Střih videa je v poslední době stále žádanější. Obliba videí a jejich úprav vzrůstá i nezkušených uživatelů. Díky kvalitním kamerám v mobilních telefonech i rychlému sdílení na sociální sítě se editace videí věnuje stále více lidí. My se dnes podíváme na to, jak vybrat nejlepší program pro střih videa.
Stále větší nával začátečníků klade nároky na jednoduché uživatelské ovládání. Doby, kdy editory videí patřily pouze několika vyvoleným ve filmových studiích jsou dávno pryč. Editaci videa dnes zvládne každý a program, který se nepřizpůsobí nováčkům, riskuje upadnutí do zapomnění.
Aktuálně nejlepší programy na stříhání videa
Název | Parametry | ||
---|---|---|---|
#1 | Adobe Premiere Pro ![]() | Profesionální nástroj pro náročné ✅ Práce s 360° kamerou ✅ Velké množství funkcí ✅ Možnost přizpůsobení pracovní plochy ❌Vyšší cena | Vyzkoušet |
#2 | Pinnacle Studio 24 ![]() | Plaťte jednou a dost ✅ Pouze jedna platba ✅ Uživatelsky příjemný ✅ Dobrá optimalizace ❌Spustíte pouze na Windows | Vyzkoušet |
#3 | Flexclip.com ![]() | Rychlá úprava propagačních videí ✅ Vhodný pro marketingové agentury ✅ Jednoduché úpravy krátkých videí ✅ Spustíte ho v prohlížeči ❌ Umí maximálně třicetiminutové video | Vyzkoušet |
#4 | HitFilm Express ![]() | Nástroj zdarma s funkcemi placených programů ✅ Zcela zdarma ✅ Velké množství funkcí ❌ Komplikované uživatelské prostředí | Vyzkoušet |
#5 | Animaker.com ![]() | Malý pomocník pro firemní prezentace ✅ Spustíte ho v prohlížeči ✅ Vhodný pro úpravy animací ❌ Nehodí se pro úpravu videa | Vyzkoušet |
Recenze programů na střih videa
Jaké programy jsme pro vás vybrali? Společně se podíváme na jeden z největších nástrojů pro střih videa Adobe Premiere Pro, vyzkoušeli jsme pro vás ale i malé nástroje zdarma, které spustíte dokonce ve webovém prohlížeči.
1. Adobe Premiere Pro
Software z dílny Adobe patří k nejlepším nástrojů pro střih videa, na které narazíte. Je dokonce tak oblíbený, že v něm vznikly holywoodské hity jako Deadpool, Zmizelá a částečně i kasovní trhák Avatar.
Software nabízí řadu pokročilých funkcí od práce s 360° kamerou přes inteligentní změnu formátu, při které neřešíte, zda je video na výšku nebo na šířku. Upravíte v něm videa v rozlišení 4K i 8K a pracuje i s virtuální realitou.
Adobe Premiere Pro je určený pro pokročilé uživatelé, o čemž svědčí i jeho cena. Za základní licenci platíte 24,19 € měsíčně, v ceně dostanete editor pro mobilní telefony Adobe Rush, 100GB cloudové úložiště a přístup do databáze fontů Adobe Fonts.
Výhody:
- Široká komunita uživatelů
- Pokročilé funkce
- Webové stránky a manuál v češtině
- Práce s virtuální realitou a 8K rozlišením
Nevýhody:
- Vyšší cena
- Program je v angličtině
2. Pinnacle Studio 24
Program na úpravu a střih videa Pinnacle Studio 24 pochází z kanadské dílny Corel Corporation, které stojí za oblíbeným vektorovým editorem CorelDraw. Na podobné filozofii staví i Pinnacle Studio, které nabízí levný program s jednoduchým ovládáním pro začátečníky.
Pinnacle je kompletně přeložený do češtiny a má širokou uživatelskou základnu. Díky tomu na internetu najdete portfolio návodů a manuálů od uživatelů. Práce s programem je navíc jednoduchá a nováček si na program rychle zvykne.
Jako jediný program nabízí jednorázovou platbu 59,95 $ za verzi Standard. U programu bohužel nenajdete zkušební verzi, tvůrci to ale kompenzují třicetidenní lhůtou na vrácení peněz.
Vzhledem k svému nastavení je Pinnacle Studio kvalitní a jednoduchý program na střih videa, ve kterém se rychle zorientujete. Menší množství funkcí ale náročné uživatele dříve či později dovede k Adobe Premiere Pro nebo jiným alternativám.
