Nejlepší ubytovací portály a srovnávače hotelů

Čas dovolených, výletů a zájezdů už je v plném proudu. Situaci letos sice komplikují opatření proti koronaviru a obava některých států, že si ho turisté přivezou s sebou, ale cestovní ruch přesto dál funguje, i když se nachází v útlumu. Pokud přemýšlíte o dovolené – ať už u nás nebo v cizině – jistě přijde okamžik, kdy budete muset řešit ubytování. V dnešním článku se proto podíváme na šestici nejlepších ubytovacích portálů a srovnávačů hotelů, které můžete využít.

Kromě krátkých recenzí těchto portálů vám nabídneme i informativního průvodce, v němž se budeme věnovat výběru hotelu či jiného ubytování na těchto portálech z obecného hlediska. Poradíme vám, jak se nenechat ošálit, na jaké parametry se zaměřit a jak rychle a jednoduše najít právě to, co potřebujete.

Aktuálně nejlepší ubytovací portály a srovnávače hotelů v ČR

 1. Booking.com – nejširší nabídka ubytování, nejlepší záruky, nejpoužívanější srovnávač
 2. Invia.cz – nejlepší pro komplexní dovolené a ubytování
 3. Airbnb.com – nejlepší pro ubytování v soukromí
 4. Hotels.com – alternativa Booking.com, vhodné pro porovnání cen
 5. Chata.cz – služba pro pronájem chat a chalup

Srovnání ubytovacích portálů

NázevParametry
#1Booking.com
Náš vítěz, největší nabídka
✔️ 30 000 000 nabídek
✔️ zaměření na celý svět
✔️ nejpoužívanější volba
✔️ v češtině
✔️ podrobné popisy ubytování
Zobrazit nabídku
#2Invia.cz
Pro komplexní zájezdy
✔️ největší zprostředkovatel zájezdů
✔️ zaměření na celý svět
✔️ dobré recenze
✔️ v češtině
Zobrazit nabídku
#3Airbnb.com
Pro ubytování v soukromí
✔️ největší služba svého druhu
✔️ nabídky z 200 zemí
✔️ v češtině
✔️ komunikace s lidmi
Zobrazit nabídku
#4Hotels.com
✔️ alternativa k Booking.com
✔️ v češtině
Zobrazit nabídku
#5Chata.cz
Pronájem chat a chalup
✔️ stovky chat a chalup v nabídce
✔️ v češtině
❌ starší a nepřehledný web
❌ zaměření na ČR a Slovensko
Zobrazit nabídku
Top

Recenze ubytovacích portálů / srovnávačů hotelů podle naší redakce

Tohle je podle nás šest nejlepších portálů, kde si můžete vyhledat ubytování v podobě hotelu, apartmánu, chaty, chalupy, penzionu nebo ubytování v soukromí.

Logo Booking.com

1. Booking.com

Booking.com patří ve svém oboru mezi nestory a zakladatele – a dosud i mezi naprosté lídry. Booking.com je zřejmě nejznámější a nejvyužívanější projekt svého druhu na světě. Založen byl už v roce 1996 a dnes funguje ve 42 jazykových verzích, češtinu nevyjímaje. V současné době zahrnuje databáze této platformy na 30 000 000 ubytovacích nabídek v téměř 230 zemích a územích. Samotný Booking.com, který pochází původně z nizozemského Amsterodamu, má 198 poboček v 70 státech.

Tento mohutný gigant je takřka zárukou toho, že najdete ubytování kdykoli a kdekoli. Navíc můžete většinou počítat s cenově nejvýhodnějšími nabídkami. Pokud tedy vyrážíte na výlet či cestu a chcete levné (anebo klidně i luxusní) ubytování – určitě se vyplatí na stránky tohoto portálu zavítat. Stačí si vybrat destinaci, délku pobytu a počet osob a Booking.com vám ihned předloží odpovídající nabídky. Ty pak můžete dále podrobně filtrovat podle všemožných parametrů. Například podle rozpočtu, vybavení, hodnocení, atrakcí v okolí, stravování a tak dále. Pomocí filtrů můžete své požadavky specifikovat do nejmenšího detailu a najít opravdu ubytování na míru.

U každé nabídky najdete i uživatelská hodnocení a recenze. Nemusíte se tudíž bát nepříjemných překvapení. Popisy každé nabídky jsou většinou navíc opravdu velmi podrobné. Dozvíte se prakticky veškeré informace. Samotná rezervace je taky poměrně jednoduchá a Booking.com coby ověřený systém nabízí řadu záruk, které omezí riziko problémů.

Výhody:

 • Nejpoužívanější portál, gigantická nabídka
 • Kromě ubytování můžete přes Booking.com vyřešit i rezervaci letenek či pronájem vozu
 • Podrobné popisy, množství recenzí a hodnocení ubytování
 • Často nejnižší možné ceny
 • Ideální pro kratší pobyty
 • V češtině

Nevýhody:

 • Někdy je vyžadována platba předem
 • Stránky nejsou zrovna vzorem přehlednosti
 • Při delších pobytech zůstává cena za noc obvykle stejná
Zobrazit nabídku ubytování

2. Invia.cz

Většině českých turistů, výletníků a cestovatelů zřejmě nebude neznámá agentura Invia.cz, největší svého druhu u nás. Tato agentura nabízí nejen ubytování, ale především komplexní zájezdy a dovolené – a to po naší zemi i cizině. Invia.cz samotná však není cestovní kancelář, funguje pouze jako mohutný online katalog a zprostředkovatel. Zahrnuje přitom nabídky od mnoha stovek cestovních kanceláří a agentur, desítky tisíc ubytovacích zařízení a celkový počet zájezdů jde dokonce do milionů.

Invia.cz shrnuje dovolené v české kotlině, exotiku, pobyty na horách i u moře, populární eurovíkendy, lázeňské pobyty, ba i plavby. Důležitou součástí tohoto „katalogu“ jsou i last minute a first minute zájezdy za velmi výhodné ceny. Přes Invia.cz si můžete i zarezervovat letenky, zajistit cestovní pojištění nebo půjčení auta. A jak to celé funguje?

Stránky jsou poměrně velmi přehledné. Na začátku si zvolíte cílovou destinaci a datum. Objeví se záplava nabídek, u nichž můžete pomocí bezpočtu filtrů dále specifikovat požadavky – princip je podobný jako u Booking.com a většiny ostatních cestovních platforem. Pokud je vám jedno, kam se podíváte, můžete zájezdy vyhledávat i podle nejnižší ceny.

Invia.cz je vynikající řešení především pro cestovatele, kteří dávají přednost komplexnějšímu servisu. Samozřejmě si můžete vybrat i dovolené bez zajištěné dopravy, stravy apod. Nabídky však pocházejí od cestovních kanceláří, a tudíž můžete počítat s menší nebo větší mírou „asistence“. Narazit můžete i na opravdu vynikající nabídky, reagovat přitom lze velmi rychle. Vyřízení zájezdu je v podstatě otázkou okamžiku. Stačí mít sbaleno a čekat na nejlepší cenu. Invia.cz má tedy rozhodně co nabídnout a její popularita je oprávněná.

Výhody:

 • Největší český zprostředkovatel zájezdů, dovolených a ubytování
 • Často opravdu vynikající ceny
 • Velké možnosti vyhledávání zájezdu na míru pomocí filtrů
 • Možnost zajištění komplexních služeb
 • Extrémně levné i exkluzivní dovolené
 • Snadné a bleskové vyřízení zájezdu
 • Množství hodnocení a recenzí u každé nabídky

Nevýhody:

 • Invia.cz neručí za kvalitu a úroveň služeb, ubytování apod. To je záležitostí CK, která prostřednictvím Invia.cz zájezd nabízí
Zobrazit nabídku ubytování
Logo Airbnb.com

3. Aibnb.com

Airbnb.com je světoznámá platforma, která se zaměřuje na zprostředkování ubytování. Vznikla v roce 2008 v San Francisku a dnes zahrnuje nabídky z téměř 200 zemí. Rozsahem nabídky je téměř srovnatelná s první platformou v našem žebříčku (Booking.com), ale soustředí se především na soukromé nabídky ubytování. Do Airbnb.com se může zaregistrovat každý a nabídnout k dispozici dům, byt či pokoj ke krátkodobému pronájmu cestovatelům. Výhodou může být výrazně nižší cena než např. v hotelu a taky větší možnosti (např. ubytování na místě, kde není žádný hotel, penzion apod.).

Airbnb.com se díky tomu celosvětově těší nesmírné popularitě, ale točí se kolem něj taky různé kontroverze. Za tyto problémy však nemůže samotný portál, ale spíše uživatelé, kteří jej zneužívají pro výdělečnou činnost, často v rozporu se zákony své země (daňové úniky apod.). Pro cestovatele je však Airbnb zdrojem obrovských a vynikajících možností. Stránky a vyhledávání na nich je perfektně přehledné. Každé ubytování je dobře popsané a nechybí hodnocení a recenze od dalších uživatelů. Airbnb.com poskytuje navíc u každé nabídky určité záruky, které omezují rizika špatných zkušeností a problémů.

Výhody:

 • Ubytování v soukromých domech a bytech po celém světě
 • Obrovský výběr, často velmi výhodné ceny
 • Přehledně zpracované stránky

Nevýhody:

 • Reálné ubytování nemusí mít vždy deklarovanou úroveň. Řešení problémů s hostitelem může být složitější. Je rozumné se řídit recenzemi předchozích cestovatelů a vybírat z ověřených nabídek
Zobrazit nabídku ubytování
Logo hotels.com

4. Hotels.com

Dalším zástupcem v našem žebříčku nejlepších ubytovacích portálů bude platforma Hotels.com. Opět jde o světový projekt, který však funguje také u nás a je dostupný v českém jazyce. Základní princip se nijak zásadně neliší od známějšího Booking.com. Na Hotels.com můžete hledat hotely, apartmány, penziony, ale můžete si pronajmout třeba i byt či chatu.

I tentokrát se můžete těšit na poměrně podrobné vyhledávaní s řadou praktických filtrů a taky detailní popisy každé nabídky se spoustou recenzí a hodnocení. Databáze Hotels.com zahrnuje několik set tisíc nabídek. Pokud hledáte ubytování, určitě stojí za to omrknout nabídku i tohoto portálu.

Výhody:

 • Statisíce nabídek, ověřený portál
 • Levné i luxusní ubytování v mnoha zemích světa
 • Přehledné stránky, spousta informací, recenzí a hodnocení

Nevýhody:

 • Méně rozšíření než Booking.com
Zobrazit nabídku ubytování
Logo Chata.cz

5. Chata.cz

Je tu další čistě, dokonce typicky, český projekt. Chatařství je český fenomén, nad kterým cizinci často žasnou. Rekreační chaty, chalupy a podobné objekty jsou sice běžné ve většině zemí světa, ale zřejmě nikde se netěší takové oblibě jako u nás. Přesto je u nás řada lidí, kteří vlastní chatu nemají anebo se chtějí občas podívat někam jinam. Stejně tak jsou lidé, kteří svou chatu či chalupu mají, ale nestíhají ji sami využívat. Ti všichni najdou své místo na Chata.cz.

Tento portál funguje poměrně jednoduše. Shromažďuje nabídky v chatách, chalupách a dalších především venkovských rekreačních objektech v České republice na Slovensku. Základní princip fungování je opět podobný jako u výše zmíněných platforem. Je nicméně poněkud jednodušší a dá se říct, že samotné stránky působí trochu zastaralejším dojmem. Přesto se u nabídek můžete těšit na dostatek informací a praktické filtry pro rychlé vyhledávání.

Chata.cz je poměrně úzce specializovaný projekt, a proto může být skvělou volbou, pokud hledáte právě tento typ ubytování.

Výhody:

 • Obrovský výběr chat a chalup v ČR a na Slovensku k pronájmu
 • Specializace, praktické filtry

Nevýhody:

 • Menší nabídka a obvykle menší počet hodnocení a recenzí než u větších platforem
 • Pouze ČR a Slovensko
Zobrazit nabídku ubytování
Logo Agoda.com

6. Agoda.com

Agoda.com je uživatelsky přívětivý portál, který představuje alternativu k rezervačním platformám, jako je Booking.com nebo Hotels.com a další. Agoda.com u nás není tak známá, ale existuje i v české verzi a rozhodně nejde o žádnou novinku, vznikla už v roce 1998. Jde ovšem o asijský projekt, který se taky zaměřuje především na tento kontinent (ačkoli shromažďuje ubytování z celého světa).

Agoda.com zahrnuje na 2 miliony nabídek, a zejména pokud se chystáte do Asie, možná právě na této platformě najdete nejzajímavější nebo nejširší možnosti. Jde o spolehlivý a ověřený systém, který opět využívá osvědčený mechanismus vyhledávání, filtrů, recenzí a hodnocení – podobně jako jiné výše recenzované projekty.

Výhody:

 • Zejména v rámci Asie spousta možností a zajímavých nabídek
Zobrazit nabídku ubytování
ikona1

7. Přímé rezervace v hotelech jako alternativa

Proč si zajistit ubytování přes některý z výše uvedených portálů, a ne rovnou v hotelu? Tato otázka je komplikovaná a těžko na ni hledat jasnou odpověď. Fakt je ten, že trend mluví ve prospěch platforem, jako je Booking.com, Hotels.com a dalších.

Jasnou výhodou je obrovský rozsah nabídky, díky čemuž můžete najít ubytování kdekoli. Taky můžete velmi snadno porovnávat ceny. Zjistíte komplexní informace a vidíte i hodnocení a recenze uživatelů, kteří již nabídku využili. Rezervace přes tyto portály je většinou snadná a rychlá. Některé nabízejí i různé záruky spokojenosti a pomohou vám s řešením problémů.

Většina ubytovacích zařízení dnes chtě nechtě musí tyto zprostředkovatele využívat, pokud chce obstát v konkurenčním prostředí. Přestože si většina portálů bere provizi (někdy i tučnou) z každé rezervace. Pokud máte předem vyhlédnutý hotel nebo oblíbený penzion – může být lepší domluvit si rezervaci přímo. Třeba se dočkáte i lepší ceny a osobnějšího přístupu.

Top

Jak vybrat ubytování na ubytovacích portálech?

Nakonec vám ještě poradíme pár tipů, jak s ubytovacími portály pracovat a na co si dát pozor.

Sledujte recenze

Zásadní součástí každé ubytovací platformy jsou recenze a hodnocení uživatelů. Doporučujeme vám si je pečlivě pročíst a hodnocením se řídit. Čím více hodnocení a recenzí, tím lépe. Taky pamatujte, že ne každá recenze musí být objektivní, čtěte jich proto více a hledejte spíše společné „vzorce“. Sledujte taky datum recenzí (relevantní jsou především nejnovější).

Hotel, který má 99 %, ale hodnotilo jej jen 5 uživatelů, rozhodně není taková sázka na jistotu jako hotel, který má třeba 90 %, ale stovky nebo tisíce hodnocení a recenzí.

Nejlepší ubytovací portály a srovnávače hotelů

Používejte filtry

Portály využívají podrobné filtry a nejsou jen pro okrasu. Nabídek pro jednu destinaci jsou často stovky a tisíce. Filtry vám pomohou zúžit výběr a najít ubytování přesně na míru.

Delší pobyty

Pokud potřebujete ubytování třeba i na několik týdnů, můžete u některých portálů narazit na úskalí v podobě neměnné jednotkové ceny. Při dlouhém pobytu se vyplatí hledat nabídky, kde dostanete nějakou „množstevní“ slevu nebo jinou výhodu. Některé portály jsou totiž vyloženě koncipované pro krátkodobé pobyty.

hotelový pokoj

Buďte připraveni

Ať už vybíráte ubytování nebo celý zájezd, váhavost se nevyplácí. Pokud narazíte na skvělou nabídku, počítejte s tím, že bude rychle pryč. Je vhodné pustit se do hledání, když jste už připraveni a odhodláni vyrazit.

Bedlivě čtěte podmínky

A to nejdůležitější na závěr. Velmi pečlivě čtěte veškeré podmínky, které s danou nabídkou souvisí. Jaké nabízí portál záruky? Je třeba platit předem? Lze rezervaci stornovat a získat peníze v plné míře zpět? Jakým způsobem se dají řešit problémy s hotelem či hostitelem? To jsou zásadní otázky, na které byste měli znát odpověď.