Solární ohřev vody

Orientační cena solárního ohřevu vody a vyplatí se vůbec?

Ceny energií za poslední měsíce raketově vzrostly. Stále více domácností se proto poohlíží po alternativních možnostech ohřevu vody. Cena solárního ohřevu vody přitom v domácnosti vyjde levněji než ohřívání vody elektřinou. Platí to ale pokaždé a na kolik ohřev vody vyjde?

Výhody solárního ohřevu vody jsou zřejmé – teplá voda vás kromě počáteční investice stojí pouze zlomek peněz. Vstupní investice ale není zanedbatelná a cena solárního ohřevu vody s přitápěním vyjde ještě dráž. Jak to s tím solárním ohřevem tedy je?

Jak funguje solární ohřev vody?

Solární ohřev vody využívá na střeše umístěné sluneční kolektory. Tyto solární panely pohlcují sluneční energii a prostřednictvím nemrznoucí teplonosné kapaliny ji předávají dál.

Teplo z kapaliny se ukládá ve výměníku, který je součástí zásobníku s vodou – bojleru. Z toho se teplá užitková voda rozvádí do zbytku domácnosti. Ohřátou vodu nejčastěji využíváme při sprchování, koupání a mytí nádobí.

Důležité je zmínit, že solární ohřev vody nefunguje po celý rok. Jedná se o systém závislý na energii ze slunečních paprsků – v zimě a přechodových měsících se efektivita systému snižuje. Z toho důvodu se otopná soustava doplňuje o klasický ohřev elektřinou nebo plynem.

Solární panely

Efektivita systému na solární ohřev vody

Kdy a jak funguje solární ohřev vody? Hodně záleží na velikosti panelů a ohřívací či topné soustavy. Záleží na tom, jak rychle čerpadlo a řídící jednotka převede ohřátou vodu přes výměník do bojleru.

Nejefektivněji funguje solární ohřev vody v létě za jasného počasí. I zde ale záleží na úhlu sklonu panelů. Během přechodných měsíců rozhoduje sluneční aktivita, která se den ode dne liší. V zimě funguje solární ohřev nejméně efektivně a využívá se hlavně k předehřívání vody.

Efektivita solárního ohřevu vody v průběhu roku:

Léto

Jasno 300 litrů 70 °C
Polojasno 300 litrů 50–60 °C
Oblačno 300 litrů 45–55 °C

Zima

Jasno 300 litrů 30–40 °C

Na kolik vás vyjde solární ohřev vody?

Jaká je tedy cena solárního ohřevu vody? Každá firma vám sdělí trochu jinou částku – záleží na vstupních nákladech a jednotlivých položkách. Systém na ohřev vody se obvykle pořizuje na klíč – firma proto navrhne systém na míru a stejně tomu je i v případě cenové nabídky.

Solární systém na ohřev vody zahrnuje několik položek. K těm nejdražším patří zásobník vody (bojler). Nákladné jsou také solární kolektory a oběhové čerpadlo.

Bojler

Zásobník vody pořídíte v rozmezí 20 000 Kč až 70 000 Kč. Bojler pro ohřev vody v sobě má výměníky pro přenos tepelné energie. Čtyřčlenná rodina využije bojler s objemem mezi 300 až 400 litry vody, který stojí kolem 30 000 Kč.

Solární panely

Další důležitá součást sestavy. Jejich počet se počítá od metru čtverečního a pokrytá plocha se dimenzuje se na velikost bojleru a potřeby domácnosti. Sada 6 panelů na střechu včetně instalačního materiálu se pohybuje kolem 50 000 Kč.

Expanzní nádoba

Vyrovnává změny objemu tepelněvodivé kapaliny způsobené změnou teplot. Jedná se o součást všech systémů na ohřev vody v domácnosti. Její cena není vysoká a standardně velkou expanzní nádobu pořídíte do 5000 Kč.

Čerpadlo

Obvykle si ho vybírá přímo firma na instalaci solárního ohřevu vody. Součástí oběhového čerpadla je i počítač, který se stará o distribuci kapaliny a řídí celý solární systém. Cena se pohybuje mezi 5000 až 10 000 Kč.

Potrubí a další instalační vybavení

Některé firmy ho uvádějí v ceně, jiné si ho účtují zvlášť. Důležité je ovšem vědět, že může jít o poměrně vysokou částku. Kategorie zahrnuje nejen potrubí, ale také kabely, stojany na solární panely a další součástky.

Orientační ceník solárního ohřevu vody pro čtyřčlennou domácnost:

Solární kolektory 6 m2 30 000 Kč Koupit online
Bojler s výměníkem 300 l 25 000 Kč Koupit online
Čerpadlo 7000 Kč
Uchycení a instalace na střechu 4500 Kč
Regulace, elektronika 3500 Kč
Expanzní nádoba 2000 Kč
Potrubí 7000 Kč
Solární kapalina 2000 Kč
Instalační materiál 4500 Kč
Práce 10 000,00 Kč
Uvedené ceny jsou bez DPH 21 %

Ceny práce a instalace solárního ohřevu

Stejně jako v případě materiálu jsou orientační i ceny práce za instalaci. Před instalací si ověřte, zda nabídka zahrnuje i vícepráce. Součástí instalace je obvykle i bourání a drobné stavební opravy, které zvláště pofidérní dodavatelé nezahrnují do cenové nabídky a účtují si je zvlášť.

Existují také sady na domácí montáž. Zde buďte ale opatrní. V případě instalace solárního ohřevu vody v rodinném domě doporučujeme specializovanou firmu. Ta vám celý systém nadimenzuje podle vašich potřeb a na soustavu poskytne záruku.

Domácí sady na solární ohřev využijete například na chalupě nebo na ohřev vody v bazéně. Jejich cena se pohybuje do 20 000 Kč. S instalací si poradíte sami, nečekejte od nich ale zázraky.

Sluneční energie

Solární ohřev vody a dotace

Jedna věc je cena solárního ohřevu vody pro rodinné domy, druhá věc jsou vysoké pořizovací náklady. Proto domácnosti využívají dotace na solární ohřev, které poskytuje Ministerstvo životního prostředí České republiky v programu Nová zelená úsporám.

Dotace Ministerstvo financuje z emisních povolenek a momentálně poskytuje od 45 000 až do 60 000 Kč na celý systém. Schválená dotace se vztahuje na kolektory, bojler, čerpadlo, ale také příslušenství, zapojení teplé vody a přitápění.

Možnost žádosti o dotace mají vlastníci stávajících rodinných domů, řadových bytových jednotek i příspěvkové organizace zřízené územními samosprávními celky. Žádost probíhá online prostřednictvím formuláře Státního fondu životního prostředí.

Vyplatí se solární ohřev vody?

Nejvíce se vyplatí solární ohřev vody v domácnostech s větší spotřebou. Jisté ale je, že solární systém poskytne ve střednědobém horizontu návratnost prakticky kdekoliv. Úspory a návratnost investice do solárního ohřevu vody ovlivňují i další faktory:

  • cena celého systému,
  • výše poskytnuté dotace,
  • spotřeba teplé užitkové vody,
  • sklon a orientace panelů,
  • počet solárních panelů,
  • cena sekundárního ohřevu vody.

Pověnujme se krátce posledním třem bodům. Sklon a poloha panelů hrají velkou roli. Ideální poloha solárních panelů je směrem na jih nebo jihozápad. Vhodný sklon je přitom 45 °, což odpovídá klasické sedlové střeše.

Neméně důležitý je i správný počet solárních panelů. Jestliže zvolíte málo panelů, systém neohřeje vodu a sepne sekundární ohřev. To představuje vyšší náklady na elektřinu nebo plyn. Většina dodavatelů se shoduje, že čtyřčlenné rodině stačí 2 až 3 panely s plochou 5–6 m2.

Do kalkulace pochopitelně zahrňte i cenu za elektřinu a plyn. Sekundární ohřev vody se zejména v zimních měsících spíná poměrně často. Každé zapnutí elektrického kotle vás stojí peníze, které návratnost ceny solárního ohřevu vody prodlužují.

Výhody solárního ohřevu vody

Možná si říkáte, proč byste si vůbec solární systém na ohřev vody měli pořídit. Důvodů, proč si pořídit solární ohřev vody, je několik:

  • snížení nákladů za elektřinu nebo plyn nutnou k ohřevu vody,
  • zhodnocení nemovitosti,
  • možnost přitápění v domácnosti zbytkovým teplem.

Většina dodavatelů se shoduje, že solární ohřev vody ušetří od 60 do 80 % nákladů. Jak ale zmiňujeme výše, přesného čísla se doberete až při kalkulaci na míru.

Solární ohřev vody s přitápěním domácnosti

Existuje ještě jeden speciální otopný systém na ohřev vody. Ten využívá zbytkové teplo, které pouští přes výměník do otopné soustavy domu. V některých případech vám tak kolektory nejen ohřejí vodu, ale také zbytek domácnosti.

Přiznejme si ale, že tento systém není vhodný do každé domácnosti. Využijí ho zejména nízkoenergetické a pasivní domy s minimálními tepelnými ztrátami. Důležitý je i vhodný teplotní zdroj – v tomto případě je ideální například nízkoteplotní podlahové topení.

Systém na ohřev vody s přitápěním vyžaduje velkou akumulační nádrž. Ideálně takovou, ke které v případě potřeby připojíte další solární panely. Naopak nevhodné pro solární ohřev s přitápěním objektu jsou tyto domácnosti:

  • jednotky s velkou tepelnou ztrátou,
  • mající otopný systém s radiátory,
  • s malou plochou na solární kolektory (alespoň 10 m2).

Cena solárního ohřevu vody s přitápěním se liší od počtu kolektorů a velikosti bojleru a akumulační nádrže. Zbytek systému je totiž prakticky stejný jako u obyčejného systému se solárními panely.

Cena solárního ohřevu vody je pro každou domácnost jiná

Na kolik vás vyjde solární ohřev vody? Řádově se jedná o investici od 50 000 do 200 000 Kč. Záleží na tom, jak drahé komponenty pořídíte a kolik si firma účtuje za práci. Cena solárního ohřevu vody se ovšem poníží o poskytnutou dotaci.

Peníze vám ale systém šetří prakticky okamžitě. Někteří dodavatelé uvádějí úspory v řádu několika tisíc ročně. Investice do podobného systému se vám tak vrátí přibližně do deseti let. Přesnou návratnost a cenu investice vám ale spočítá dodavatel na klíč.