Výhody:
- České uživatelské prostředí
- Nízké technické nároky
- Pokročilá práce s maskováním a klíčovými snímky
- Šablony pro začátečníky
Nevýhody:
- Menší množství funkcí
- Funguje pouze na Windows
3. Flexclip.com
Další z jednoduchých programů, které spustíte ve webovém prohlížeči, se jmenuje Flexclip.com. Oproti Animakeru se více zaměřuje na práci s klasickým videem a v základní verzi dostanete 1 video z databanky měsíčně.
Svým zaměřením se hodí spíše pro komerční projekty, e-shopy a sociální sítě. Snadno si v něm vytvoříte pohyblivou vizitku nebo životopis. Placené verze od 5,99 $ do 19,99 $ měsíčně využijí marketingové agentury.
O tom, že se Flexclip zaměřuje především na videa určená pro sociální sítě svědčí i šablony s různými poměry stran. Díky tomu video upravíte podle požadavků konkrétní platformy.
Výhody:
- Přístup do databanky videí
- Vhodný pro začátečníky
- Spustíte v prohlížeči
Nevýhody:
- Verze zdarma umí pouze rozlišení 480p
- Určené pro krátká videa
- Nejdražší tarif umožňuje maximálně třicetiminutové video
4. HitFilm Express
Může se zdát, že to nejlepší si necháváme na konec – a nebudeme daleko od pravdy. V nenápadném programu HitFilm Express se skrývá nástroj určený pro středně náročné uživatele, který je kompletně zdarma. Díky tomu je pro spoustu uživatelů HitFilm skutečně nejlepší program na stříhání videa.
HitFilm Express si poradí s pokročilými efekty a přechody. Překvapením je korekce rybího oka, kterou stále častěji vyžaduje střih sportovních videí. Program vám zkrátka nabídne vše, co byste čekali od programů jako Pinnacle Studio nebo Adobe Premiere a to zcela zdarma.
Drobnou vadou na kráse je ovládání v angličtině. Tu ale rychle vykompenzuje množství manuálů a instruktážních videí přímo od vývojářů i od uživatelské základny.
Výhody:
- Zcela zdarma
- Široká uživatelská základna
- Přes 350 efektů
- Korekce rybího oka
Nevýhody:
- Náročnější na ovládání
5. Animaker.com
Vedle filmového giganta Adobe Premiere vypadá Animaker.com jako trpaslík. Na to ostatně vsází, jeho cílovou skupinou jsou nenároční uživatelé, kteří si chtějí vytvořit a sestříhat krátké snímky a animace.
Animaker.com funguje kompletně v prohlížeči – odpadají tak starosti s kompatibilitou a výkonem systému. Svým vzhledem se podobá oblíbenému obrázkovému editoru Canva a stejně jako tento nástroj v něm upravíte videa metodou drag & drop – tedy si je jednoduše naklikáte.
Aplikace pro střih videa má verzi zdarma, ve které dostanete stažení 5 videí za měsíc, která ale doplní vodoznak. Komerční licence se dělí do třech plánů – Basic, Starter a Pro. Animaker vám sám nabídne optimální tarif na základě informací, které jim o sobě poskytnete. S dražším tarifem vzrůstá počet možných stažení, ztratí se vodoznak a postupně se dostanete až k Full HD kvalitě videí.
Animaker je primárně aplikace pro tvorbu krátkých animací na sociální sítě a eshopy. Při troše snahy v něm ale vytvoříte i krátký sestřih fotek z dovolené. Vyčleňte si na to ale dostatek času a nervů – uživatelské prostředí je občas chaotické a hůře se v něm orientuje.
Výhody:
- Běží v prohlížeči
- Jednoduché ovládání
Nevýhody:
- Horší kompatibilita
- V Česku neznámý
- Tarif Basic toho oproti plánu zdarma nenabízí o mnoho více
- Zmatečné uživatelské prostředí
Kdy vybírat program pro střih videa?
Základní funkce pro střih videa dnes mají i aplikace v mobilních telefonech. Ty umožňují skládání záběrů, přechody a barevné úpravy. Jejich ovládání bývá ale neintuitivní a práce v nich vyžaduje velkou dávku trpělivosti.
Kvalitní program pro střih videa kombinuje snadné ovládání, pokročilé funkce a výstupy v několika formátech a rozlišeních. Nezáleží na tom, zda chcete sestříhat krátké video z dovolené, které pošlete na YouTube, nebo upravujete studentský film. Ideální nástroj pro tvorbu videí zvládne obojí.
