Fotokniha

Recenze fotoknihy Empikfoto.cz

Názory na výhody a nevýhody nástroje na fotoknihy Empikfoto.cz se různí. My jsme si ji vzali na paškál a podrobili ji testu. Dařilo se firmě Empik v naší recenzi a jsou názory na internetu jen klamavá reklama?

Zkušenosti s fotoknihou Empikfoto.cz
  • Hlavní vlastnosti: Levné fotoknihy s běžným termínem dodání, fotoknihu tvoříte přímo v aplikaci, polský dodavatel nabízí i vytvoření fotodárků, vyvolání digitálních fotografií a další tiskové služby.
  • Výhody: Nízké ceny, časté slevy, slevové kupony, velký výběr z formátů a kombinací.
  • Nevýhody: Mizerná uživatelská podpora, malé množství funkcí v aplikaci, některé negativní uživatelské recenze na internetu, špatná komunikace.

V České republice nová služba na tisk fotoknih nabízí kromě tisku vzpomínkových fotoalb i další dárkové předměty na míru. Jaké jsou zkušenosti s fotoknihou Empikfoto?

Při první návštěvě vás služba zahltí informacemi. Moderní web vypadá důvěryhodně a nabídne vám celou řadu fotografických produktů. Uživatele potěší i slevový kód – na vaši objednávku dostanete slevu až 15 %.

O firmě Empik Foto

Firma Empik je na českém trhu nováček. V roce 2017 k nám expandovala z Polska a dodává i na Slovensko. V Polsku byla už v té době jednou z nejvyužívanějších služeb na fotoknihy a dárkové předměty.

V rámci svých služeb firma nabízí kromě tisku fotoknih i dárkové předměty, vyvolání digitálních fotografií a fotodárky – pouzdra na mobilní telefony, trička, polštáře nebo kalendáře. Na svém webu firma udává, že sídlí v Českém Těšíně. Dodávky do Čech by tak neměly být problém.

empikfoto screen

Zákaznický účet

Pro využívání služeb si musíte založit zákaznický účet. Empik sice umožňuje využití aplikace na tvorbu fotoknih bez registrace, k objednávce vás ale nepustí. Založení klientského konta je rychlé a nezabere vám více než pár minut.

Oceňujeme, že firma po vás při registraci nepožaduje zbytečné množství informací. K založení stačí e-mailová adresa, heslo a telefon – jeho zadání ale není povinné. Možnost registrace máte i přes účet na Facebooku nebo Googlu.

Zákaznický účet slouží jako rozcestník k vašim projektům. Služba umožňuje tvorbu digitálních fotoalb, jejichž obsah využijete při tvorbě fotoknih a dalších předmětů. Nápad oceňujeme, ale práce s alby je komplikovaná a chybí jí funkce jako klávesové zkratky, hromadné označování nebo práce s pravým tlačítkem myši.

Kvalita fotoknihy

Jak je na tom Empik s kvalitou svých výrobků? Na stránkách vypichují důraz na moderní tiskové technologie a vazby. Fotoknihy tisknou na lesklý křídový papír s gramáží 200 g/m2(lesklá čtvrtka) a fotopapír s gramáží 800 g/m2.

Názory uživatelů na kvalitu tisku se ale různí. Vedle spokojených zákazníků najdete nezanedbatelné množství klientů, kterým se kvalita tisku nelíbí. Nejčastěji si stěžují na špatné barvy a nedodržení požadavků.

Podotýkáme ovšem, že hodnocení kvality tisku je velmi subjektivní. Fotografie, které se zdají na monitoru jako bezchybné, vypadají na papíře úplně jinak. Online aplikace přitom označuje fotografie ve špatném rozlišení či s jinými vadami. Možné tedy je, že zákazníci do nástroje pouze nahráli fotografie ve špatné kvalitě, jejichž tiskovou kvalitu Empik nijak neovlivní.

Vzhled fotoknihy

Při výběru formátu a vzhledu vašeho alba Empik Foto nabízí několik typů papíru, vazby a velikostí. Ty rozděluje na tři typy:

  • fotokniha na křídovém papíru s měkkou vazbou,
  • fotokniha Standard s tvrdou vazbou a listy z měkkého křídového papíru nebo fotopapíru, zákazníci mají na výběr z lesklé a matné vazby,
  • fotokniha Premium z pevného fotografického papíru v nejvyšší kvalitě tisku, matná a lesklá vazba.

Z hlediska velikosti formátů se Empik Foto nijak neliší od konkurence. Kromě klasických A4 na výšku a šířku fotoknihy vytvoříte ve čtvercových formátech 15 × 15 cm, 20 × 20 cm, 25 × 25 cm a 30 × 30 cm. Mile nás potěšila i možnost méně typického formátu s rozměry 20 × 15 cm.

Klientům dává služba na výběr z několika připravených šablon. V nabídce najdete šablony pro novorozence, svatební fotoalba a návrhy pro rodinné oslavy. Vedle nich ale nabízí Empik i prázdou šablonu, kde veškerou kreativitu nechává na vás.

Cena EmpikFoto.cz

Kromě vzhledu a kvality zákazníky zajímá cenové rozmezí. Fotoknihy od Empik Foto patří k těm levnějším a za běžné formáty dáte mezi 600 až 700 Kč.

Měkké fotoknihy pořídíte od 89 Kč a vytvoříte album s 14 až 34 stránkami. Cenu určuje kombinace velikosti, kvality papíru a vazby.

Ceník nejčastěji volené fotoknihy Standard:

Velikost (cm) Cena (Kč)

Křídový papír

20 × 20 499
20 × 30 (A4) 549
30 × 20 599
30 × 30 799

Fotopapír

15 × 15 799
25 × 25 1299
20 × 15 899

Nejvíce peněz dáte za Empik fotoknihu Premium – cena začíná na 799 Kč a velikost 15 × 15 cm a končí na 1399 Kč za 30 × 30 cm. Varianta této knihy je nejdražší možná.

Empiku hraje do karet, že zákazníkům nabízí časté slevy. My jsme porovnali ceny bez slev, ale v rámci předvánočních slevových akcí služba nabízí až 50% slevy na vybrané formáty. Pro některé formáty je možnost využití slevového kódu na Empik Foto, který uplatníte i na další předměty.

Doprava a platba

Místo tisku fotoknih služba na webu neudává a proto předpokládáme, že je tiskne v Polsku. Tomu odpovídají i dodací lhůty. Společně s tiskem a dopravou se k vám fotokniha dostane do 10 dní. Opět se ale musíme vrátit k uživatelským recenzím, v nichž si někteří zákazníci stěžují na dobu dodání 14 dní a delší.

Empik Foto bohužel nenabízí možnost osobního odběru. Ceny za dopravu jsou o něco vyšší než u jiných výrobců fotoknih.

Empik Foto nabízí tyto dopravce:

Dopravce Cena
DPD 109 Kč
GLS 119 Kč
Česká pošta 129 Kč
Zásilkovna 89 Kč

Co se týče možností platby, od konkurence se Empik Foto nijak neliší. Za objednávku zaplatíte prostřednictvím klasického bankovního převodu, rychlého bankovního převodu nebo online kartou. Platbu dobírkou služba neumožňuje.

Tvorba fotoknihy

Fotoknihu v Empik Foto vytvoříte v jejich vlastní online aplikaci. Stažení klasické desktopové aplikace služba neumožňuje, což je oproti konkurenci velký nedostatek. Tvorba v nástroji je možná bez registrace, k objednávce se ovšem nedostanete.

Práce v aplikaci je oproti ostatním online službám rychlá, v některých momentech ale vykazuje zásadní nedostatky. Pokud pracujete přihlášení, aplikace vás občas samovolně odhlásí. U fotografií nemáte kromě ořezu možnost editace a grafických úprav jako nastavení jasu a grafické palety.

Co aplikaci chybí je automatické přichytávání k objektům a zarovnání. Pokud vytváříte fotoknihu bez šablony, automatické zarovnání na střed stránky nebo podle jiných fotek budete hledat marně.

Uživatelské podpora

Poslední věc, která nás zajímala je uživatelská podpora. V té služba bohužel selhává. Na jejich webu sice najdete telefonní číslo, funguje během pracovní doby (někteří uživatelé si ale stěžují, že se nedovolali. Zákazníkům tak zbývá kontakt pouze prostřednictvím e-mailu nebo zákaznického formuláře.

Nutno ovšem podotknout, že informace k objednávkám a tvorbě fotoknih Empik Foto podává zákazníkům přímo na webu. Najdete zde dobu dodání objednávky, informace k ovládání aplikace a nejčastější dotazy.

Verdikt

Zkušenosti s fotoknihou Empikfoto jsou rozporuplné. Služba nabízí slušně fungující aplikaci a tvorbu fotoknih za dobré ceny, recenze Empik od ostatních uživatelů ale svědčí i o negativních zkušenostech. Nepotěší horší zákaznická podpora a některé chyby v online aplikaci na tvorbu fotoknihy.