PORTU LOGO

Recenze Portu.cz – co je to, jak to funguje a dá se na tom zbohatnout?

Investiční platforma Portu.cz během loňské roku překročila velký milník. Svým klientům spravuje jmění ve větší hodnotě než 5 miliard korun. Platforma láká na jednoprocentní poplatek, automatizované investice a jednoduchou správu portfolia. Zaměřením cílí především na mikro a malé investory. Co je to Portu.cz a skutečně se nezkušeným investorům vyplatí?

Zkušenosti a recenze: Portu.cz
  • Hlavní vlastnosti: Investiční platforma, která zprostředkovává možnost zhodnocení vlastních financí i menším a nezkušeným investorům. Vše vsází na jednu kartu – originální automatizovaný systém, který investuje za vás.
  • Výhody: Poplatek 1 % z aktuálního stavu investičního konta, nízká rizikovost, nadstandardní uživatelské podpora, zajištění měnových swapů, investice již od 1000 Kč, snadné použití vhodné pro začátečníky
  • Nevýhody: Poměrně nová služba, zhodnocení až po několika letech

Jak funguje Portu.cz

Investice na portu jsou automatické a bez závazku. Zvládne je i investor začátečník od 1000 Kč.

Hlavním cílem tvůrců investiční platformy Portu.cz je propojení nezkušených investorů se světem velkých financí. Podle slov zakladatelů chtějí umožnit svým klientům zhodnocení jejich financí, které v běžných spořeních nebo na účtech s termínovanými vklady ztrácí na hodnotě.

Portu.cz funguje poměrně jednoduše. Služba využívá automatizovaný počítačový algoritmus, který za uživatele investuje do předem vybraných instrumentů. Koncový klient se stará pouze o jedno – pravidelně zasílá na svůj investiční účet peníze, které pomocí algoritmu postupně získávají na hodnotě.

Svojí podstatou jde o ETF (exchange-traded funds) platformu. Tento typ investičních platforem pracuje s myšlenkou, že dlouhodobé držení jednoho druhu akcií (nebo jiných instrumentů) se nevyplácí. Platforma investice svých klientů diverzifikuje, což jí umožňuje zajištění lepšího zhodnocení než u termínovaných vkladů.

Co je pro koncové klienta důležité je ale jednoduché používání platformy. Abyste přes Portu.cz investovali, nemusíte být zkušeným vlkem z Wall Street. Portu.cz vsází na méně volatilní investiční nástroje, na kterých nezbohatnete za měsíc, na druhou stranu ale zajistíte postupné zhodnocování vašich financí.

Screen portu.cz

Proč investovat peníze?

Možná si říkáte, proč byste vůbec měli uvažovat o zhodnocování vašich peněz. Vždyť část peněz odkládáte na spořící účet, stavební spoření nebo životní pojištění…

Současné analýzy ukazují, že rostoucí inflace mnohonásobně překračuje vývoj a růst úroku na spořících účtech. Zatímco úrok roste pouze o několik desetin ročně, vývoj inflace za minulý rok překročil v některých měsících i 5% nárůst.

Co to znamená v praxi? Že za 1000 Kč si letos koupíte v průměru o 5 % méně než vloni a peníze uložené na běžných nebo spořících účtech postupně ztrácí hodnotu.

Možné řešení je využití investičního nástroje, který má rychlejší vývoj než inflace. Jedním z nich jsou přitom investice do akcií, dluhopisů nebo dividend. To jsou ovšem pojmy, kterým běžný smrtelník nerozumí. A proto tu jsou investiční platformy, které zhodnocení úspor usnadňují.

Ukázka investování na Portu.cz v době psaní článku
Předpověď zhodnocení investic na Portu.cz v době psaní článku.

