pevné, bez jakýchkoli dalších poplatků.

Výše platby

Platbu operativního leasingu utváří:

 • Poplatek za pronájem a sjednané kilometry
 • Běžnou amortizaci vozu
 • Povinné ručení, silniční daň a havarijní pojištění (obvykle s určitou mírou spoluúčasti od 1 %)
 • Servisní služby, případně „full servis“

Předčasné ukončení operáku

U většiny smluv je možné předčasné ukončení pronájmu. Většinou však musíte počítat se sankcemi. Je důležité si podmínky výpovědi přesně prostudovat.

Nejčastější auta v operáku

V rámci operativních leasingů dnes můžete najít velké množství druhů i značek vozů. Pronajmout si můžete:

 • Běžné osobní vozy, rodinná auta, SUV, terénní vozy a někdy i elektromobily
 • Užitková vozidla

Pokud jde o značky, operativní leasing je dnes možné sjednat na vozidla široké škály evropských i světových výrobců.

 • Např. Volkswagen, Škoda, Ford, Volvo, Toyota, Kia, Fiat, Peugeot, ale třeba i BMW, Mercedes, Audi, ba dokonce někdy i Porsche a další prémiové značky.

Ceny operativních leasingů

V jakých relacích se pohybují ceny operativních leasingů? Ceny jsou velmi variabilní, přesto pro vás máme alespoň velmi rámcový přehled pro základní orientaci:

 • Operáky do 5000 Kč za měsíc – Velmi levné leasingy začínají na cca 4 tisících Kč měsíčně. Jde o vozy běžné vozy značek jako Škoda, VW, Citroen, Fiat. Počítejte s dostupnějšími modely a menším rozsahem služeb v ceně.
 • Operáky do 8000 Kč – Velmi oblíbené a běžné cenové rozmezí, ve kterém najdete opravdu velký výběr operáků na běžná, užitková i speciální vozidla.
 • Operáky nad 8000 Kč – Můžete zde najít i exkluzivnější modely a značky, např. Mercedes, BMW, Audi apod. Jde o leasingy pro náročné zákazníky.
Kam dále?
Alternativy:
Financování automobilů: