Nejvýhodnější povinné ručení získáte skrze online kalkulačku

Jak vybrat nejlepší povinné ručení? Díky srovnání online získáte nejvýhodnější cenu

Kde si sjednat povinné ručení? Porovnali jsme 5 nejznámějších srovnávačů povinného ručení a naše redakce vybrala ty nejkvalitnější. Při výběru by vás měl zajímat především počet smluvních partnerů, aby bylo srovnání co nejpestřejší, kvalita zákaznické podpory v případě, že nastane problém, férovost služby a také recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Tady je výběr nejlepších kalkulaček povinného ručení online v ČR.

5 aktuálně nejlepších srovnávačů povinného ručení s online kalkulačkou

  1. ePojisteni.cz
  2. Rixo.cz
  3. Porovnej24.cz
  4. Pojisteni.cz

Nejlepších TOP 5 srovnávačů povinného ručení s online kalkulačkou

Zde najdete srovnání TOP 5 nejoblíbenějších a nejlepších srovnávačů povinného ručení. Do online kalkulačky zadáte údaje nutné pro výpočet ceny povinného ručení a obratem získáte nabídky jednotlivých pojišťoven.

NázevParametry
#1ePojisteni.cz
Nejvíce spolupracujících pojišťoven (15+)
✔️ 95% spokojenost zákazníků
✔️ jednička na trhu
✔️ informačně bohatý web
✔️ snadný postup srovnání
✔️ dobré ohlasy i recenze
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
Srovnat nabídky
#2Rixo.cz
✔️ přehledný web i formuláře
✔️ pojištění vozidla i havarijní pojištění
✔️ informačně bohatý a přehledný web
✔️ pojištění od 12 ověřených pojišťoven
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
Srovnat nabídky
#3Porovnej24.cz
✔️ pojištění od 8-10 ověřených pojišťoven
✔️ řada exkluzivních nabídek
✔️ mají registraci České národní banky
✔️ důvěryhodná firma
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
❌ méně pojišťoven ve srovnání
Srovnat nabídky
#4Pojisteni.cz
✔️ pravidelně aktualizovaný blog
✔️ další srovnávač na zvážení
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
❌ méně pojišťoven ve srovnání
Srovnat nabídky
Top

Povinné ručení. Pravidelný výdaj, který neodmyslitelně provází používání jakéhokoli vozidla. Nepředstavuje však jen neurčitou daň, která vám nepřinese nic jiného než o něco větší vítr v peněžence. Jde o skutečně nutnou ochranu řidiče i osob a majetků, s nimiž by mohl přijít do střetu. Celý název zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“ a dává docela jasně na srozuměnou, co je jeho účelem.

Povinné ručení je produkt, který nabízí většina pojišťoven působících v Česku. O klienty v tomto případě totiž skutečně není nouze. Každý, kdo se chce vozit, musí platit. Rozdíl však může být v tom, kolik zaplatíte a jakou kvalitu či úroveň služeb za své peníze získáte. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě výběru nejlepšího povinného ručení. Jako obvykle není snadné vybrat nějakého samozřejmého vítěze. Záleží vždy i na tom, co od této služby očekáváte, jaké jsou vaše nároky nebo možnosti, co využijete, a co naopak ne.

Povinné ručení se platí pravidelně a průměrná roční platba je v současnosti (2021) 3066 Kč. To není nijak malý obnos, zvlášť v současné ekonomicky nejisté době a situaci. Jsou majitelé vozů, kteří si rádi připlatí za vysoce nadstandardní služby, jiní zase budou hledat produkt, kterým splní zákonnou povinnost při co nejnižší ceně. Tak jako tak je dobré vědět, co povinné ručení musí a může obsahovat – na čem se nevyplatí šetřit, a co je naopak často spíš jen předraženou vábničkou.

Povinné ručení

V dnešním článku si obšírně probereme všechny důležité parametry povinného ručení a poradíme vám, jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení. Takové, které splní, co má, za rozumnou cenu. Řekneme si taky něco o možnostech srovnání povinných ručení pomocí speciálních online nástrojů. Srovnávače pojištění vám totiž mohou poskytnout dobrou službu, ale musíte vědět, jak s nimi pracovat a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení vozu?

V první řadě si povíme, co musí povinné ručení splňovat – před čím vás chrání a před čím už ne. Zajímat nás pak budou důležité parametry, jako je cena, limity pojistného plnění, asistenční služby a připojištění a další faktory, které mohou při výběru sehrát důležitou roli.