Kdo stojí za platformou Portu.cz?

logo wood companyZa Portu.cz stojí investiční skupina Wood & Company. Ta vznikla v roce 1991 a velmi brzy se stala největší obchodníkem s cennými papíry ve střední Evropě. V roce 2009 navíc skupina koupila českou pobočku Credit Suisse Asset Management – to jí dalo zkušenost se správou majetku velkých klientů.

Právě správou investic velkých klientů se skupina majoritně zabývá. Před několika lety ale svoje pole působnosti rozšířila i na mikro, malé a střední investory z řad běžných občanů. Důležité je, že za Portu.cz stojí solventní a dlouholetá firma s tradicí. Díky tomu nemusejí mít drobní investoři strach z neúspěchu.

Rychlá registrace překvapí nezkušené uživatele

Registrace do Portu.cz je rychlá a zvládnete ji během několika minut. Pro některé méně důvěřivé klienty to ale může představovat problém. Vše jde totiž až moc rychle.

Po zadání e-mailové adresy a hesla s vámi platforma automatizovaným dotazníkem zhodnotí maximální rizikovost portfolia. Služba si několika otázkami vytvoří představu o tom, jak zkušený investor jste a kolik peněz se chystáte investovat.

Po zodpovězení otázek služba vytvoří rizikový účet. Důležité je, že uživatel nemá možnost zvýšit rizikovost účtu. Pokud se vám ale zdá nastavení investičního algoritmu stále příliš riskantní, máte možnost ho usměrnit a držet se při zemi.

Jako u jiných portálů následuje po registraci i ověření účtu. To u Portu.cz probíhá prostřednictvím ověření identifikačních dokladů a zasláním hlavičky z používaného účtu. Po tomto ověření je možné zaslat první sumu peněz a ponořit se do investičního světa.

Jaké služby Portu.cz nabízí?

ETF investice není jediná služba, kterou na Portu.cz najdete. I tak je ale patrné, že investiční platforma tvoří páteřní část. Vedle ní ale najdete i další služby:

  1. Účet pro pokročilé investory, který umožňuje vlastní nastavení služeb a strategie portfolia. Najdete zde více možností než při investovaní skrz automatizovaný algoritmus, nečekejte od něj ale zcela volnou investiční platformu.
  2. Tematické investování je obdoba účtu pro pokročilé investory. Na rozdíl od něj zde ale investujete podle předem dané strategie. Uživatelům nabízí služba zaměření na investice v určitém geografickém území nebo vklady vlastních úspor do odvětví, které je baví nebo jim rozumí.
  3. Dětský spořící účet umožňuje vytvoření speciálního investičního účtu pro vlastní potomky. Vše vyžaduje registraci základního investičního účtu, vedle kterého založíte dceřiný dětský účet. Spořící účet pro děti funguje stejně jako běžné investiční konto na Portu.cz.

Poplatky Portu.cz – jsou skutečně nejlevnější?

Zajímá vás, kolik Portu.cz stojí? Výše poplatků na Portu.cz se liší podle toho, kolik investujete. Ročně totiž zaplatíte 1 % z celkové hodnoty investičního účtu. Poplatky se přitom strhávají pravidelně jednou za měsíc v hodnotě jedné dvanáctiny hodnoty portfolia.

Poplatky Portu.cz v praxi vypadají následovně. Pokud na začátku investujete 10 000 Kč, měsíčně se strhne jedno procento z této částky vydělené dvanácti. Měsíční provoz vás tak stojí 8,3 Kč. To ale není finální částka – vaše investiční konto roste společně s vašimi vklady. Jedna dvanáctina se vždy počítá podle aktuálního stavu na účtu.

Žádné jiné poplatky na Portu.cz nenajdete. Manipulační poplatky či registrační poplatek zde neexistuje. Investovat přitom můžete už od 1000 Kč, což je minimální vklad při registraci i v následujících měsících.

Výhody Portu.cz

Investiční platforma Portu.cz si během svého působení vydobyla pozici jedničky na trhu. Jaké jsou její hlavní výhody?

  • Investice v české koruně – zatímco zahraniční investiční platformy umožňují investici v dolarech, eurech nebo kryptoměnách, na Portu.cz investujete v domácí měně,
  • Frakce cenných papírů – pokud investujete jako fyzická osoba, můžete se setkat s nutností koupit celou akcii. Cenné papíry velkých firem ale stojí i několik tisíc. Portu.cz umožňuje nákup i zlomku akcií, díky čemuž zvládá efektivnější diverzifikaci portfolia.
  • Zajištění měnových swapů – přestože investujete české koruny, na trhu s cennými papíry obchodujete v cizích měnách. To s sebou samozřejmě přináší možné propady v důsledku poklesu kurz jedné měny vůči druhé. Portu.cz má díky nákupu měn zajištěnou stálost kurzů a jejich pokles se tak klientů netýká.
  • Uživatelská podpora – vlastní blog, pravidelné streamy a školení a uživatelská podpora na e-mailu, telefonu a živém chatu. Pokud se dostanete do slepé uličky nebo potřebujete pomoc při výkladu některých služeb, máte hned několik možností jak zjistíte odpovědi na vaše dotazy.

Nevýhody Portu.cz

Ačkoliv se nám služba líbí, našli jsme při recenzi Portu.cz několik vad na kráse. První z nich je poměrně krátká historie služby. Ačkoliv za ní stojí tradiční investiční skupina, samotné Portu.cz je na trhu pouze několik let. Na svoje výsledky teprve čeká a spoléhá se na důvěru uživatelů.

Největší pozitivum může být i kamenem úrazu. Na Portu.cz neplatíte za převod a transakce. Zejména méně zkušeným investorům to tak nezabrání ve zbrklých prodejích, na kterých prodělají. Drobný poplatek z převáděné částky by zabránilo impulzivním nákupům a prodejům, po kterých hrozí riziko ztráty investice.

Uživatelské zkušenosti s investicemi do Portu.cz

Co si o Portu.cz myslí ostatní uživatelé? Drobní investoři chválí především příjemné uživatelské prostředí. Velké oblibě se těší i bonus na Portu.cz. Za doporučení nového klienta dostanete vy i nový investor tři měsíce služby zdarma.

Portu.cz je především platforma pro malé investory. Jestliže přemýšlíte o zhodnocení vašich financí a máte obavu z inflační ztráty, Portu.cz představuje bezpečný způsob uložení úspor. Vše navíc probíhá velmi jednoduše – algoritmus investuje za vás a vy pouze pravidelně zasíláte peníze.

Alternativy Portu

Portu.cz není jediná investiční platforma na českém trhu. Jednotlivé služby se od sebe liší minimálním vkladem a případnými poplatky. Podmínky jsou ale vesměs velmi podobné a ve velké míře záleží na preferencích uživatelů.

Minimální vklad Poplatek
Portu 1000 Kč 1 % z aktuální hodnoty portfolia
Indigo 100 Kč 1 % z aktuální hodnoty portfolia
Finax 500 Kč 1 % + DPH ročně
Fondee 1000 Kč 0,9 % z aktuální hodnoty portfolia
Fumbi 1400 Kč Až 3,5 % + další poplatky

Dá se na Portu.cz zbohatnout?

Investiční platforma Portu.cz při registraci slibuje zhodnocení majetku o desítky procent. Nebude to ale za týden. Investice nejsou sprint, ale maraton. Pokud se rozhodnete investovat na Portu.cz, nepočítejte s rychlým zbohatnutím. Berte službu jako bezpečný způsob uložení peněz, kterým jinak hrozí znehodnocení se stále rostoucí inflací.

Jak moc na Portu.cz zbohatnete vám nastíní kalkulačka na hlavní stránce. Důležité je vědět, že žádná investice není bez rizika. Ačkoliv je Portu.cz poměrně bezpečný způsob investice na kapitálových trzích, vždy investujte pouze tolik, o kolik jste ochotní přijít.