Často se setkáte s tím, že programy pro úpravu videí jsou složité na ovládání a mají spoustu zbytečných funkcí, které se vám spíše pletou. I proto se dnes zaměříme kromě velkých nástrojů i na programy na tvorbu videí zdarma – práce s nimi je snadná a spustíte je i v prohlížeči.
Program na stříhání videí zdarma – ano nebo ne?
Pořízení placeného softwaru pro střih videa není levná záležitost. Platba programů probíhá na měsíční bázi a ročně za ně dáte i několik tisíc korun. Vedle toho ale existují programy zdarma. Vyplatí se vám, nebo se jedná o slepou uličku?
Hlavním rozdílem mezi programy zdarma a placenými licencemi je množství jejich funkcí. Licencované programy nabízejí komplexní servis pro střihače a editory. Vedle efektů v nich najdete kvalitní uživatelskou podporu, česky zpracované manuály a širokou komunitu, která vám poradí se specifickými problémy.
Co když ale potřebujete jen základní funkce pro úpravu narozeninového videa nebo vytvoření krátké firemní prezentace? Od toho tu jsou programy na stříhání videí zdarma. Nepočítejte ovšem s uživatelskou podporou a seznam funkcí je, až na výjimky, poměrně ořezaný.
Jak vybrat nástroj pro úpravu a střih videí?
Zatímco výběr programu pro grafické úpravy je dnes již poměrně snadná záležitost, nástrojů pro střih videa je jako šafránu. My jsme pro vás vybrali několik kritérií, kterým při výběru věnujte pozornost, ať už jste laik nebo profesionální uživatel.
Uživatelské prostředí
Základem rychlé a efektivní práce je pohodlné pracovní prostředí, ve kterém videa upravujete. Právě zde se rozdělují cesty mezi programy pro začátečníky a pro pokročilé uživatele.
Zatímco začátečník vyžaduje plochu, ve které se snadno zorientuje a snadno si v něm nakliká úpravy, profík chce komplexní prostor, ve kterém má přehled nad svojí činností. Jestliže to s tvorbou videí myslíte vážně, zaměřte se na klávesové zkratky, které můžete v nástroji využít.
Kvalitní a jednoduchý program na střih videa by měl mít také možnost vlastních úprav pracovní plochy. Vytvořením vlastního pracovní prostředí si práci usnadníte a přizpůsobíte přesně podle vašeho přání.
Lokalizace
Nástroje pro tvorbu videí nejsou zrovna známé tím, že mají kvalitní překlady do češtiny. Při úpravách videí se bez znalosti angličtiny neobejdete a to i z důvodu anglického pojmenování celé řady funkcí.
V tomto případě platí, že za oficiální lokalizaci si pochopitelně připlatíte. Většinou je překlad součástí licence a nabízí ji například Pinnacle Studio 24. Programy zdarma jsou v tomto případě bez výjimky v angličtině.
Uživatelská podpora
Střih videa není jednoduchá činnost a tak se občas dostanete do bodu, kdy vaše znalosti nestačí. Od toho tu je uživatelská podpora, která poskytne řešení ať už v případě postupu při úpravě nebo technické pomoci při instalaci.
Komunita
Každý se někdy setkal s tím, že uživatelská podpora selže a problém s vámi nevyřeší. Jak se ale říká, neexistuje problém, který by před vámi již někdo nevyřešil. Od toho tu jsou komunitní stránky, které sdružují uživatele programů.
Tyto komunity najdete na Facebooku, Redditu a uživatelských fórech. Některá studia nabízejí vlastní internetová fóra, ve kterých si jejich návštěvníci radí. V tomto případě platí, že čím větší komunita, tím lépe pro vás.
Výstupní formáty
K čemu by vám bylo video, které si nikdo nepřehraje? Formáty, ve kterých video vyexportujete (vyrenderujete), jsou důležitým kritériem pro výběr. Programy na stříhání videí a to včetně těch zdarma by vám měly nabídnout alespoň tyto:
- AVI – Audio Video Interleave
- MP4 – MPEG-4 Part 14
- WMV – Windows Media Video
- MKV – Matroska
- WEBM – speciální formát pro HTML5 videa
Shrnutí na závěr
Vybrali jste si váš oblíbený nástroj pro střih videa? Pro náročné uživatele je tu Adobe Premiere Pro, jehož pokročilé funkce jsou kompenzované vyšší cenou. Méně pokročilým uživatelům budou vyhovovat Pinnacle Studio a HitFilm Express, které nabízejí menší množství funkcí. A pokud sháníte program pro rychlý střih fotek z dovolené, vyberte si některý ze dvou programů, které spustíte v prohlížeči.