Co je to „povinné ručení“?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a povinné ručení jsou jedno a totéž. V České republice jde o povinnost upravovanou zákonem č. 168/1999 Sb. – a tato povinnost se týká:

  • Každého vozidla, které je provozováno na pozemních komunikacích, ale i vozidel, která jsou na nich jen ponechána.
Pokud tedy vlastníte auto s registrační značkou a technickým průkazem, musíte mít i „zelenou kartu“ – tedy doklad o platném povinném ručení. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda pravidelně jezdíte nebo auto stojí celé měsíce na parkovišti, u domu či v garáži.

Pokud pojistné platit nechcete, protože vůz například už není provozuschopný – musíte na úřadě odevzdat technický průkaz a poznávací značku vozu. Pochopitelně je provoz vozu bez těchto náležitostí (stejně jako bez povinného ručení) nezákonný a hrozí různé i vysoké pokuty.

Zatím jsme si řekli zásadní povinnosti. Ale co vám na oplátku povinné ručení přinese? Toto pojištění slouží k:

  • Ochraně třetích osob, jímž mohla být provozem pojištěného vozidla způsobena újma na majetku, zdraví či životě.

Chápete tedy správně, že zákonné povinné ručení chrání ty, kteří by mohli utrpět škodu vaším jednáním (řízením) – ať už na majetku či zdraví. Těm pak pojišťovna vyplácí odškodné, úhrady škod apod. Co z toho vyplývá?

  • Škody na vašem vlastním voze, majetku či zdraví v případě vámi zaviněné nehody vaše zákonné pojištění nehradí.
  • K úhradě škod vzniklých pojištěnci při zaviněné nehodě slouží nepovinná připojištění – zejména havarijní připojištění.
  • V případě, že je viníkem jiný účastník nehody, hradí se vaše škody z povinného ručení viníka.

Co povinné ručení kryje?

Ze zákona musí každé povinné ručení krýt následující situace a škody:

  • Zaviněné škody na zdraví či majetku třetích osob i odškodnění při úmrtí, ušlé zisky a náklady na právní zastoupení.
  • To vše kryje až do výše sjednaných pojistných limitů.

Na co dát pozor?

Čemu se při výběru povinného ručení zvlášť věnovat? Zde jsou některé důležité aspekty a háčky, které mohou zásadně ovlivnit vaše rozhodování.

Pojistné limity

Jedním z naprosto stěžejních parametrů každého povinného ručení jsou pojistné limity. Jde o maximální částky, do jejichž výše bude pojišťovna škody hradit. Cokoli nad tyto limity už zaplatíte z vlastní kapsy.

Ze zákona jsou tyto limity stanoveny na minimální částky 35 000 000 Kč u škod na majetku a 35 000 000 Kč u škod na zdraví (včetně usmrcení). Zdá se to víc než dost, ale praxe může zaskočit. Odškodné a škody při různých vážných nehodách mohou snadno šplhat do milionů i výše.

Většina pojišťoven tedy nabízí i možnost vyšších než minimálních limitů. Může to být 50 milionů, 70 milionů, ale třeba i 150 nebo 200 milionů Kč. Člověk nikdy neví, co se může stát, a vážná nehoda dokáže obrátit život vzhůru nohama i bez toho, aby se účastník ještě zadlužil na zbytek života kvůli překročení pojistných limitů. Doporučujeme tedy v tomto směru volit odpovědný přístup. Navýšení limitů nad minimální hodnoty nemusí být zvlášť drahé (za předpokladu, že vám pojišťovna automaticky nepřičte další služby, o které třeba ani nestojíte).

Výluky z pojištění

Jde o situace a okolnosti, které znemožní pojistné plnění a pojišťovna pak žádné náhrady nevyplácí. Některé vycházejí ze zákona nebo jde o standardní výluky. Např. pojišťovny neplatí škody vzniklé v souvislosti s válečným stavem nebo teroristickým útokem. V případě povinného ručení jsou výluky dány ze zákona, ale u různých připojištění, včetně havarijního, už se vyplatí kontrolovat výluky, protože se mohou objevit i nestandardní výjimky.

Doplňky a připojištění

Kromě zákonného krytí (viz výše) nabízí pojišťovny zpravidla v rámci povinného ručení i různá připojištění a další služby. Zejména u vyšších a dražších „tarifů“ počet těchto doplňků narůstá. Pojišťovny tvrdí, že tyto služby jsou zdarma v rámci zákonného pojištění. Myslí tím však, že jsou zahrnuty v základní ceně.

Při výběru ručení byste jistě měli vycházet i z těchto doplňkových připojištění a služeb. Dobře si rozmyslete, jaké služby požadujete, a jaké naopak nikoli. Chcete přece produkt, který má vše, co potřebujete – ale zároveň jistě nechcete platit „plevel“ navíc. Nutno říct, že mnohá připojištění jsou zajisté užitečná a vyplatí se je přinejmenším zvážit. Mezi nejčastější patří:

  • Úrazové připojištění řidiče či dalších osob ve voze
  • Připojištění skel
  • Připojištění osobních věcí a zavazadel
  • Asistenční služby
  • Pojištění pracovní neschopnosti po nehodě
  • Pojištění střetu se zvěří
  • Pojištění škod na vlastním voze
  • Živelní pojištění
  • Pojištění proti vandalismu, krádeži
Tento výčet není kompletní, ale jde o častá připojištění. Přemýšlejte, které by ve vašem případě mohla být relevantní. Další možností vedle připojištění k povinnému ručení je komplexní havarijní pojištění

Havarijní pojištění

Povinné ručení je nezbytné, ale havarijní nikoli. Havarijní pojištění (oproti ručení) už chrání především vás a váš majetek. Rozdíl oproti připojištěním v rámci ručení je pak především v rozsahu (a ceně) služeb.

Havarijní pojištění je komplexní produkt s často velkým rozsahem různých krytí a služeb. Většina pojišťoven, které nabízí povinné ručení, může poskytnout i nějaké balíčky havarijního pojištění. Pokud nejste příliš nároční a hledáte spíše úsporu, možná vystačíte spíše se základními připojištěními v rámci povinného ručení.

Asistenční služby

Podobně jako v případě havarijního pojištění jde o komplexní službu, která by vydala na vlastní obšírné pojednání. Kvalita a rozsah asistenčních služeb se mezi pojišťovnami velmi liší a tento faktor může hrát důležitou roli při výběru povinného ručení.

Asistenční služby jsou totiž obvykle jeho důležitou (ale nikoli nezbytnou) součástí. Asistenční služby pomáhají především při poruchách a různých nepříjemnostech, ale jejich součástí může být třeba i právní pomoc a poradenství nebo další nadstandardní služby a možnosti. Vyplatí se před založením ručení tyto služby porovnat.

Co ovlivní cenu povinného ručení?

Cena povinného ručení se poměrně složitě kalkuluje na základě mnoha dat a faktorů. Kromě samotné kvality a rozsahu pojištění a případných souvisejících služeb (připojištění, asistenční služby) ji určují především následující údaje:

  • Pojištěné vozidlo (kategorie, zdvihový objem, výkon, stáří vozu,…)
  • Věk a zkušenosti majitele, bydliště, předchozí pojistné případy (z nehod, či naopak dosavadní bezúhonnosti majitele se odvíjí tzv. bonus/malus)
To znamená, že za stejný produkt u stejné pojišťovny zaplatí docela jinou částku např. 40letý řidič, který nikdy neměl havárii a bydlí na malém městě – anebo 20letý řidič, který bydlí v Praze a už měl zaviněnou nehodu spojenou s pojistným plněním. Své bydliště asi kvůli nižšímu pojištění měnit nebudete, ale řídit odpovědně a bez nehod se vždy vyplatí.

Online srovnání povinného ručení

Online povinné ručení sjednáte u řady srovnávačů
Povinné ručení sjednáte online u řady srovnávačů

Asi jste pochopili, že při množství proměnných a počtu pojišťoven a produktů povinného ručení bude důkladné srovnání opravdu náročná záležitost. Pokud byste ho chtěli zvládnout vlastnoručně, připravte se minimálně na hodiny strávené nepříliš zábavnou prací.

Už víc než deset let jsou však potenciálním klientům k dispozici nástroje v podobě online kalkulaček a srovnávačů povinného ručení. Funguje to v principu velmi jednoduše. Každý takový srovnávač disponuje kalkulačkou – či chcete-li formulářem – do kterého vyplníte potřebné údaje. Tedy ty údaje, z nichž se odvozuje cena povinného ručení. Srovnávač vám poté představí nabídky jednotlivých pojišťoven, srovnané podle ceny a třeba i dalších parametrů (limity, konkrétní připojištění a služby).

Tyto nástroje jsou zdarma a jejich použití je nezávazné. Obvykle však vyžadují zadání některých osobních údajů, jako je registrační značka vozu (nebo VIN), PSČ, jméno, email či telefon. Následně se můžete dočkat emailu či telefonátu od operátora, který s vámi bude chtít probrat nejvýhodnější postup.

Jednotlivé srovnávače se mohou lišit podrobností a rozsahem výsledného srovnání. Například ne všechny operují se všemi pojišťovnami. Taky se může různit míra proaktivnosti – tedy snaha o kontaktování a získání zákazníka. Vybrat srovnávač pojištění by se tudíž mohlo zdát náročné samo o sobě. Nejde však o závaznou záležitost, jakou je volba povinného ručení. Na našem webu vám navíc pomůžeme jak s výběrem vhodného srovnávače, tak i samotného povinného ručení.